Elektronik Game Booster 23.8 75Hz 1ms HDMI VGA FHD IPS 2099 TL

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
"VA'daki black smearing IPS'dekilerden fazla" demek dışında hiçbir şey diyemiyorsun. Spekülasyonlar üzerinden ahkam kesiyorsun.
IPS'te black smearing olmaz. Yazdığımı okumuyorsun.

Kaldı ki biz model bazlı karşılaştırma yapıyoruz. Genellemelerin doğru olmadığını anlattım. Onu da okumuyorsun. Ancak bu fiyattaki VA diye bir genelleme yapabiliyorum çünkü bu monitörler uzaydan gelmiyor. Aynı fiyatta hepsi yakın paneller kullanıyor. Dolayısıyla benzer özellikle oluyorlar. Bu seviyede bir VA'da aşırı black smearing olmama ihtimali 1 değil direk %0. Ve kapı gibi "XİAOMİ'NİN" ghosting testini atmama rağmen spekülasyon diyip duruyorsun. Git okuma öğren gel ne spekülasyonu. Görmüyor musun arkasında bıraktığı iz uzaya çıkmış. Ve yaptığım genellemede sonuna kadar haklı çıkmışım.
GameBooster hakkında bir tane inceleme sunabildin mi? "Bu fiyattaki monitörler şöyledir, böyledir" diyorsun anca.
Monitör hakkında zerre bilgin olmadığı için bilmiyorsun ama bu fiyatta değil Gamebooster, hiçbir monitörün incelemesine ve panel bilgisi gibi kritik bilgilerine ulaşamazsın. 2000TL'nin 60 dolar olduğunu hatırlatayım. Bu fiyat giriş seviyesi bile değil.
Attığınız Xiaomi bu konuda bir istisna. Xiaomi olduğu için Çin'de inceleyenler oluyor. Yine onu da başka bir yerde bulamazsın. Komik olan, ben atana kadar incelemesi olduğunu da bilmiyordunuz.
Milleti yerin dibine sokma hırsından olabilir mi?
Ben burada sırf millete Spardox aldırmamak için bir sürü açıklama yaptım diye mahkemeye verilmekle tehdit edildim. Ancak körü körüne düşmanlık yapmıyorum. Bütçede değerlendirme yaptım ve bu sonuca vardım. Alternatif yolları belirttim, belirttiğimi de belirttim. Ama yine okumadın (Bknz.: post 37). Derdim birini yerin dibine sokmak falan değil. Yanlış bilgileri düzeltip bütçede en iyi tercihin yapılmasını sağlayabilmek.
"Bu fiyata 24" IPS monitör yok başka" diyor. IPS diye daha iyi mi oluyor her türlü? Bir tane incelemesi yok savunduğu monitörün, incelemesi olan monitöre sallıyor
Bu bütçede evet? Her kaydırdığında ekranın böyle olmasını istemiyorsan, oyunda adamların arkasında adamdan uzun iz görmek istemiyorsan tabii. Ha yok ben hareket eden hiçbir nesneyle işim yok, siyah içerik de tüketmiyorum diyorsan VA da alınabilir. Böyle bir şey olmayacağına göre VA alıp kontrastın faydasını yaşarken black smearingden kör olmamak istiyorsan para arttırman lazım.

İnceleme kısmını yukarıda açıkladım. Kaldı ki inceleme olmasına da gerek yok. Onun da ne kadar kötü olduğunu ben de biliyorum. Yukarıda da dediğim üzere Gamebooster savunmuyorum. Attığınız VA daha kötü bir deneyim sunacağı için onu gömüyorum.
Bu arada ışık sızmasını da unutmayalım.
Evet arkadaşlar okuma A B C. Bakınız:
IPS glow dışında kalan LCD artifactlarının tamamı VA'da da olabileceğinden yanlış bir genelleme. Aldığınız modelin kalite kontrolüne ve şansınıza bağlı.
Işık sızması VA'da da olur yani.
1709391656216.png

1709302559314.png

Soldaki VA. Ortadaki ve sağdaki IPS. Hangisi daha kaliteliymiş?
Öncelikle atığın displayninja denen rezil kaynak eline gelen her monitörün üretici kağıdını okuyup övmek dışında bir şey yapmıyor. Hiçbir cihazlı testleri yok.
2. husus attığın resim komedinin alası. Görüntüleme teknolojilerinden hiç anlamadığın bariz belli. Çünkü kamerayla kayda alınıp sıkıştırılarak internete yüklenenen ekran resmini başka bir ekranda izleyerek kalite karşılaştırması yapabileceğini sanıyorsun.
3. husus kontrast oranı ile alakalı şunu demişim zaten:
IPS'lerin kontrastının az olduğu zaten herkesçe bilinen bir şey. Ancak:
1) Siyah performansı tek başına kontrast ile ölçülmez.
2) Yüksek kontrastın getirdiği pek çok dezavantaj da vardır yukarıda açıkladığım üzere. Uygun fiyatlı monitörlerde çoğunlukla dezavantajı daha fazla olduğundan önermiyoruz zaten.
3) Kontrast herkes için aynı öneme sahip değildir. Oda ışığında veya gündüz monitör kullanıyorsanız, hele bir de siyah ağırlıklı içerik çok tüketmiyorsanız VA'nın getirdiği kontrast avantajından yararlanamazsınız bile.
Ayrıca şunu da ekledim:
Görüntünün gerçekçi olabilmesi için fazla renk gösterebilmesi ve görüntüyü doğru verebilmesi yani canlılık ve doğruluk aynı anda gereklidir.

renk gamutu ne kadar yüksekse o gamutta o kadar fazla renk = insanların tabiriyle canlı renk gösterebilir.

Canlı renk ≠ doğru renk. Görüntünün doğru olabilmesi için renk, grayscale, gamma ve renk sıcaklığının doğruluklarına bakılır
Tek bir siyah ekran resmi üzerinden bir panel tipinin diğerinden kaliteli olduğunu savunuyorsun, sonra da bana monitörden anlamıyor diyorsun.

(DİKKAT YANILTICI RESİM)
1709391912317.png

Ben de sana bunu atıp VA gömeyim o zaman :) Tabii ki de bu resim doğru değil.
Zaten sen o GameBooster'ın ne kadar kaliteli bir IPS panel olduğunu bilmeden direkt atladığın için çuvallıyorsun.
Tabii denk kalitedeki IPS ve VA paneli karşılaştırırsanız dediklerim böyle olur. Biri çok dandik, diğeri gayet kaliteli bir şey olursa saçma olur tabii ki.
Bunu dedikten sonra kalite farkları bilinmeyen 3 monitörün yan yana fotoğrafını atıp panel gömüyorsun. Kendinle çelişiyorsun.
Ha bu arada ekleyeyim, o fotoğraf yukarıda yazdığım tüm yanıltıcı olmasının nedenleri dışında ayrıca yanlış. Bir IPS o kadar iyi siyah veremez karanlık ortamda. Yani senin dediğinden de kötü siyahları.
Bu kadar yazdığın veya kopyaladığın her neyse, şeye yazık.
Sen nasıl bir varlıksın? Azıcık düşünsen bu yazdıklarımın kopyalanamayacak içerikler olduğunu anlardın. Kendi cahilliğini iade ediyorum. Yazdığım tek mesaja cevap veremeyen adamlar gelmiş konuşuyor.
Bu fiyat monitör diyip diyip duruyorsun, biz burada eş değer fiyat olan monitör ile diğer monitör karşılaştırmasını yapıyoruz.
Paragraf teknikleri: genelden özele inme. Başından beri attığınız Xiaomi hakkında konuşuyorum. Ama mantığını açıklayarak, örnekler vererek. Ya okumuyorsunuz ya okumak istemiyorsunuz ya da anladınız ama "Yanlış biliyorum." diyemediğiniz için saçmalıyorsunuz.

Bir de @Eray T :
Ayrıca IPS vs VA karşılaştırması yapacak olursak da görüntü kalitesi olarak VA ezer geçer.
Şu cümlenin olduğu mesaja "kesinlik göremediğiniz için" yanlış bilgilendirme vermediniz öyle mi?

Birader spekülasyon dediğim "GameBooster, Redmi'nin bu modelinden kesin olarak iyi" dediğin için. GameBooster'ın hâlâ testini atamıyorsun ve hâlâ kanıtlayamadın daha iyi olduğunu. VA'nın görüntü kalitesi IPS'ten daha iyi, yanlışsa neden uyarı almıyorum? Sadece ben değil, diğer kişiler niye almıyor?
1709393986475.png

Soldaki VA, ortadaki kalitesiz IPS, sağdaki ise kaliteli bir IPS. Senin savunduğun ortadaki gibi bir şeydir, hatta ondan daha da kötüdür.

"Modeller bazında konuşuyoruz" diyorsun ama savunduğun modelin incelemesini ben göremiyorum.
Bak, önerilmiş mi GameBooster? Kimse "Redmi'de ghosting olmuyor, black smearing olmuyor" demedi birader. Oyun oynayana IPS, dizi/film izleyene de VA önerdik. Neresi yanlış bunun? @ÖmerKu @Saint Lucia @BerkayZ87 Bir de bilen hocalar baksın. Onlar daha iyi analiz eder durumu.
Attığınız VA daha kötü bir deneyim sunacağı için onu gömüyorum.
Hani kanıtı?
Evet arkadaşlar okuma A B C. Bakınız:
Vah vah. Senin dandik GameBooster'ında ışık sızması olma olasılığı muhtemelen VA'dan çok daha fazla olduğundan olabilir mi?

Son düzenleme:
@CEO of SM Technology Konuyu okumadim ama 2000 liraya aldigim monitorun kalitesini pek sorgulamam acikcasi. Dandik de olsa 2000'e bir sey yok. Butce arttirma imkani varsa illa daha iyi seyler bulunur veya ikinci ele yoneldiginde yine iyi seyler bulunur ama sifir zorunlu ise ve butce de bu kadar ise pek tabii alinir.

@CEO of SM Technology Konuyu okumadim ama 2000 liraya aldigim monitorun kalitesini pek sorgulamam acikcasi. Dandik de olsa 2000'e bir sey yok. Butce arttirma imkani varsa illa daha iyi seyler bulunur veya ikinci ele yoneldiginde yine iyi seyler bulunur ama sifir zorunlu ise ve butce de bu kadar ise pek tabii alinir.
Hocam şu iki monitörü önerdik. Arkadaş bunlara karşı GameBooster savunuyor. "Bunlarda yaşayacağınız deneyim GameBooster'dan kötü olur" diyor. Siz ne önerirsiniz?

@CEO of SM Technology Konuyu okumadim ama 2000 liraya aldigim monitorun kalitesini pek sorgulamam açıkçası. Dandik de olsa 2000'e bir şey yok. Bütçe arttirma imkani varsa illa daha iyi seyler bulunur veya ikinci ele yoneldiginde yine iyi seyler bulunur ama sifir zorunlu ise ve bütçe de bu kadar ise pek tabii alinir.

Şunları okuman yeterli:

Ayrıca VA olduğu için daha canlı.

IPS vs VA karşılaştırması yapacak olursak da görüntü kalitesi olarak VA ezer geçer.

VA'nın görüntü kalitesi IPS'ten daha iyi, yanlışsa neden uyarı almıyorum? Sadece ben değil, diğer kişiler niye almıyor?

Bu konuya daha fazla yazmamın hiçbir manası yok. Milyar sefer açıkladığım şeyi tekrar sorup duruyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı