Gamepower Warlock compact ve Ursa uzun kullanım testi

Merhaba, birkaç ay önce ayrıntılı incelediğim (Gamepower Warlock Compact ve Gamepower Ursa İncelemesi) Gamepower'ın uygun fiyatlı mekanik klavye ve faresinin UKT (uzun kullanım testi) ve yorumlamasını yapmak istedim. İncelediğim günden bu yana ne değişti, neler oldu bunlardan bahsedeyim.

Öncelikle ayrıntılı olarak özelliklerini, artılarını ve eksilerini burada yazmayacağım. Ayrıntılı bilgiye ulaşmak isteyenler linke tıklayarak çok daha detaylı yazımı inceleyebilirler. Her konuya değinmeye çalıştım orada da.

Yazıya başlamadan önce kullandığım klavyenin tam modeli; Gamepower Warlock compact outomu Red Switch mekanik klavye ve kullandığım fare ise; Gamepower Ursa RGB optik Gaming mouse.

İlk olarak klavyeden başlamak istiyorum. Alırken markasından ötürü çekince yaşayarak alsam da, hem compact olmasından hem de uygun fiyatlı olmasından dolayı denemek istedim. Ayrıca piyasada uygun fiyatlı Red Switch mekanik klavye bulmak biraz zor olduğu için bu modelde karar kıldım. Warlock'un compact olmayan düz modelinde birçok sorun mevcuttu. Yanlış tuşa basma, tuşların çıkması, bazı tuşların çalışmaması ve çınlama gibi birçok problem vardı. Bunların hiçbirini yaşamadım. Özellikle uzun kullanım sonrası çınlama sesine dikkat ettim ve sadece space tuşunda neredeyse duyulmayacak kadar bir çınlama meydana geldi. Onun dışında tuşa gerçekten çınlasın diye çok sert basıp müdahale etmediğiniz sürece hiçbir tuşta çınlama yok. Bir diğer husus ise basım hissiyatının değişmesiydi. Aldığım günden bu yana aktif bir şekilde ve olduğunca fazla klavyeyi kullandım. Basım hissiyatı ilk günkü gibi duruyor. Yine sadece space tuşunda ufak bir değişiklik söz konusu fakat beni rahatsız etmiyor. Bu kişiden kişiye değişebilecek bir konu. Warlock'un standart modelinde görülen tuşların çıkması, yanlış tuş basımı, tuşların çalışmaması gibi sorunların hiçbiriyle karşılaşmadım.

UKT sonrası oluşan olumsuzluklar.
- Space tuşunda düşük seviye çınlama meydana gelmesi.
- Space tuşunun ilk güne nazaran basım hissiyatının kötüleşmesi.
- Space tuşunun ilk güne nazaran gevşemesi.
- Klavyenin tuş ve genel yapısının toz tutmaya müsait olması.

Genel olarak gördüğüm ve yaşadığım problemler klavye tarafında böyleydi. Tabii kullanan kişiye göre değişkenlik gösteren etkenler bunlar. Ben şahsen hor bir kullanıcı değilim ve iyi kullanırım ekipmanlarımı. O yüzden aynı modeli kullanan arkadaşların farklı sorunlar yaşaması olağan.

Şimdi mouse yönündeki problemlerden bahsetmek istiyorum. Mouse alırken genel olarak üst kısmının yani avuç içimize gelen kısmının terletmeyen malzeme olmasına dikkat ederek aldım. Çünkü uzun yıllardır üst yapısı yumuşak, kadifemsi bir yapıda olan fareler kullandım. Bu yumuşak yapıya alıştığım için plastik malzemede elim terliyordu ve bu yüzden seçeneklerim dardı. Bu isteklerim doğrultusunda Ursa modelini gördüm ve aldım. Genel olarak en temel gördüğüm sorun yan ileri ve geri tuşlarının uzun kullanım sonrası basım hissiyatının değişmesi oldu. Bastıktan sonra ilk günkü gibi bir geri dönüş hissiyatı alamıyorsunuz. Çınlama sesi yok fakat garip bir geri dönüş hissiyatı ve ses alıyorsunuz. Beni en çok rahatsız eden konu buydu çünkü o tuşları fazlasıyla kullanan biriyim. Diğer bir konu ise yüzük parmağı, serçe parmağı ve baş parmağımızın denk geldiği yan yüzeylerde kullanılan tırtıklı kaymaz malzeme. Bu malzeme aşırı derecede kir tutuyor ve gözle görünür biçimde orada birikiyor. Belirli aralıklarda temizlenmediği taktirde sonradan temizlenmesi de zorlaşıyor. LoL oynadığım için sağ Click fazlaca kullanan biriyim. O tuşu bayağı eskittim diyebilirim. Ona rağmen basım hissiyatında ve geri dönüş hissinde bir sıkıntı yok. Hala ilk günkü gibi diyebilirim.

UKT sonrası oluşan olumsuzluklar.
- Yan ileri ve geri tuşlarının basım hissiyatının ve sesinin değişmesi.
- Yan kaymaz ve tırtıklı yüzeyin kir tutması.
- Mouse'un örme kablosunun deforme olması ve IP'lerinin tüylenmesi. (kullanıma bir etkisi yok kozmetik olarak kötü duruyor sadece.)

Genel olarak UKT sonrası görüşlerim bunlardı. Dediğim gibi bu sonuçlar kullanıcıdan kullanıcıya değişebilir. Teknoloji her marka ve her kişi için aslında şans işidir. Bu yazıyı yazmamın sebebi de Gamepower markasının kötü bir üne ve hiç mi hiç alınmayacak derecede bir marka olarak sanılmasının aslında biraz da yanlış olduğunu göstermekti. Tabii bariz sorunun olan ve kronik problemli modelleri bu cümlemin içerisine katmıyorum. Standart ve alınabilir ürünlerinin olduğu ve bütçe bakımından uygun fiyatlı kategoride bulunduğu için, titiz ve temiz bir kullanıcının bu ürünlerle işini görebileceği kanısındayım. Alacak olanlara bir fikir ve alternatif bir seçenek olarak düşünülebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı