Galaxy S4'ü navigasyon cihazı olarak kullanmak

AllICan

Hectopat
Merhaba. Eski bir Galaxy S4 telefonum var. Bunu navigasyon cihazı olarak kullanmak istedim. Yağmuru var kışı var motosiklet kullanıyorum. Kendi telefonumu riske atmak istemiyorum. Galaxy S4'e temiz kurulum yapıp Yandex haritalar uygulamasını kurdum. Telefon aşırı kasıyor. Başka hiçbir şey yok telefonda. Navigasyon kullanırken 200 metre geriden geliyor. Anlık takip edemiyor, dokunmalara tepkisi çok kötü. Arayüzde bile böyle. Sanki zamanında amiral gemisi değilmiş de giriş seviyesiymiş gibi. Anladım eskidi ama tek yapacağı iş arayüzde gezip maps açmak bu kadar. Yani kendi telefonum LG G7 (eski bile olsa S4'ten yeni) telefonuna yakın bir performans alamıyorum. Sadece Yandex kurulu ve diğer gereksiz uygulamalar devre dışıyken bile performansı berbat. Sizce telefona özel ROM kursam sadece navigasyon amaçlı kullanmak için performansını arttırabilir miyim? Bu yavaşlığın sebebini anlamadım. Gerçekten hiçbir şey kurulu değil. Google sistemi ve zorunlu ana uygulamalar güncel durumda.

Zamanında amiral gemisi olarak satılan telefonların sadece tek bir uygulama bile çalıştıramayacak duruma gelmesi planlı eskitme politikalarının içten içe nasıl da bizi yeni cihazlara yönlendirdiğini gösteriyor acı şekilde. Gerçekten böyle olması çok üzücü. Dediğin gibi tek yapması gereken bir harita uygulaması çalıştırmak ama işte… Custom ROM ile tertemiz ve gereksiz her şeyden arınmış bir android sürümü işine yarayabilir…

S4 zamanlarındaki donanım gücü ile güncel navigasyon uygulamalarının talep ettiği güç örtüşmüyor olabilir. Navigasyon anlık olarak GPS+veri demek bu da ciddi miktarda CPU kullanımı demek. O dönemin amiral gemisi olabilir ancak S4 çok eski bir cihaz artık. Custom ROM bir nebze olsun nefes aldırabilir belki fakat çok ümitli değilim.

G7 ise çok çok daha yeni. Mobil taraftaki ciddi performans sağlayan cihazlardan birisi hala. S4 ile buna yakın performansı almanız imkansız.

Yorumlar için hepinize çok teşekkürler. Custom rom için xda'ya geri dönme zamanı geldi.
S4 zamanlarındaki donanım gücü ile güncel navigasyon uygulamalarının talep ettiği güç örtüşmüyor olabilir. Navigasyon anlık olarak GPS+veri demek bu da ciddi miktarda CPU kullanımı demek. O dönemin amiral gemisi olabilir ancak S4 çok eski bir cihaz artık. Custom ROM bir nebze olsun nefes aldırabilir belki fakat çok ümitli değilim.

G7 ise çok çok daha yeni. Mobil taraftaki ciddi performans sağlayan cihazlardan birisi hala. S4 ile buna yakın performansı almanız imkansız.
Benim korktuğum da tam olarak bu. Haritalar sürekli güncellenen uygulamalar. Custom rom atsam bile kararlı çalışmayacağından korkuyorum. Ama yine de denemeğe değer.

Geri
Yukarı