GameGaraj 650W 80+ PSU inceleme

• Konuyu başlatan GFYT
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 3B
Makaleler
1
Bu PSU hakkında çok söylenti dolaştığından dolayı inceleme yapmak istedim. Bu PSU hakkında edinebildiğim bilgiler çok az. Piyasa da gerek pcf yapısı gerek de testlerle ilgili ayrıntıya rastlayamadım.

kendi görüşüm;

İlk olarak, bu PSU'yu yaklaşık 5-6 aydır RX580 8 GB'lı sistemim de aktif olarak kullanıyorum. Tam yükteyken kapanma, cw gibi sıkıntı yaşamadım. Yaşadığım sıkıntı, fanının çok tozlanması ve bazen boştayken cızırtı olması. (cw değil).

Teknik bilgiler.

• 12v kanalından 587Watt verebiliyor. Yaklaşık % 86.1'lik güç ediyor bu da.
  • 12cm fan bulunuyor, firma sessiz bir fan olduğunu iddia etmiş.
  • 20p ve 24p anakart destekliyor.
  • ATX 12v bir PSU.
  • Chengx adlı Çin temelli kapastisör kullanıyor. Bu bilgi her yerde net değil, İngilizce kaynaklarda okudum. ( 5. seviye ve daha kötü bir kapastisör kullanılmış.)
  • PFC yapısı etkin.
  • Sıcaklık kontröllü PWM desteği bulunuyor.
Voltaj regülasyonu;

5V çıkış akımı15A
Giriş Voltajı160V-264V
12v1 çıkış akımı48A
12v çıkış akımı0.3A
5Vsb çıkış akımı2.5A
3.3V çıkış akımı20A

Korumlar;

• Aşırı akım koruması ( ocp)
  • Aşırı yük koruması ( op)
  • Düşük gerilim koruması ( uvp - bu desteğin olması çok güzel.)
  • Kısa devre koruması ( scp)
Bağlantı tipleri;

• IDE: 2
  • SATA: 4
  • CPU arayüzü: P4 + 4
  • Ekran kartı: (6pın + 2) * 2

Doğrulamalar;

• Cb
  • CCC
  • Fcc
  • B
  • C
  • Rohs
Ürün ağırlığı yaklaşık 2000GRAM. Yani 2kg.
Modüler PSU değil.
Son olarak eklemek istediğim fotoğraflar var;

A8GDS200702iNI1h.jpg

Aigo-PC-g-kayna-650W-80-art-PSU-sertifikal-g-kayna-g-kayna-PC-oyun-Max.jpg_q50.jpg

Aerocoll VX serisi ile eşdeğer bir seri benim gözümde. Ne çok iyi, ne de çok kötü. Beni üzen taraf 3070, 3080 gibi üst düzey bilgisayarlarda bu PSU'larla satılması. Alınabilir mi alınabilir, fakat bütçeniz FSP Hydro-k, High Power gibi markalara yetiyorsa alınmamalı.

Son düzenleme:
Bazı sistemlerinde PSU'yu özelleştirebiliyorsunuz, size tavsiyem 100-200 TL daha fazla verip o sistemleri tercih etmeniz.

Beni üzen taraf 3070, 3080 gibi üst düzey bilgisayarlarda bu PSU'larla satılması
Güzel inceleme elinize sağlık. Üst düzey bilgisayarlarda bu PSU'lar kullanılmıyor diye biliyorum. Diğerleri de bu şekilde daha fazla link atıp konuyu doldurmak istemedim.

Çok yüzeysel bir inceleme, etiketten de alınabiliyor o bilgiler zaten. Hangi bağlantı tipinden kaç tane, onu bile yazmamışsınız.

Onları yazma gereği duymadım, o yüzden eklemedim. Hemen ekliyorum.

İç yapısı:
Eki Görüntüle 856864
Eki Görüntüle 856863
Eki Görüntüle 856866
Birkaç fotoğraf eklemiş oldum.
Supervisor ıc'nin datasheetine baktığımızda 3 tane koruması olduğunu görüyoruz, korumaları kendi sitelerinde bile yazmıyor ancak 3 koruma var. Ovp, uvp, scp. Korumalar da eksik.

Hocam sizden habersiz paylaşmak istemedim, yoksa eklemiştim.

Benden habersiz derken? Fotoğraflar bana ait değil.

Araştırma yaparken @hakan yaeger hocamın açtığı konuya denk geldim. Siz attığınızdan dolayı, paylaşmak istemedim.
İç yapısı:
Eki Görüntüle 856864
Eki Görüntüle 856863
Eki Görüntüle 856866
Birkaç fotoğraf eklemiş oldum.
Supervisor ıc'ye baktığımızda 3 tane koruması olduğunu görüyoruz, korumaları kendi sitelerinde bile yazmıyor ancak 3 koruma var. Ovp, uvp, scp. Korumalar da eksik.

Dediğim gibi bu PSU da kaynak çok az. Kendi kullandığım PSU'yu ancak bu kadar inceleyebildim. Korumalar konusun da ise, araştırdığım İngilizce ve Türkçe kaynaklarda en fazla bu kadar bilgiyi bulabildim. Hatta bazı kaynaklar modüler bir PSU diyorlardı, bu kadar ayrıştırabildim bilgi.

Yeni konular

Geri
Yukarı