İnceleme Galax RTX 3060 Ex White

Bu incelememde Galax RTX 3060 Ex White model kartı inceliyor olacağım. İncelemeyi kolay okunur olması için bölümlere ayırdım, ilgilendiğiniz kısma direkt olarak geçip alakalı cevabı bulabilirsiniz.

İnceleme bölümleri

1 - Model hakkında genel bilgi
2 - Tasarım
3 - Sıcaklık Değerleri ve güç tüketimi
4 - Oyun & Render performansı
5 - OC denemesi
6 - Yazılım
7 - İnceleme sonu ve değerlendirme

1 - Model hakkında genel bilgi

Ampere mimarisinden gücünü alan Galax RTX 3060, 28 RT, 112 Tensor ve 3584 Cuda çekirdeğine sahip. 12 GB VRAM'e ev sahipliği yapan RTX 3060 günümüzde sıkça bahsedilen VRAM probleminden sıyrılmayı başarıyor. Ayrıca PCIe 4.0 X16 desteğine sahip olması PCIE 3.0 anakartlarda performans kaybının önüne geçiyor. Özel çekirdekleri sayesinde iyi kalitede yayınlar yapabiliyor ve rakibine göre çok daha hızlı render süreleri elde edebiliyorsunuz. Daha detaylı teknik bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Daha fazla detay vermeden kart modeli üzerine yoğunlaşmak istiyor ve size iyi okumalar diliyorum.

2 - Tasarım

Beyaz bir tasarıma sahip olan Galax RTX 3060 EX White kesinlikle tasarımıyla diğer modellerin arasında dikkat çekiyor. 2 fanlı olmasına rağmen 28.5 CM uzunluğa sahip olması kartımızın oldukça büyük olduğunu kanıtlıyor. 102 MM büyüklüğünde beyaz fanlara sahip. Güç tüketimine göre oldukça kalın bloklara sahip. Hem fanlarında ve kartın yanında bulunan Galax yazısında renk değişir ışığa sahip. Büyük, beyaz ve ışıklı olan bu kartın gerçekten güzel bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kart Görselleri:

20230421_173158.jpg

20230420_172332.jpg

20230420_172548.jpg

20230420_154449.jpg

Kutu görselleri:

Sıradan bir kutu tasarımına sahip, bahsedilecek pek bir şey yok.

20230423_211733.jpg
20230423_211754.jpg

3 - Sıcaklık değerleri, fan sesi ve güç tüketimi
Galax RTX 3060 Ex White muadillerine göre daha kalın bir soğutma bloğuna sahip. Diğer RTX 3060 modellerine göre daha sessiz ve daha serin çalıştığını söyleyebiliriz. Güç tüketimi olarak kartımız 170W'a kitlenmiş olarak geliyor ve hiçbir şekilde 170W'ın üzerine çıkamıyoruz. Böyle iyi soğutmaya sahip bir kartta en azından güç limitinin 200W'lara dayanmasını görmek çok daha iyi olabilirdi.

Yük altı değeri:

5 dakikalık furmark sonucunda 1100 RPM fan hızında 66 derecede sabitlendi. Kasa kapağı açık test edildi. Hava akışı kötü olan bir kasada 74 derece 1500 RPM'e kadar çıktı. Ancak kötü hava akışına rağmen çok iyi bir soğutma sunduğunu söyleyebiliriz. İyi hava akışına sahip, mesh bir kasada çok daha iyi sıcaklık sonuçları elde edilebilir.
Ayrıca yük altında neredeyse hiç fan sesi duyulmadığını belirtmeden geçmemek lazım.

Furmark.png

20230423_212626.jpg

4 - Oyun ve Render Performansı

1080P oyunculuğa daha yatkın olan RTX 3060'ın oyunlarda iyi ve yeterli performans sergilediğini söyleyebiliriz. DLSS'in de yardımı ile 1080P'de uzun süre götürebilecek bir kart iken 2K ve 4K çözünürlüklerde aynısını söylemek kas gücünden dolayı pek mümkün değil. Ancak son yıllarda çıkmamış olan eski AAA oyunları da 2K'da sorunsuzca oynatabildiği söylenebilir. Gene de uzun ömürlülük açısından ve tam performans için 1080P bir monitörle kullanılmasını tavsiye ederim. RTX olarak da çok abartıya kaçılmadığı sürece DLSS desteğiyle birlikte yeterli bir performans sunduğunu söyleyebilirim. Render konusunda ise kesinlikle fiyatına göre rakipsiz. 12 GB VRAM'i ile birlikte render konusunda biçilmiş bir kaptan kendisi.

