Gaming Gen TR'deki RTX 4080 Super sistemler nasıldır?

Degecek bir fark yok arada. 12GB oldukca yeterli ve uzun sure de olacaktır. 1080p için 8, 1440p için 12,16, 4k için ise 20+ VRAM alınmalı. Bu VRAM takintisini birakin.

Takintiyla ne alakasi var NVIDIA'nin bilerek yaptigi sey. Guncel bir AAA oyunu 2K'da yuksek grafiklerle ac VRAM aninda 8GB uzerine firliyor zaten. Kaldi ki 2K'da 10GB'dan fazla VRAM isteyen oyunlar da var Hogwarts Legacy gibi. Buna ek olarak optimizasyon denen seyin firmalar gozunde gittikce onemsizlestigi, oyunlarin da gittikce daha yuksek grafikli cikacagi asikar. Arkadas sadece FPS ve turevi oyunlar oynayacaksa orasi ayri.

Takintiyla ne alakasi var NVIDIA'nin bilerek yaptigi sey. Guncel bir AAA oyunu 2K'da yuksek grafiklerle ac VRAM aninda 8GB uzerine firliyor zaten. Kaldi ki 2K'da 10GB'dan fazla VRAM isteyen oyunlar da var Hogwarts Legacy gibi. Buna ek olarak optimizasyon denen seyin firmalar gozunde gittikce onemsizlestigi, oyunlarin da gittikce daha yuksek grafikli cikacagi asikar. Arkadas sadece FPS ve turevi oyunlar oynayacaksa orasi ayri.
Cidden benzer performans için 10k fazla vermek cok fazla. Ve asla değmez. 4GB VRAM'den bahsediyoruz. 8GB ucu ucuna oynatiyor şuan 2k. Ileride de 12gb ucu ucuna oynatır. Fakat oynatır. DLSS FG FSR3'ün çok önünde bir teknoloji üstüne üstlük.

Sizce 12GB VRAM'in geleceği yok mu?
2k ultrada'a AAA oyunlar için 2-3 yıl maksimum diye düşünüyorum, sonrasında kafa zonklatır.
Firmalar DLSS vs FSR gibi abidik gubudik teknolojilerin arkasına sığınır optimizasyan yapmazsa bu süre daha daha da kısalabilir. Hangi kartı alırsanız alın geliştiricilerin eline bakmaktan başka şansınız yok

Cidden benzer performans için 10k fazla vermek cok fazla. Ve asla değmez. 4GB VRAM'den bahsediyoruz. 8GB ucu ucuna oynatiyor şuan 2k. Ileride de 12gb ucu ucuna oynatır. Fakat oynatır. DLSS FG FSR3'ün çok önünde bir teknoloji üstüne üstlük.

Su an 8GB'de ucu ucuna oynatan durum 2-3 yila 12GB icin de olacak belki de daha erken zira tekrar ediyorum 10GB'dan fazla VRAM isteyen AAA yapimlar var. 4070 S ile 4070 Ti S'de benzer performansta degil zaten aradaki tek fark 4GB VRAM degil. Hos 4070S kas gucu iyi seviyede bir kart olsa da ileride kas gucunden once VRAM'e takilacak AAA oyunlarda. AMD ile herhangi bir kiyaslama yapmadim zaten FSR3'le ilgili de bir sey demedim.

Su an 8GB'de ucu ucuna oynatan durum 2-3 yila 12GB icin de olacak belki de daha erken zira tekrar ediyorum 10GB'dan fazla VRAM isteyen AAA yapimlar var. 4070 S ile 4070 Ti S'de benzer performansta degil zaten aradaki tek fark 4GB VRAM degil. Hos 4070S kas gucu iyi seviyede bir kart olsa da ileride kas gucunden once VRAM'e takilacak AAA oyunlarda. AMD ile herhangi bir kiyaslama yapmadim zaten FSR3'le ilgili de bir sey demedim.
DLSS performansı ile 12 zaten yeterli olur anlaminda dedim onu.

Ratchet and Clank 67 76
Alan Wake 2 37 46

Diye gidiyor FPS. 10 FPS için 10k fazladan mi versin arkadaş?

DLSS performansı ile 12 zaten yeterli olur anlaminda dedim onu.

Ratchet and Clank 67 76
Alan Wake 2 37 46

Diye gidiyor FPS. 10 FPS için 10k fazladan mi versin arkadaş?

VRAM yetmediğinde sadece FPS azalmıyor dalgalanma da yaşıyorsun. FPS oynamaya başladığı için oyundaki akıcılık da azalıyor. Sadece 10 FPS düşük alıyorumluk bir olay değil. Senin DLSS ile alacağın FPS’e de firmalar kötü optimizasyonu ile çöküyor zaten artık.

VRAM yetmediğinde sadece FPS azalmıyor dalgalanma da yaşıyorsun. FPS oynamaya başladığı için oyundaki akıcılık da azalıyor. Sadece 10 FPS düşük alıyorumluk bir olay değil. Senin DLSS ile alacağın FPS’e de firmalar kötü optimizasyonu ile çöküyor zaten artık.
Henüz erken diye düşünüyorum ama karar arkadaşın.

@Görkem Say @AliEgemen ikinize de teşekkür ederim. Zaten farklı düşünmüyorsunuz. Sadece biriniz olaya fiyat performans ve kısa vadade bakarken biriniz bütçeyi konuştur ileriye yatırım yap diyor. Düşünelin bakalım.

VRAM competitive fps oynayan birinin kafasini yoracagi yada uzulecegi en son konu isin asli ama neyse.
Ben en fazla fps oynuyorum, ancak sadece fps oyunu oynamıyorum. Aynı zaman da hikaye oyunları da oynuyorum. Ayrıca fps diyince aklınıza sadece cs valorant geliyor ancak warzone gibi oyunlarda fps oyunları ve VRAM'in içinden geçiyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı