Galaxy S6 Hızlı Şarj doldurması zararlı mıdır?

1 Seneye yakındır ikinci el olarak aldığım S6 pilinde zaman zaman saçmalamalar oluyordu. %20 telefon kapanması yeniden başlattıktan sonra cihazda pil yüzdesi değişimleri hızlı bitmeler vs bunun sebebi ise daha öncesinde hızlı şarj kullanım kaynaklı.

Yapılması gerekenler ise.
1. yavaş şarj en az 2 saatlik yavaş şarj ile kullanım süresi daha fazla olur.
2. piller çok sıcak çok soğuk sevmez.
3. düzenli şarj sağlığını koruması için esastır.
4. kaliteli şarj aleti.
5. şarj etmeye başlayınca %100 olmadan çıkar geri tak da kötü.

Birkaç ay yukarıda yazdıklarıma dikkat ettim pili düzeldi. Diğer bir telefon sıfırdan beri bizde olan MI4 5-6 yıl oldu batarya sorunu yaşamıyoruz. Başka bir örnekte kardeşimin GM 5 Plus 3 sene sonunda havlu atmaya başladı yukarıda yazmış olduklarımın hiçbirisine dikkat etmedi. Şimdiyse telefon kafasına göre takılıyor özeti ölü pile sahip. Değiştirilmesi 100 TL kadar fiyat çıkacak ama her ne kadar sonradan takılan pile orijinal vs denilse fabrikasyon takılan pil kalitesini sunmuyor.

Hiç kapatmadık hocam sorun olmadığı için.
Günümüz teknolojisinde zararlı değil. Batarya kalibrasyonu ve sağlığını ona göre ayarlıyorlar.
Hocam. Sadece piliniz daha hızlı biter. A20 model bir telefonum var. Hızlı şarj ile doldurduğumda pili 3 saat oyunun ardından bitiyor. Normal şarj ile doldurduğumda 5-6 saat sürüyor bitmesi. (Full oyun) Hızlı şarjın bir problem oluşturacağını pek düşünmüyorum.
Note 5 sahibiydim, hızlı şarj 1 yılda mahvetti bataryamı. Sonraki 2 yıl çile çektim resmen ve hep standart şarja ayarlayıp öyle şarj ettim. En son satarken batarya sağlığım %56 falandı. Şuan güncel bir cihaz olsa hızlı şarj pek sorun yaratmazdı ama eski olduğu için içindeki teknolojisi de eski. Ben ilk aldığımda ne güzel hızlı şarj var bir şey olmaz zaten diyordum ama gerek yok. İphone 11'imin 5w'lık adaptörü adamdır artık öyle söyleyeyim yani :D

Test ettim, batarya sağlığından mıdır nedir(telefon sıfır değil zaten) hızlı şarjda dolum yaptım ve hızlı bitti.

Dün Akşam vakitlerinde evde yalnızdım; haliyle abur cubur içinde BİM'e gideyim dedim. şarj %15 civarı idi. "Hızlı kablolu şarj" özelliğini açıp bir 5-10 dakika dolmasını bekledim, hazırlanıyordum bu sırada...
Ve markete gittim, 2-3 whatsapp konuşmasından sonra şarj %3 e düştü birkaç dakika içerisinde.

Yani demem o ki Acil durumlar için gerekli bir özellik. En sağlıklısı bu özelliği kapatıp şarj etmek. Hem normal sınırlarda dolduruyor, hem de idare ediyor birkaç saat...
1 Seneye yakındır ikinci el olarak aldığım S6 pilinde zaman zaman saçmalamalar oluyordu. %20 telefon kapanması yeniden başlattıktan sonra cihazda pil yüzdesi değişimleri hızlı bitmeler vs bunun sebebi ise daha öncesinde hızlı şarj kullanım kaynaklı.

Yapılması gerekenler ise.
1. yavaş şarj en az 2 saatlik yavaş şarj ile kullanım süresi daha fazla olur.
2. piller çok sıcak çok soğuk sevmez.
3. düzenli şarj sağlığını koruması için esastır.
4. kaliteli şarj aleti.
5. şarj etmeye başlayınca %100 olmadan çıkar geri tak da kötü.

Birkaç ay yukarıda yazdıklarıma dikkat ettim pili düzeldi. Diğer bir telefon sıfırdan beri bizde olan MI4 5-6 yıl oldu batarya sorunu yaşamıyoruz. Başka bir örnekte kardeşimin GM 5 Plus 3 sene sonunda havlu atmaya başladı yukarıda yazmış olduklarımın hiçbirisine dikkat etmedi. Şimdiyse telefon kafasına göre takılıyor özeti ölü pile sahip. Değiştirilmesi 100 TL kadar fiyat çıkacak ama her ne kadar sonradan takılan pile orijinal vs denilse fabrikasyon takılan pil kalitesini sunmuyor.
Kaliteli şarj aleti olması şart mı?

5. madde peki; bir yerden %20'nin altına düşürme, ve %80 olunca şarjdan çıkar diye öneri duymuştum. %20 yi anlarım da peki neden "%100 olmadan çıkar geri tak"?

Teoride o şekilde fakat bende tecrübelerimi aktarıyorum. Yukarıda verdiğim şarj ile ilgili bilgiler 7-8 farklı marka ve model üzerinde küçük bir istatistik.
- Diğer kardeşim mi A2 telefonu 2 yıldan fazla bir süredir kullanıyor. Telefon şarj dolu gösteriyor ama 30 dakika daha şarjda tutunca daha uzun süre telefonu kullanabildiğini belirtiyor. 2 farklı Android sürümünde böyle devam ediyor.
- 1 sene önce ikinci el M8 almıştık 2 ay sonra batarya %20-30 kapatır %100 iken şarjı birden %90-95 inerdi düzenli şarjla kurtarılamadı. Batarya ve şarj soketi değiştirmek durumunda kaldık. Bizden önceki sahibi şarj ve şarj aleti konusunda seçici değildi.
-Başka bir örnekse 1 sene önce 2 seneden fazla kullandığım yine ikinci el aldığım Z3 mini telefonun batarya sağlığı iyi sayılır düzeydeydi fakat dokunmatik küçük bir kısmı algılamamaya başlayınca sorunu söyleyerek satmak zorunda kalmıştım.

Kaliteli olması akım değişimlerinden telefonu yüksek düzeyde korur. Patlamalar yanmalar genelde kötü kalite ürünler sonucunda olur.
Aslında sorun sadece batarya sağlığı değil şarj soketi gibi parçalarında bir ömrü var değişimi en az batarya kadar maliyetli oluyor. Farazi konuşuyorum şarj soketi 1000 defa kadar tak çıkart yapabileceksiniz bir adam bir senede bu ömrü tamamlatır diğeri iki senede bu ömrü tamamlatır. Bazı parçalara da ne kadar dikkat ederseniz edin bozulur ister şans isterseniz bilinçli ömür biçiliyor deyin. 🙂

Sorunuza gelirsem yüzdelik olarak bahsedilen kısımlar 1 hücreye denk geliyor. 1=20 2=40.... Toplam 5 hücreden %100 olyor. Bu hücre sayısı 5 değil altı da olabilir. Daha iyi anlaşılması adına
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
izleyebilirsiniz. Bu şekilde biraz daha mantığınıza uyar.

Yeni konular

Geri
Yukarı