- Oyun performansı

5 farklı oyunda testlerimi gerçekleştirdim ve neredeyse hepsinde tatmin edici sonuçlar aldığımı söyleyebilirim.

TLOU'da DLSS açmadan testimi gerçekleştirdim çünkü işlemcim DLSS açıldığı zaman ciddi darboğaza giriyor ve native halinden daha az FPS vermeye başlıyor.
Kayıt alınması yüzünden yüzde 2-5 arasında FPS düşüşü gerçekleşmiş olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemci: Ryzen 5 3600
Ram: 2x8 16 GB 3200 MHZ
Anakart: Asrock B450 PRO4 V2.0
PSU: High power 500W 80+
Depolama: 870 Evo 250 GB SSD + 1 TB WD Blue HDD

- Render Performansı

Render testi için Blender 3D uygulamasının benchmark'ını kullandım. 2600 civarı bir puan elde ettik.

stock blender3d.png

5 - Overclock Denemesi

Overclock denemesini MSI afterburner üzerinden gerçekleştirdim. Bir kaç deneme yanılma sonrasında +180 çekirdek ve +900 bellek olacak şekilde stabilliği yakalayabildim. Özellikle TLOU'da 50 FPS'in altına düşmesini engellediği için ultra ayarlarda oyunu daha oynanabilir kıldığını söyleyebilirim. Hiçbir şekilde power limit arttırma yetkimiz olmadığı için OC denenmesini tavsiye ederim. Aynı tüketimde biraz daha yüksek performans kulağa gayet hoş geliyor. Ayrıca power limit arttırılamadığı için ekstra bir furmark testi yapıp sıcaklıkları gözlemlemedim, her ayarda aynı sıcaklıkları verecektir zaten.

OC sonrası oyun performansı

Ekran görüntüsü 2023-04-24 234833.png
Ekran görüntüsü 2023-04-24 234913.png

Ekran Görüntüsü (85).png
Ekran Görüntüsü (86).png

Ekran Görüntüsü (89).png
Ekran Görüntüsü (90).png

stock.png
ox.png

OC sonrası render performansı

Testimi Blender 3D'de gerçekleştirdim ve neredeyse 400 puana yakın bir puan artışı gözlemledim. Overclock sonrasında kart kesinlikle puan olarak RTX 3060 TI'a çok yaklaştı. Ekstra 4 GB VRAM'i ile birlikte tam bir blender 3D kartı oldu diyebilirim.

Stabil olmayanlar

+185 MHz çekirdek stabil olabilir ama denemeye değmez.

+190 MHzçekirdek stabil değil

+ 195 MHz stabil değil

+ 200 MHzcore stabil değil

+ 225 MHzcore stabil değil
---------------------------------------------------------------------
+950 MHzbellek stabil değil.

+ 1000 MHzbellek stabil değil.

+ 1100 MHzbellek stabil değil.

+ 1150 MHzbellek stabil değil ( artifact oluştu)

+ 1200 MHzbellek stabil değil (artifactler oluştu)
-------------------------

Stabil olanlar

+900 MHzbellek stabil
+180 MHzçekirdek stabil.

stock blender3d.png

blender3d overclock.png

6 - Yazılım

Xtreme tuner Pro adlı yazılım üzerinden kartın RGB'sini, fan hızını, MHZ değerlerini ayarlayabiliyoruz. Ayrıca 1-Click-OC özelliği ile karta OC da yapabiliyoruz. Ancak sadece 35 MHZ arttırdığı için çok etkisi olmuyor, elinizle çok daha fazla arttırabiliyorsunuz. Bunlara ek olarak programdaki QR kodunu telefondaki uygulamasına okutarak telefon üzerinden kartın fan hızını ve RGB'sini ayarlamanız mümkün.

Ekran görüntüsü 2023-04-25 002201.png

7 - İnceleme sonu ve değerlendirme
TR piyasasında çok bulunmayan ve genellikle bulunabilenler de amazon japonyadan getirilmiş olan Galax RTX 3060 EX white kesinlikle alınabilir bir kart. Makul sıcaklıklarda çok düşük RPM'de çalışabilmesi bu modeli alınabilir kılıyor. İkinci el piyasasında 5-6K arasında görürseniz kaçırmamanız gereken bir kart olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca beyaz bir sistem dizmek isteyenler için de güzel bir ekran kartı. Modelden uzaklaşıp genel RTX 3060 hakkında bir değerlendirme yapmak gerekirse, 1080P oyunculuk için yeterli bir kart gibi duruyor. Özellikle DLSS ve 12 GB VRAM'in yardımıyla uzun bir süre 1080P'de götürecektir. Kısacası oyun oynamak, render almak, yayın yapmak ve RTX performansını rakiplerine göre daha iyi bir şekilde deneyimlemek için RTX 3060 güzel ve dengeli bir kart. Ancak bu kartın yanında DLSS için en az Ryzen 5 5600 - I5 12400F seviyesinde işlemciler kullanılmalı. Aksi takdirde ciddi darboğazlarla karşılaşabiliyor ve native çözünürlükten de daha düşük FPS alabiliyorsunuz.

Artıları
+ Çok sessiz çalışması
+ 12 GB VRAM
+ Rakiplerine göre daha iyi Render, RTX ve yayın performansı
+ 1080P oyunculuk için iyi bir kart olması
+ Tasarım olarak güzel bir kart olması.

Eksileri
- Power limitin 170W ile sınırlandırılması
- TR piyasasında çok fazla bulunamaması
- 2 fanlı yapısına göre biraz büyük olması.

İnceleme sonu. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• blender3d overclock.png
    blender3d overclock.png
    94 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleyen: Moderatör:
Süper inceleme, ayrıca marka ayrımı yapmayan araştırmacı bir kullanıcı olduğunuz için sizi tebrik ederim .

Güzel rehber hocam, ellerinize sağlık. Bi' 5 yıl sonra işime yarayacaktır bu rehber, kaydettim 😀

Bu incelememde Galax RTX 3060 ex white model kartı inceliyor olacağım. İncelemeyi kolay okunur olması için bölümlere ayırdım, ilgilendiğiniz kısma direkt olarak geçip alakalı cevabı bulabilirsiniz.

İnceleme bölümleri.

1 - model hakkında genel bilgi.
2 - tasarım.
3 - sıcaklık değerleri ve güç tüketimi.
4 - oyun & render performansı.
5 - OC denemesi.
6 - yazılım.
7 - inceleme sonu ve değerlendirme.

1 - model hakkında genel bilgi

Ampere mimarisinden gücünü alan Galax RTX 3060, 28 RT, 112 tensor ve 3584 CUDA çekirdeğine sahip. 12 GB VRAM'e ev sahipliği yapan RTX 3060 günümüzde sıkça bahsedilen VRAM probleminden sıyrılmayı başarıyor. Ayrıca PCI-e 4.0 X16 desteğine sahip olması PCI-e 3.0 anakartlarda performans kaybının önüne geçiyor. Özel çekirdekleri sayesinde iyi kalitede yayınlar yapabiliyor ve rakibine göre çok daha hızlı render süreleri elde edebiliyorsunuz. Daha detaylı teknik bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Daha fazla detay vermeden kart modeli üzerine yoğunlaşmak istiyor ve size iyi okumalar diliyorum.

2 - tasarım

Beyaz bir tasarıma sahip olan Galax RTX 3060 ex white kesinlikle tasarımıyla diğer modellerin arasında dikkat çekiyor. 2 fanlı olmasına rağmen 28.5 cm uzunluğa sahip olması kartımızın oldukça büyük olduğunu kanıtlıyor. 102 mm büyüklüğünde beyaz fanlara sahip. Güç tüketimine göre oldukça kalın bloklara sahip. Hem fanlarında ve kartın yanında bulunan Galax yazısında renk değişir ışığa sahip. Büyük, beyaz ve ışıklı olan bu kartın gerçekten güzel bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kart görselleri:

Kutu görselleri:

Sıradan bir kutu tasarımına sahip, bahsedilecek pek bir şey yok.

3 - sıcaklık değerleri, fan sesi ve güç tüketimi
Galax RTX 3060 ex white muadillerine göre daha kalın bir soğutma bloğuna sahip. Diğer RTX 3060 modellerine göre daha sessiz ve daha serin çalıştığını söyleyebiliriz. Güç tüketimi olarak kartımız 170W'a kitlenmiş olarak geliyor ve hiçbir şekilde 170Win üzerine çıkamıyoruz. Böyle iyi soğutmaya sahip bir kartta en azından güç limitinin 200W'lara dayanmasını görmek çok daha iyi olabilirdi.

Yük altı değeri:

5 dakikalık FurMark sonucunda 1100 RPM fan hızında 66 derecede sabitlendi. Kasa kapağı açık test edildi. Hava akışı kötü olan bir kasada 74 derece 1500 RPM'e kadar çıktı. Ancak kötü hava akışına rağmen çok iyi bir soğutma sunduğunu söyleyebiliriz. İyi hava akışına sahip, mesh bir kasada çok daha iyi sıcaklık sonuçları elde edilebilir.
Ayrıca yük altında neredeyse hiç fan sesi duyulmadığını belirtmeden geçmemek lazım.

4 - oyun ve render performansı

1080p oyunculuğa daha yatkın olan RTX 3060'ın oyunlarda iyi ve yeterli performans sergilediğini söyleyebiliriz. DLSS'in de yardımı ile 1080P'de uzun süre götürebilecek bir kart iken 2K ve 4K çözünürlüklerde aynısını söylemek kas gücünden dolayı pek mümkün değil. Ancak son yıllarda çıkmamış olan eski AAA oyunları da 2K'da sorunsuzca oynatabildiği söylenebilir. Gene de uzun ömürlülük açısından ve tam performans için 1080p bir monitörle kullanılmasını tavsiye ederim. RTX olarak da çok abartıya kaçılmadığı sürece DLSS desteğiyle birlikte yeterli bir performans sunduğunu söyleyebilirim. Render konusunda ise kesinlikle fiyatına göre rakipsiz. 12 GB VRAM'i ile birlikte render konusunda biçilmiş bir kaptan kendisi.

- Oyun performansı.

5 farklı oyunda testlerimi gerçekleştirdim ve neredeyse hepsinde tatmin edici sonuçlar aldığımı söyleyebilirim.

TLOU'da DLSS açmadan testimi gerçekleştirdim çünkü işlemcim DLSS açıldığı zaman ciddi darboğaza giriyor ve native halinden daha az FPS vermeye başlıyor.
Kayıt alınması yüzünden yüzde 2-5 arasında FPS düşüşü gerçekleşmiş olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemci: Ryzen 5 3600.
RAM: 2x8 16 GB 3200 MHz.
Anakart: ASRock B450 Pro4 v2.0
PSU: High Power 500W 80+
Depolama: 870 EVO 250 GB SSD + 1 TB WD Blue HDD.

- Render performansı.

Render testi için Blender 3D uygulamasının Benchmark'ını kullandım. 2600 civarı bir puan elde ettik.

5 - overclock denemesi

overclock denemesini MSI Afterburner üzerinden gerçekleştirdim. Birkaç deneme yanılma sonrasında +180 çekirdek ve +900 bellek olacak şekilde stabilliği yakalayabildim. Özellikle TLOU'da 50 FPS'in altına düşmesini engellediği için Ultra ayarlarda oyunu daha oynanabilir kıldığını söyleyebilirim. Hiçbir şekilde Power limit arttırma yetkimiz olmadığı için OC denenmesini tavsiye ederim. Aynı tüketimde biraz daha yüksek performans kulağa gayet hoş geliyor. Ayrıca Power limit arttırılamadığı için ekstra bir FurMark testi yapıp sıcaklıkları gözlemlemedim, her ayarda aynı sıcaklıkları verecektir zaten.

OC sonrası oyun performansı

OC sonrası render performansı.

Testimi Blender 3D'de gerçekleştirdim ve neredeyse 400 puana yakın bir puan artışı gözlemledim. Overclock sonrasında kart kesinlikle puan olarak RTX 3060 Ti'a çok yaklaştı. Ekstra 4 GB VRAM'i ile birlikte tam bir Blender 3D kartı oldu diyebilirim.

Stabil olmayanlar.

+185 MHz çekirdek stabil olabilir ama denemeye değmez.

+190 mhzçekirdek stabil değil.

+ 195 MHz stabil değil.

+ 200 mhzcore stabil değil.

+ 225 mhzcore stabil değil.
---------------------------------------------------------------------
+950 mhzbellek stabil değil.

+ 1000 mhzbellek stabil değil.

+ 1100 mhzbellek stabil değil.

+ 1150 mhzbellek stabil değil ( artifact oluştu)

+ 1200 mhzbellek stabil değil (artifactler oluştu)
-------------------------

Stabil olanlar.

+900 mhzbellek stabil.
+180 mhzçekirdek stabil.

6 - yazılım

Xtreme tuner Pro adlı yazılım üzerinden kartın RGB'sini, fan hızını, MHz değerlerini ayarlayabiliyoruz. Ayrıca 1-Click-OC özelliği ile karta OC da yapabiliyoruz. Ancak sadece 35 MHz arttırdığı için çok etkisi olmuyor, elinizle çok daha fazla arttırabiliyorsunuz. Bunlara ek olarak programdaki QR kodunu telefondaki uygulamasına okutarak telefon üzerinden kartın fan hızını ve RGB'sini ayarlamanız mümkün.

Eki Görüntüle 1753661

7 - inceleme sonu ve değerlendirme
TR piyasasında çok bulunmayan ve genellikle bulunabilenler de Amazon Japonya'dan getirilmiş olan Galax RTX 3060 ex white kesinlikle alınabilir bir kart. Makul sıcaklıklarda çok düşük RPM'de çalışabilmesi bu modeli alınabilir kılıyor. İkinci el piyasasında 5-6k arasında görürseniz kaçırmamanız gereken bir kart olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca beyaz bir sistem dizmek isteyenler için de güzel bir ekran kartı. Modelden uzaklaşıp genel RTX 3060 hakkında bir değerlendirme yapmak gerekirse, 1080p oyunculuk için yeterli bir kart gibi duruyor. Özellikle DLSS ve 12 GB VRAM'in yardımıyla uzun bir süre 1080P'de götürecektir. Kısacası oyun oynamak, render almak, yayın yapmak ve RTX performansını rakiplerine göre daha iyi bir şekilde deneyimlemek için RTX 3060 güzel ve dengeli bir kart. Ancak bu kartın yanında DLSS için en az Ryzen 5 5600 - i5 12400F seviyesinde işlemciler kullanılmalı. Aksi takdirde ciddi darboğazlarla karşılaşabiliyor ve native çözünürlükten de daha düşük FPS alabiliyorsunuz.

artıları
+ Çok sessiz çalışması.
+ 12 GB VRAM.
+ Rakiplerine göre daha iyi render, RTX ve yayın performansı.
+ 1080p oyunculuk için iyi bir kart olması.
+ Tasarım olarak güzel bir kart olması.

eksileri
- Power limitin 170W ile sınırlandırılması.
- TR piyasasında çok fazla bulunamaması.
- 2 fanlı yapısına göre biraz büyük olması.

inceleme sonu. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

inceleme çok iyi olmuş ancak alacaklar bunuda göz önünde bulundursun:
30 serisinde ASUS'un 3 fanlı TUF modellerini çok beğeniyorum çoğu 60 dereceyi zor görüyor iki modelin arasındaki fiyat farkı 200-300 TL civarında olduğu için şahsen ASUS'u tercih ederdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı