Gametech 2.0 kule tipi soğutucunun uçları eğik

Erenla

Hectopat
Makaleler
9
Hepinize merhaba arkadaşlar.
Dün Gametech 2.0 kule tipi soğutucum geldi ve gayet güzel ürün. Boşta 42 derecelerd. E macunum da Zalman STC-8. Eskiden stok fan ve dandik isimsiz macun ile bu 65 derecelerdeydi, yani ürün fiyatına göre çok iyi ve stok fandan kat kat daha iyi. Bununla ilgili deneyimlerimi daha sonra detaylı anlatırım ama ürünün üstündeki bakır uçlar eğik ve soğutucu anakartın CPU yazan yerine takılmıyor, yani kullanmak için kasa fanının kablosunu nasıl takıyorsanız bunu da bu şekilde takıyorsunuz. Bu sefer de CPU fan error hatası alıyor ve fanın hızını kontrol edemeyip fan tek devirde kasa fanı gibi çalışıyor. Fanın devrini ayarlayamıyorsunuz.
Bu sorunları RSA teknoloji ye bildirdim ama kablonun CPU yerine takılamaz olduğunu aparat ile takabileceğimi söyledi ve fazla ilgilenmedi.
Gelelim asıl soruma: Arkadaşlar, resimdeki bakır uçlar eğik (sağdaki bakır uç). Sizce bu normal mi yoksa ürün hasar mı görmüş? Sizce iademi etmeliyim? Ben fanın hızını kontrol etmek istiyorum. Bu kabloyu CPU yazan yere takabilir miyim? Kendim kablolarını yapabilir miyim?

image.jpg

Teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cpu soğutucu fanı, Cpu fan kısmına takılamaz mı o ne absürt bir şey öyle ya, fanın girişi ya 3 pin ya 4 pindir her türlü takılır 3 pinse pwm özelliği olmaz sadece onuda anakart yazılımından yada bios'dan fanı ayarlaman lazım cpu sıcaklığı şu dereceye ulaştığında şu rpm'de çalış diye

Normal bir durum bakır ucunun o şekilde olması. Normalden kastım bir zararı yok ucuz ürünlerde o şekilde olabiliyor performansa bir etkisi yok.

O üründe 2 fan var. 2 fanı 1 fana çeviren bir kablo var mı yoksa 2 fan 1 kabloya mı bağlı? Eğer ilk dediğim gibiyse 2 fanı da o dediğim kabloya bağla. 2 fan direkt olarak tek kabloyla geliyorsa onu CPU_FAN girişine tak. Giriş 3 pin ise yine takabilirsin. CPU_FAN girişi 3 pini de destekliyor.

Bu arada o bakırların yamukluğunun hiçbir önemi yok performans açısından.

Hasar görmüş ya da üretim hatası. Sanırım CPU fanları Molex, doğru mu?

Galiba Molex hocam tam bilmiyorum renkli.

CPU soğutucu fanı, CPU fan kısmına takılamaz mı o ne absürt bir şey öyle ya, fanın girişi ya 3 pin ya 4 pindir her türlü takılır 3 pinse PWM özelliği olmaz sadece onu da anakart yazılımından ya da BIOS'dan fanı ayarlaman lazım CPU sıcaklığı şu dereceye ulaştığında şu RPM'de çalış diye.

Hayır hocam siz yanlış anlamışsınız BIOS'la alakası yok kablo CPU fan yazan yere takılmıyor nedeni kablo UC'unu büyük yaptıkları için.
O üründe 2 fan var. 2 fanı 1 fana çeviren bir kablo var mı yoksa 2 fan 1 kabloya mı bağlı? Eğer ilk dediğim gibiyse 2 fanı da o dediğim kabloya bağla. 2 fan direkt olarak tek kabloyla geliyorsa onu CPU_FAN girişine tak. Giriş 3 pin ise yine takabilirsin. CPU_FAN girişi 3 pini de destekliyor.

Bu arada o bakırların yamukluğunun hiçbir önemi yok performans açısından.

Hocam sizi bekliyordum açıkcası
2 fanın kabloları ayrı ayrı ama birleştirebiliyorsun bu sefer kablo ucu büyük olduğu için CPU yazan yere takamıyorum ceza yediğim için yazamadım kusura bakmayın o zaman ürünü iade etmeyim hocam size detaylı kabloların resmini çekeyim.

Son düzenleme:
2 fanın kabloları ayrı ayrı ama birleştirebiliyorsun bu sefer kablo ucu büyük olduğu için CPU yazan yere takamıyorum ceza yediğim için yazamadım kusura bakmayın o zaman ürünü iade etmeyim hocam size detaylı kabloların resmini çekeyim.
Çek hocam bakalım. Kablo ucu büyük ise Molex olabilir.

Geri
Yukarı