Gamepower Warlock Mekanik Gaming Klavye vs Gamemax GM-X560QU

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Everest-Frisby-GamePower gibi çin markaları bu switchlerin 50 Milyon tıklama ömrü olduğunu savunuyor. Bunun doğruyu yansıttığını düşünmüyorum. Bu saydığım markalar 30-40 Liraya sattıkları ürünlerin bile 50 Milyon tıklamaya dayanıklı olduğunu savunuyor. Bu markaların sözüne ne kadar güvenilebilir ? Türkiyede bu tip ürünleri alanlar yaklaşık olarak 4-8 ay sonra arıza konuları açmaya başlıyor. Ayrıca malzeme kaliteside çok kötü olduğu için para israfi olarak görüyorum. Mekanik klavye alınacaksa mutlaka Cherry MX Switchli modeller tercih edilmelidir. Bu ürünler sadece kağıt üstünde mekanik kalıyor. Bir ürünün bir kesim tarafından övülmesi onu kaliteli yapmaz. Donanim Arşivi Youtube Kanalıda sürekli Everest-James Donkey-MotoSpeed ürünlerini inceleyip övüyor. Ama bu videoları ile ürünlerin kalitesi artmıyor.
Teorik olarak haklı tarafları var zaten. Kullanılan switchlerin ömürlerini zaten üretici firmalar belirliyor ki onuda testlere tabi tutarak yani markalar değil. 40 - 50TL'ye satılan klavyelerden bahsetmiyorum bu arada olay ucuz mekanikler.

Valla aslına bakarsan bende markalı ürün alma tarafındayım ve bunun temel nedeni daha iyi ürün olması değil tamamen güven meselesi. Satış sonrası verilen güvenceler çok daha önemli oluyor ürünü kullanmaya başladıktan sonra. Bir yandan da kullandığım tüm diğer Çin üretimi ürünler arasında problem yaşadığım bir ürün çıkmadı ve kullanımı etkileyecek sorun yaşamadım. Şimdi burada ciddi ikilem var. Hali hazırda aktif olarak kullandığım James Donkey 007 ve Corsair Glaive mouseları var. Biri Çinli bir üretici biri bildiğimiz ve sonuna kadar güvendiğimiz Alman Corsair markası. Kişisel olarak da favori markadır zaten. Kullandığım 6 -7 aylık sürenin sonucunda dandik çöp demek 007 modeli için zor hatta baya baya iyi bir ürün. Klavye olarak ise Motospeed, Rampage, Redragon, Trust ve şuanda Gamepower ürünün kullanıyorum. Sorunsuz bir deneyim devam ediyor Outemu anahtarlarında. Hali hazırda da Corsair K70 şuan için kenarda bekliyor bu ürünlerle işim bitince geri Corsair'e döneceğim orası ayrı ama özellikle bizler bir ürünü yerle bir etmesini çok seviyoruz gibi geliyor bana. Çok kaliteli olmadığının farkındayım ki Cooler Master MasterKeys Lite L bu fiyatın en mantıklı seçimidir diyede belirtiyorum ama hiç bir zaman "ÇÖP" "DANDİK" gibi kelimelere gerek duymadım Çin üretimi ürünlere. İşin özü birazda tek atımlık kurşunun varsa bildiğin yoldan şaşmama işi sanki yoksa alıp kullanılabilir ürünler ucuz Çin yapımı ürünler.

Konuyla alakalı güzel bir makale; https://www.quora.com/Are-Outemu-switches-worth-getting-over-Cherry-MX-switches-to-save-money

Son düzenleme:
Klavye konusunda ben mi çok şanslıyım yoksa bozulması için çok uzun süre kullanmadım mı bilemiyorum fakat şuana kadar hiç bir klavyem kendiliğinden bozulmadı. İlginçtir ki aldığım çoğu klavye ucuz Çin malı dediğiniz klavyelerdendi. Bozulan klavyelerim benim işkencelerime maruz kalmaları sonucunda bozuldular. Dandik dediğimiz Everest'in klavyesi bahçe demirini yamultacak kadar sağlam bir metalle yapılmıştı. Fakat yine de iyi bir ürün diyemiyorum çünkü bazı kronik sorunları vardı. Mesela tuşlara sert basılınca kendiliğinden çıkıyordu ve bu belli bir süre sonra oldukça sinir bozucu olmaya başlıyordu. Şuan kullandığım Cooler Master MasterKeys Lite modeli oldukça sağlam bir model olduğunu söyleyebilirim eğer iyi bir membrane klavye istiyorum diyorsanız bu fiyat segmentinde önerdiğim bir klavyedir. Üstüne markanın güvenilirliği de var. Fakat mekanik hissiyatı konusunda maalesef katılamıyorum çünkü bir kaç mekanik klavye kullanmışlığım var ve doğal olarak içinde gerçek bir mekanik switch olmadığı için bana göre mekanik hissi sağlamakta çokta başarılı değil. Çin malı ucuz mekanik klavyelerin mekanik hissi bana daha iyi geldi. Fakat Çinli üreticilerin klavyelerinin seslerini beğenmiyorum. Kişisel bir durum olduğu için bunun hakkında bir değerlendirme yapamam.
Firmaların mekanik olmayan klavyeleri yarı mekanik, mem-chanical gibi tabirlerle satmaya çalışmasını pek doğru bulmuyorum. Çünkü alıcıların ve satıcıların kafasını karıştırıyor bu tarz tabirler. Ben bu klavyeyi alırken mem-chanical'ı yanlış okumam sonucunda mekanik sanıp almıştım üstüne bazı satıcılar mekanik klavye diye yazmıştı fakat ürünü sipariş ettikten sonra fark ettim ki aldığım klavye mekanik değilmiş. Sanırsam bu modeli Türkiye'ye ilk çıktığı zamanlarda almıştım o zamanlar Türkçe incelemeye denk gelmediğim için mekanik olup olmadığını mem-chanical'ı göreseye kadar anlamamıştım. Siparişi iptal edebilirdim fakat o fiyatta en iyi seçeneğin o olduğunu düşünmem nedeniyle iptal etmedim.
Masterkeys Lite modelinin normal membrane klavyelere göre verdiği his çok daha başarılı olduğunu açıkça söyleyebilirim orası ayrı. Mekanik klavye denemek istiyorsan dediğiniz Çin malı ucuz modellere bakabilirsiniz. Fakat dediğiniz klavyelerde uzun kullanımlarda bazı deforme sorunları olabilir. Tamamen işlevini kaybedeceklerini açıkcası düşünmüyorum. Editörler kadar fazla yazı yazmasam da yine de fazla yazı yazan biriyim ve bilgisayar başında uzun zaman geçiriyorum. Şuana kadar klavyenin kendisinden kaynaklı bir bozulma olayı yaşamadım. Klavyelerin normal kullanımlarda kolay bozulan cihazlar olduğunu düşünmüyorum. Bunu bu kadar abartmaya gerek yok bence. Bu yazdıklarımı fare konusunda söyleyemiyorum çünkü bana fare dayanmıyor :D.

Özet olarak bu fiyat segmentinde iyi ve kaliteli bir klavye istiyorsan Cooler Master Masterkeys Lite öneririm fakat mekanik olsun diyorsan Çinli üreticilere bakmanı tavsiye ederim.

Mekanik olmayan tüm klavyeler aynı değildir. Aydınlatma-Malzeme Kalitesi ve ek olarak Geliştirilmiş anahtarlara sahip olabilirler. SteelSeries APEX 100-150 modelleri SteelSeries tarafından geliştirilen anahtarları kullanıyor. Normal klavyelere göre farkları var. Cooler Master kaliteli ürünler ortaya koyduğu için öneriliyor. Kulaklık-Mouse-Klavye olarak iyi ürünleri var. Ama aynı şey Güç kaynağı için geçerli değil. Genelde bu markanın güç kaynaklarını önermiyoruz. İnsanların ucuza aldığı Çakma Switchli klavyeler tam olarak gerçek mekanik klavye değildir. Orijinal Cherry MX Switchlerin basit ve kısa ömürlü bir replikasıdır. Düzgün Mekanik hissi bile sağlamazlar. Tuşları bile kalitesiz plastikten üretildiği için parmakları yoruyor. Sizin mantığınız sadece dış görünüşe bakarak ürün almak oluyor. Görünüşten çok malzeme kalitesi daha önemlidir. Ürünün ömrünü ve performansını bunlar belirler.

Bir ürünün çok önerilmesi reklamının yapıldığı anlamına gelmez. Geçtiğimiz senelerde giriş seviyesinde G4560 işlemcisini sıkça tavsiye ediyorduk. Bunun sebebi İntel reklamı değildi. Yarı Fiyata İ3 7100 ile eşdeğer performans veriyordu. Belli bir fiyat aralığında en iyi performans veren ürün tavsiye edilir. 150-250 Lira fiyat arasında en iyi Mekanik Hissi sağlayan klavye Cooler Master MasterKeys Lite modelidir. Bu fiyat aralığında ürün önerisi isteyen herkese bu ürünü tavsiye ediyoruz.
Biz o milisaniye olaylarını algılayacak varlıklar değiliz. O farkları hissedemezsin bile. Bu devirde herşey ışık olmuş. :) O switchlerin olayı basım hissidir. 50TL ve 150TL fiyatları olan klavye arasında sadece malzeme kalitesi farklıdır. Malzeme kalitesi ve ömür dışında gördüğü işlev aynıdır. Bunu anlatmaya çalışıyorumda anlatamıyorum. Mekanik hisli falan hikaye bana göre ben kendi fikrimi söylüyorum. Bunlar sadece basım hissi ve malzeme kalitesi işte basım ömrümü dersin ne dersin artık. Adı üstünde mekanik hisli diyorsunuz. Öbür klavyeler ile arasında basım hissi ve malzeme olarak kalite farkı vardır. Forumda genel olarak bu dandik dediğiniz markaları kullanan insanları ezikliyorsunuz. Tekrar soruyorum sen hangi klavyeyi kullanıyorsun?
@@matadoria, @@Silinen üye oku oku bitmedi yazdıklarınız, maşallah yani :) Öncelikle şunu belirteyim, Cooler Master MasterKeys Lite L modeli 150 ile 300TL arasında klavye arayanlara önerilen bir model ki kişisel olarak da incelemiş olduğum bir ürün. Eksikleri tabii ki de var (Bana göre tasarımı, Bilek destek olmaması, yazılım desteğinin olmaması ve tuş kapaklarının arkadaşın dediği gibi ışıksız şekilde okumanın mümkün olmaması) ama bilindik bir markanın ürünü olması ve satış sonrası verecekleri garanti hizmeti gibi olumlu düşünceler bu ürünü aldıran ana etkenler.

Corsair K55, Logitech G213, Razer Cynosa Chroma ve Steelseries Apex 150 temel olarak giriş seviyesi oyuncu klavyesi olarak satılıyor ve Cooler Master'ın tuş hissinin daha iyi ve ucuz olmasından dolayı daha çok tavsiye ediliyor. İşin içinde reklam yok ürün kendini pazarlayabiliyor kısacası. Corsair K55 fiyatının en iyisi demek zor. Yakından görme şansınız oldu mu bilemiyorum ama yoğun plastik yüzey beni tatmin etmedi ki bu fiyatlardaki ürünlerin hepsi plastik kasadan fakat Corsair K55'in gövdesi daha bir esnek bir plastik yüzeyden yapılmış buda kalitesiz hissi veriyor. Alınmaz demem zor ama daha iyi seçenekleri var :)

"İnsanların ucuza aldığı Çakma Switchli klavyeler tam olarak gerçek mekanik klavye değildir. Orijinal Cherry MX Switchlerin basit ve kısa ömürlü bir replikasıdır. Düzgün Mekanik hissi bile sağlamazlar." @@Silinen üye bu hatalı bir söylem olmuş. Üretim haklarının süresi 90lı yıllarda bittikten sonra bir çok marka Cherry'ye benzer anahtarlar üretti, üretmeye devamda edecek. Outemu, Gateron veya Kailh çakma switch den çok klon demek daha mantıklı olur. Outemu switchli klavyelerin özellikle Reddit tarafından çok büyük kitleler tarafından övülerek ve sevilerek kullanıldığını görebilirsin. Tam olarak gerçek bir mekaniktir ayrıca :) Kısa ömürlü demek için bir rakamsal veriyle beslemek lazım bu söylemi de. His olarak marka ve modellerine göre farklar var fakat tahmin ettiğin kadar değil.

Kısacası insanların öncelikle iyiliğini düşünerek sonrasında beklentilerine göre tavsiye veriliyor. Ucuz mekanik klavyelerin bir çoğunu kullandım daha herhangi bir aksanı bozulanı görmedim belki uzun kullanımda farkları ortaya çıkar o kısım için birşey diyemem.
Güzel yerlere değinmişsiniz. Eğer bu Cooler Master Outemu switchli bir klavye yapsa bak bu tartıştığım arkadaş o klavyeyi nasıl öneriyor. :) Biz ülkecek ön yargılı bir milletiz. Biri kötü dediğinde hepimiz kötü diyoruz. Bu sayılan dandik denilen markalar fiyatlarına göre bence gayet iyi ürünler üretiyor. Benim anlamadığım olay, insanlar mekanik klavye istiyor bütçeleri belli. Bu arkadaşlar gelip sürekli Cooler Master öneriyor yahu arkadaş adam mekanik istiyorum demiş. Ben buna kızıyorum birazda. Herkesin bazı zevkleri tatması gerektiğini düşünüyorum. Adam mekanik istiyor arkadaş sen mekanik önerini yap geç. Bu ülkede herkes zengin değil. İnsanların almayı düşündükleri markalar sürekli kötüleniyor. Adam doğal olarak üzülüyor ve neden maddi durumum yetersiz diye düşünmeye başlıyor. Bu forumda bu öneri ve tavsiye yapanların genelinin daha düzgün bir bilgisayarı ve ekipmanı yok. İnternetten edindikleri, okudukları bilgilerle insanları yönlendirmeye çalışıyorlar. Adam imzasına sistemim 10yıllık yazmış, gelip millete 15-20 bin liralık sistemler topluyor öneriyor veriyor. Hayatında atölyeye girmemiş insanlar donanım uzmanı kesilmişler.

Son düzenleme:
Güzel yerlere değinmişsiniz. Eğer bu Cooler Master Outemu switchli bir klavye yapsa bak bu tartıştığım arkadaş o klavyeyi nasıl öneriyor. :) Biz ülkecek ön yargılı bir milletiz. Biri kötü dediğinde hepimiz kötü diyoruz. Bu sayılan dandik denilen markalar fiyatlarına göre bence gayet iyi ürünler üretiyor. Benim anlamadığım olay, insanlar mekani klavye istiyor bütçeleri belli. Bu arkadaşlar gelip sürekli Cooler Master öneriyor yahu arkadaş adam mekanik istiyorum demiş. Ben buna kızıyorum birazda. Herkesin bazı zevkleri tatması gerektiğini düşünüyorum. Adam mekanik istiyor arkadaş sen mekanik önerini yap geç. Bu ülkede herkes zengin değil. İnsanların almayı düşündükleri markalar sürekli kötüleniyor. Adam doğal olarak üzülüyor ve neden maddi durumum yetersiz diye düşünmeye başlıyor. Bu forumda bu öneri ve tavsiye yapanların genelinin daha düzgün bir bilgisayarı ve ekipmanı yok. İnternetten edindikleri, okudukları bilgilerle insanları yönlendirmeye çalışıyorlar. Adam imzasına sistemim 10yıllık yazmış, gelip millete 15-20 bin liralık sistemler topluyor öneriyor veriyor. Hayatında atölyeye girmemiş insanlar donanım uzmanı kesilmişler.
Switch tercihleri biraz prestij olayı. Bazı markalara bu üst severiye switchler satılmıyor yada bazı ülke içerisine satmak için sokamıyorlar. Cooler Master Outemu switchli bir klavye yapsa evet önerilir en azından Çin üretimi firmalara nazaran ama bunun nedeni firmanın satış sonrası vereceği destek olayından dolayı olur :) MSI ve daha düne kadar Asus abuk sabuk piyasada bir çok alt kalite diye tabir edilen markalarda bulunan şablon tasarımlı ürünleri piyasaya sunuyorlardı ki MSI ekipman konusunda hala o durumda. Farklı nedenleri var bu durumun o kısmı başka olayların tartışma konusu :)

Techopat Sosyal'de takılmaya başladığımda bende benzeri fikirler içerisindeydim ve halada bazı fikirlerim bakidir ama genel bilinçli kitlenin kullanıcı yararına tavsiyeler yaptığından hiç şüphem yok ama büyük bir kısımda kalabalığa uyuyor ve milletin önerdiğini iyi olarak varsayarak davranıyor.

Üsteki mesajımda şöyle bir detaydan bahsettim; "İşin özü birazda tek atımlık kurşunun varsa bildiğin yoldan şaşmama işi sanki yoksa alıp kullanılabilir ürünler ucuz Çin yapımı ürünler." bence olayı özetliyor bilmem katılır mısınız. Sizinde bahsettiğiniz gibi bir çok insan bütçe sorunu yaşıyor ve 150TL bir klavyeye onlar için fazla gelebiliyor. Bu durumda onlara sorun yaşayabilecekleri ürünler yerine sorunsuz şekilde kullanabilecekleri ürünler öneriliyor.

Son düzenleme:
Ben kimseyi eziklemiyorum. Asagilik sendromun falan olabilir. Sozlerimi carpitip acitasyon yapiyorsun. Klavyemi yukarida yazdim. Daha yazdigim yazilari bile okumuyor. Onemli olan islev farkidir. Madem arada fazla para vermeye degecek fark yok. Guncel sistem alacak durumunuz varken eski bir sistem kullanin. Sizin Mantiginiza gore arada sadece islev farki var. Onemsiz dediginiz malzeme kalitesi dogrudan urunun performansini ve kullanimini etkiliyor. Cahiller ile tartismak canimi sıkıyor. Biz dogru tavsiyeler veriyoruz. Siz sisteminiz uzerinden ego kasiyorsunuz. Donanim bilgisi icin sizin gibi yuksek butceli sistemleri kullanmaya gerek yok. Oneride bulunmak icin urunler hakkinda dogru bilgi sahibi olmak yeterlidir. Kullanip pisman oldugum DANDIK-ÇAKMA Çin urunlerini onermiyorum. Cok seviyorsaniz simdiki ekipmanlarinizi birakip bu urunleri kullanin. Tanimadiginiz insanlar hakkinda yorum yapmayin. Iftira atmayin.
Sizin gibi kalitesiz urunleri sadece ucuz oldugu icin onermek dogru degil. Bu urunlerin ileride sorun cikartma ihtimali cok yuksektir.
Ucuz ise bir nedeni var. Kalitesiz malzeme kalitesiyle urun uretip satiyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben kimseyi eziklemiyorum. Asagilik sendromun falan olabilir. Sozlerimi carpitip acitasyon yapiyorsun. Klavyemi yukarida yazdim. Daha yazdigim yazilari bile okumuyor. Onemli olan islev farkidir. Madem arada fazla para vermeye degecek fark yok. Guncel sistem alacak durumunuz varken eski bir sistem kullanin. Sizin Mantiginiza gore arada sadece islev farki var. Onemsiz dediginiz malzeme kalitesi dogrudan urunun performansini ve kullanimini etkiliyor. Cahiller ile tartismak canimi sıkıyor. Biz dogru tavsiyeler veriyoruz. Siz sisteminiz uzerinden ego kasiyorsunuz. Donanim bilgisi icin sizin gibi yuksek butceli sistemleri kullanmaya gerek yok. Oneride bulunmak icin urunler hakkinda dogru bilgi sahibi olmak yeterlidir. Kullanip pisman oldugum DANDIK-ÇAKMA Çin urunlerini onermiyorum. Cok seviyorsaniz simdiki ekipmanlarinizi birakip bu urunleri kullanin. Tanimadiginiz insanlar hakkinda yorum yapmayin. Iftira atmayin.
Sizin gibi kalitesiz urunleri sadece ucuz oldugu icin onermek dogru degil. Bu urunlerin ileride sorun cikartma ihtimali cok yuksektir.
Ucuz ise bir nedeni var. Kalitesiz malzeme kalitesiyle urun uretip satiyorlar.
Öncelikle ettiğin hakaretleri sana aynen iade ediyorum. Sen bana ne hadle cahil diyorsun? Ben bilgisayarcılık mesleğine 13 yılımı verdim, okulunuda okudum yani mesleğim diyebilirim. Hayatında görmediğin markaları ve parçaları kullanma ve test etme şansım oldu. Donanım konusuna yeterince hakimim merak etme, gelipte bana cahil diyemezsin. Zaten yazmışsın kalitesiz malzeme demişsin. Buna zaten katıldığımı belirtmişim. Ben bu markaları hiçbir zaman kimseye tavsiye etmedim. Ben kullandığım sistem üzerinden ego kasmıyorum, çünkü ego kasılacak bir sistemim yok malesef. Dolar kurunu ve zamları düşersin kullandığım sistemin giriş-orta seviye bir sistem olduğunu anlarsın zaten. Ben yanlış birşey yaptığınıda söylemedim, insanları durumuna göre en iyi olanlara yönlendirmeye çalışıyorsunuz. Zaten olması gerekende bu. Benim dile getirmeye çalıştığım konu şuydu. İnsanlara biraz saygı gösterin, kullandıkları ekipmanlara ve markalara saygı gösterin. Maddi durumu yoktur o markaları tercih etmiştir. Bim ve A101 marketlerinde 25TL olan klavye ve fareler kapış kapış gidiyor. İnsanlar ne yapsınlar imkanları buna elveriyor. Ben kendi fikirlerimi belirtiyorum ve sürekli söylüyorum bunu. Bu dandik dediğiniz markaların ürünlerinden yüzlerce satmışızdır. Hiçbir zaman kötü bir geri dönüş almadık. Çevremde hala kullanan arkadaşlarım var bu Everest gibi markaları. Hiçbir şikayetleride yok bu işler kullanıma bakar. En kaliteli klavyede olsa insan gibi kullanılmazsa bir yıl içinde bir sürü sorun çıkarır. Ben zaten yukardaki mesajlarımda yazdım, bu ucuz ürünleri fiyatlarına göre kıyaslama yapalım diye. Bu 200TL fiyat bandındaki klavyelerden RGB olayını çıkar, edecekleri para anca 70-80TL eder. Siz benim yazdığım mesajları anlamıyorsunuz ya da anlamamakta ısrar ediyorsunuz. :)

Dediğiniz gibi Logitech G213 ve Corsair K55 Modellerinin RGB-Bilek desteği dışında herhangi bir özelliği yok. Ama MasterKeys modelinde Mem-Chanical anahtarlar kullanılıyor. Bu Outemu switchlere yakın bir mekanik performansı sağlıyor. Hatta onlardan daha fazla tıklama ömrü var.

Dediğiniz gibi Logitech G213 ve Corsair K55 Modellerinin RGB-Bilek desteği dışında herhangi bir özelliği yok. Ama MasterKeys modelinde Mem-Chanical anahtarlar kullanılıyor. Bu Outemu switchlere yakın bir mekanik performansı sağlıyor. Hatta onlardan daha fazla tıklama ömrü var.
Lütfen yanlış bilgilendirme yapmayalım özellikle kullanmadığınız ürünler hakkında. Basım ömür konusunda bir mekanik klavye iddiası yok. Verdikler veride de 12 milyon olarak belirtilmiş zaten.

Yanlış bilgilendirme yok. Everest markasının 50 Milyon tıklama ömrü sözüne inanıyorsanız, yapabileceğimiz bir şey yok. Bu Çakma ürünlerin basım ömrü membran klavyelerden bile azdır.

Yanlış bilgilendirme yok. Everest markasının 50 Milyon tıklama ömrü sözüne inanıyorsanız, yapabileceğimiz bir şey yok. Bu Çakma ürünlerin basım ömrü membran klavyelerden bile azdır.
Neresi çakma acaba? Açıklarmısın. :D Hayır yani neyin çakması? Hangi markanın ya da modelin çakması? Senin fikirlerini değiştirmek çok zor dostum. Belirli bir fikrin var, yeni fikirlere ya da yeni bir şeyler öğrenmeye kapalı bir insansın. Bu düşmanlık ve kin nereden geliyor bu markalara? Tamam kullanmıyor olabilirsinde anlamadım yani. :D Cooler Master markasının basım ömrüne inanıyorsunda bunlarınkine neden inanmıyorsun? Belki doğru. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı