VA panel ile IPS panel arasındaki farklar nelerdir?

Gariban kaldı TN paneller.

O sırada benim monitör;

Üzgün Araba.jpeg

IPS panellere yan açılardan baksanızda görebilirsiniz renkte ve görüntüde bozulma olmaz. Ancak VA panelde tam karşıdan bakmanız gerekir yan açıdan baktığınızda renklerde bozulma ve netlikte azalma olur.

Hocam o panelleri 1500 TL veya 2000 TL, sıfır 1080p monitör önerisi konuların altına atıyorlar o paraya o çözünürlükte TN paneller var sadece. Görünce bende şaşırdım.

Görüş açıları konusunda OLED>İPS>VA>TN muhtemelen.
Napalım, en azından tepki süresi iyi ve Ghosting, ışık sızması gibi şeyler neredeyse yok.

Görüntü kalitesinde en önemli etken KONTRASTTIR ve renkleri, renk gamutlarından daha fazla ETKİLER.

Kaynak:
A contrast ratio is a ratio between the brightest white and the darkest black produced by the display, and it’s arguably the most important specification when it comes to image quality.

Bu yüzden VA kesinlikle görüntü kalitesi için daha ideal bir paneldir ancak görüş açıları konusunda dezavantajı vardır. IPS panele sağ köşeden baktığnızda bozulma yaşanmıyorken VA panelde yaşanır ama bu kesinlikle görüntü kalitesi için bir eksi değil. IPS sadece serilik konusunda avantajlı.

Bu işin aslı anlattığım gibidir, forumu yanlış bilgilerle doldurmamanızı rica ediyorum.

VA panel göze daha iyi hitap eder çünkü kontrastı yüksektir. Kontrastı yüksek olduğu için siyahları daha güzel gösterir, fakat bunun da bedelini renk canlılığı ve tepki süresinin düşüklüğü ile öder. Oyuncu monitörlerinde doğal olarak oyun oynandığı için yüksek kontrast aramazsın ve düşük tepkime süresi sıkıntı olur. O yüzden oyuncu monitörlerinde çoğunlukla IPS>VA denir.
öncelikle teşekkürler. attığım monitör nedense çok ucuz. VA olması fiyatını bu kadar düşürür mü? Sonuçta 27' ve 240hz

Öncelikle teşekkürler. Attığım monitör nedense çok ucuz. VA olması fiyatını bu kadar düşürür mü? Sonuçta 27' ve 240Hz.

VA panellerde bence yüksek Hz daha erişilebilir oluyor. Tepkime süreleri daha yavaş olması kontrast oranlarının fazla olması oyun için önemli bir şey sayılmaz pek. Dizi film gibi şeylerde bence etkiliyor. Tabii VA panellerin kalitelileri IPS panellerden pahalı bile olabilir yani VA illa IPS panellerden ucuz olacak diye bir şey yok tamamen kalite meselesi. O monitör ucuz bir VA panel kullanıyor olabilir. Bildiğim kadarıyla o kadar ucuz başka 240 Hz VA panel yok.

IPS panelde ghosting VA panele göre daha az oluyor yakın zamanda kavisli bir VA panelden düz IPS panele geçtim ve fark çok belli, ayrıyeten IPS panelde renkler daha canlı olur fakat VA panelde siyahları daha iyi verir ve contrast oranı daha iyidir, hem hikayeli oyunlar hem de CS:GO gibi rekabetçi oyunlar oynayacaksan IPS panel daha iyi fakat hikayeli oyunlar oynayıp film dizi izleyeceksen VA panel daha iyi ikisini de denedim ben IPS kullanıyorum hem oyun oynuyorum hem de film izliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı