Gamepad vs. Klavye & Mouse

Gamepad mi? Klavye ve Mouse mu?

• Gamepad

• Klavye ve mouse

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Çoğu oyunda kontrolcü kullanıyorum. Ve Pc oyunlarında da dahil. R6’yı kontrolcü ile oynuyorum ve oldukça rahatım. Ayrıca F710 çok kalitesiz bir kontrolcü. Kesinlikle önermem. Benim için şu anlık en kalitelisi DualShock 4. TPS oyunlarını kontrolcü ile oynamak çok daha rahat. FPS’de kişiye kalmış bir şey. Ben FPS’te de kontrolcü tercih etmekten yanayım ve oldukça rahat. Klavye ve fare ile de rekabet ediliyor. Edilmez diyen insanlar sadece kontrolcüyü kafelerde Fifa oynamak için kullanıyorlar. Ve F710’la alışmak hiç kolay değil. Her tuşu ve analogları taş gibi. Hiç hassas değil. Alışmak istiyorsanız X1 kontrolcüsü veya DS4 ile TPS oyunlarından başlayın.

Klavye mouse ikilisinin verdigini gamepad tabi ki veremez fakat bazi oyunlarda alışma sürecini atlattıktan sonra gamepad ile de keyifli oyun oynanır diye düşünerek dün Monster Pusat Pro gamepad aldım. İzmir mağazasında 1 dakikalik testden sonra 180 TL ye aldım geçtim, begenmeseydim eve dönüş yolunda Tekonosadan 200 TL ye F710 alacaktım.
PC ye taktım Tomb Rider açtım ortadaki butona bastigimda sorunsuz şekilde kullanılır hale geldi. Umut ediyorum her oyunda da sorunsuz destekler.
Oyuna olan bütün hakimiyetim yerle yeksan oldu, oynadığım 1-2 saat boyunca oyunda ne yaptığıma dair hiç fikrim yok. Fakat belli bir alışma sureci olacağı kaçınılmazdı. Ürün gayet hoşuma gitti, kullanımı rahat ve yumuşak. Kenarı koyup baktığınızda bile iyi ki almışım demeye yetiyor. Fakat son anda internette gördüğüm Gamesir markasının ta2 modeliydi sanırım kafamı karıştırdı ama en nihayetinde aldım geçtim. En kötü ihtimalle elimin altında bulunsun.

Kontrolcu destekleyen tum oyunlari kontrolcu ile oynarim FPS, TPS falan fsrk etmez. Hissi bence daha iyi ve daha rahat.
Dualshock 3 kullanıyorum.

Klavye mouse ikilisinin verdigini gamepad tabi ki veremez fakat bazi oyunlarda alışma sürecini atlattıktan sonra gamepad ile de keyifli oyun oynanır diye düşünerek dün Monster Pusat Pro gamepad aldım. İzmir mağazasında 1 dakikalik testden sonra 180 TL ye aldım geçtim, begenmeseydim eve dönüş yolunda Tekonosadan 200 TL ye F710 alacaktım.
PC ye taktım Tomb Rider açtım ortadaki butona bastigimda sorunsuz şekilde kullanılır hale geldi. Umut ediyorum her oyunda da sorunsuz destekler.
Oyuna olan bütün hakimiyetim yerle yeksan oldu, oynadığım 1-2 saat boyunca oyunda ne yaptığıma dair hiç fikrim yok. Fakat belli bir alışma sureci olacağı kaçınılmazdı. Ürün gayet hoşuma gitti, kullanımı rahat ve yumuşak. Kenarı koyup baktığınızda bile iyi ki almışım demeye yetiyor. Fakat son anda internette gördüğüm Gamesir markasının ta2 modeliydi sanırım kafamı karıştırdı ama en nihayetinde aldım geçtim. En kötü ihtimalle elimin altında bulunsun.
Geçen yıl haziranda GameSir T2A aldım. Ilk 6-7 ay harikaydı fakat sonrasında A tuşu içeri battı RT ve LT tuşları da hissiyatını kaybetti. Yayları kopmuş gibi basıyorum ama bastığımı hissetmiyorum.

Geçen yıl haziranda GameSir T2A aldım. Ilk 6-7 ay harikaydı fakat sonrasında A tuşu içeri battı RT ve LT tuşları da hissiyatını kaybetti. Yayları kopmuş gibi basıyorum ama bastığımı hissetmiyorum.
Çöp olması garantilenmis donanımları sokup çözüm üretmek adettendir. Çöpe atmadan once değerlendirmekte fayda var.

PS4'de FPS, TPS, RPG, yarış ve dövüş oyunlarından büyük keyif alıyorum. Çevrimiçi oynarken herkesin Dualshock 4 ile oynamasından dolayı dezavantaj da olmuyor. Klavye & fare ile de RTS, inşa etme ve sandbox oyunları oynamak daha eğlenceli oluyor.

Sanırım %51 kontolcü, %49 klavye/fare diyeceğin.

PS4'te herkes DS4 kullandigi icin dejavantaj olmuyor benim icin. DS4'te oynamak daha rahat ve zevkli. Oyunun tum kontrollerine kucuk bir aletten ulasmak gayet hos bir durum. Tabi baskalari K+F kullanirken sen kol kullansan dejavantajin olabilir. K+F her ne kadar daha kolay olsa da DS4'un verdigi rahatligi saglayamiyor bende.

Klavye ve fare her oyunda kullanılabilir zaten genel olarak klavye fare kullanılıyor
Ama futbol oyunları falan klavye ile zor oynanılıyor (ben denemiştim)
Yani futbol oyunlarında falan gamepad kullanmak daha iyi onun dışında klavye ve fare.

Oyundan oyuna kullanımım değişiyor. FPS oyunlarında klavye ve fare ikilisini tercih ederken, araba yarışı, platform oyunları, TPS kamera açısına sahip oyunlarda gamepad kullanmayı tercih ediyorum.

Geri
Yukarı