GameGaraj Hero A5- 4060 Ti 16 GB görseldeki konfigürasyon ile alınır mı?

@SadeceYiğit ve @BabYoda yorumlarınızı dikkate alacağım, ancak yaptığım iş dolayısıyla cpu üzerinde verileri düzenlemek gibi basit işler haricinde çok yük olmayacak bu sebeple cpu için harici bir soğutucu almak çok elzem midir ?
Sitede soğutucular hakkında şöyle yazıyor " Soğutucu satın alınmadığı durumda stok soğutucusuna denk ya da daha iyi fan kullanılmaktadır. Diğer tüm sistem bileşenleri gibi minimum 2 yıl garantisi bulunmaktadır."
ayrıca sitede satılan soğutucuları incelediğimde markasını tanımasam da çift fanlı bu soğutucu dikkatimi çekti, hem emme hem de egzoz olacağından daha verimli olmaz mı ?
Ekran Resmi 2024-02-10 00.47.36.png

hepinize cevaplarınız için çok teşekkür ederim, yazacaklarım belki gülünç gelebilir ancak konu hakkında pek fikrim olmadığı için affınıza sığınıyorum.

@SadeceYiğit bahsettiğiniz soğutucuya baktım oldukça güzel duruyor ancak fiyatı bana biraz pahalı geldi bu sistem için 1klık bir soğutucu fazla gibi sanki

@xDraco gerçekten de dediğiniz gibi 1tb olması sebebiyle seçtim, okuma yazma hızı da fena gelmemişti gözüme. ssdlerin teknolojileri hakkındaki bilgim çok limitli ancak özelleştirme kısımlarını size şöyle sunayım:
ssd:
Eki Görüntüle 2111975

kasa/psu:
Eki Görüntüle 2111976

anakart:
Eki Görüntüle 2111978ram:
Eki Görüntüle 2111980

@BabYoda yükseltebilmeyi çok isterdim ancak bütçeyi minimumda tutmaya çalışıyorum, oyun ve benzeri işlerle ilgilenmeyeceğim için işlemcinin ekran kartını rahatsız edeceği çok senaryo olmayacaktır diye düşünüyorum.
AM5 sistem neden tercih etmiyorsunuz ? Ayrıca bütçe varsa SSD fury yapın iyi olur.

@SadeceYiğit ve @BabYoda yorumlarınızı dikkate alacağım, ancak yaptığım iş dolayısıyla CPU üzerinde verileri düzenlemek gibi basit işler haricinde çok yük olmayacak bu sebeple CPU için harici bir soğutucu almak çok elzem midir?
Sitede soğutucular hakkında şöyle yazıyor " soğutucu satın alınmadığı durumda stok soğutucusuna denk ya da daha iyi fan kullanılmaktadır. Diğer tüm sistem bileşenleri gibi minimum 2 yıl garantisi bulunmaktadır."
Ayrıca sitede satılan soğutucuları incelediğimde markasını tanımasam da çift fanlı bu soğutucu dikkatimi çekti, hem emme hem de egzoz olacağından daha verimli olmaz mı?
Eki Görüntüle 2111994

Ryzen 5 5600 sıcak çalışan bir CPU. CPU sıcaklığı sizi rahatsız edecektir her türlü. darkFlash ise pek bilindik değil. 2 fanlı olmasına aldanmayın. Thermalright çok daha iyidir.

AM5 sistem neden tercih etmiyorsunuz ? Ayrıca bütçe varsa SSD fury yapın iyi olur.
hazır sistemler içerisinde 25-28.000₺ bandında 16gb nvdia gpuya sahip kasalarda hep 5500 ya da 5600 bulunuyor, eğer bu fiyatlara bahsettiğiniz platforma sahip bir bilgisayar toplarlanabiliyorsa yardımınıza açığım

hazır sistemler içerisinde 25-28.000₺ bandında 16gb nvdia gpuya sahip kasalarda hep 5500 ya da 5600 bulunuyor, eğer bu fiyatlara bahsettiğiniz platforma sahip bir bilgisayar toplarlanabiliyorsa yardımınıza açığım
16 neden tercihiniz hocam, yani başlıkta 16 yazmışsın yapay zeka ile ilgili bir şeylerle uğraşacaksin sanırım, makine öğrenme falan yazmışsın, bu iş 8 ilede yapılıyor.

16 neden tercihiniz hocam, yani başlıkta 16 yazmışsın yapay zeka ile ilgili bir şeylerle uğraşacaksin sanırım, makine öğrenme falan yazmışsın, bu iş 8 ilede yapılıyor.
Elbette 8 gb ile de yapılabilir hatta ben daha öncesinde mobil 1660ti'ım ile 6 gb üzerinde çalışıyordum ancak şu anda google colab üzerinde 16gblık v100 gpular ile çalışıyorum ve buna alıştım. 8 yerine 16 kullanmak verilerin aynı sürede daha doğru yorumlanmasına yardımcı oluyor.

Elbette 8 gb ile de yapılabilir hatta ben daha öncesinde mobil 1660ti'ım ile 6 gb üzerinde çalışıyordum ancak şu anda google colab üzerinde 16gblık v100 gpular ile çalışıyorum ve buna alıştım. 8 yerine 16 kullanmak verilerin aynı sürede daha doğru yorumlanmasına yardımcı oluyor.
Anladım hocam, ben sadece AM5 güncel soketli sisteme sahip olursunuz diye söylemiştim, ama tabi senin işini ne kolaylaştırıyor ise onu seciceksin.

Dediğim gibi SSD fury renegade yaparsanız çok iyi olur. Ömürlük SSD.

Geri
Yukarı