Rehber Gaming Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Herkese merhaba, bir oyuncu kulaklığı alırken nelere dikkat edilmeli, gelin hep birlikte bakalım.

Oyuncu kulaklıkları, bir oyuncuyu oyunda tutan ve her detayı en ince ayrıntısına kadar yakalamalarını sağlayan bir çevre birimidir.

1) Bütçe:​

İlk olarak kendinize bir bütçe belirleyin. Ancak bütçenizi belirlerken mümkünse ucuza kaçmayın. Uygun fiyatlı ürün alacağım derken 2 ay kullandıktan sonra bozulacak bir ürün almayın. Bekleyin ve en doğru seçimi yapın.

2) Frekans Aralığı / Hertz​

Frekans aralığı ne kadar azalırsa ses de o kadar incelir ve tam tersi frekans aralığı ne kadar artarsa gelen ses de o kadar kalınlaşır.
Oyuncu kulaklıklarında frekans aralığı ne kadar fazla olur ise oyun sırasında gelen sesleri o kadar rahat algılayabilirsiniz.
Ayrıca frekans değerinin sadece aralığına değil, sesi iletirken ne kadar stabil ses verebildiği de bir o kadar önemlidir. Bilindik, iyi markalar da bu soruna pek rastlanmaz.

3) Ses Seviyesi / Desibel​

Desibel, ses şiddetidir. Oyuncu kulaklıkları için uygun olan ses şiddeti 85dB civarıdır. Eğer daha yüksek bir ses şiddetinde uzun süreli oyun, müzik vb. deneyimi yaşamanız kulak sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

4) Empedans / Ohm​

Diğer bir ifadeyle güç tüketimi diyebiliriz. Kablolu oyuncu kulaklıklarının genelinde bu değer yüksektir çünkü bilgisayar donanımı bu güç tüketimini rahatlıkla kaldırabilir. Empedans değeri ne kadar yüksekse kulaklığın size ileteceği ses şiddeti de o kadar artar.

5) Ağırlık​

Herkesin baş belası olabilme potansiyeli taşıyan ağırlık mevzusu. Eğer ağır bir kulaklık alırsanız boyun ağrılarına merhaba diyebilirsiniz. Bu sebepten ötürü olabildiğince hafif ürün almanızda fayda var.

6) Ses İzolasyonu​

Kulaklığınız dışarıda ki sesi içeri alırsa oyun esnasında rahatsız olursunuz ve gereken konsantrasyonu sağlayamazsınız. Ayriyeten ses izolasyonunun kötü olması kulaklığınızdan çıkan ses etrafınızda ki insanların rahatsız olmasına da sebep olabilir. bu yüzden ne dışarı ses vermeli ne de dışarda ki sesi kulağınıza taşımalı.

7) Tasarım​

Kulaklığınız için son önemli şey ise tasarımıdır. Şık olmasının yanında ergonomik olması da bir hayli önemlidir, kulaklarınızı tam içine almayan bir kulaklıkla uzun süreli bir oyun serüveninin ardından kulaklarınızda bir ezilme ağrısı hissedebilirsiniz. Bunu yaşamak istemiyorsanız kulaklığın kulaklarınızı tam olarak içine alabilecek büyüklükte olmasına dikkat edin.

8) Birkaç Öneri:​

- Logitech G435 LıghtSpeed (Wireless)​

Yeni nesil olan bu oyuncu kulaklığı hem çok hafif hem de fiyat performans ürünü olabilecek bir ürün. Ses kalitesi gayet başarılı, şarj durumu da herkesi tatmin edebilecek bir değere sahip.
LİNKİ:

- SteelSeries Arctis 3 (2019) (Kablolu)​

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak biraz ağır bir kulaklık ancak ses kalitesi bakımından çoğu kulaklığın önüne geçebilmiş diyebilirim. Kablolu olması ergonomi açısından biraz gerilere itiyor ancak bu fiyat bandına alınabilecek en doğru ürün.
LİNKİ:

- Logitech G733 LıghtSpeed (Kablosuz)​

Üst seviye oyuncu kulaklığı kategorisinde yer alan bu kulaklık deneyimlerim sonucunda 24 saat pil ömrü ile çok çok başarılı bir performans sergiledi. Tasarım açısından başarılı olan bu üründe kesinlikle tavsiyelerim arasındadır.
LİNKİ:

Son düzenleyen: Moderatör:
Arctis 3, 289gr ağırlığıyla ağır bir kulaklık değil açıkçası. Arctis 3 test etmiş ve bunun sonucunda iade etmiş birisi olarak kesinlikle önermiyorum. Ben aldığımda aşırı ucuzdu ve ona rağmen iade ettim çünkü kötü bir kulaklık. Şimdi 1000 TL gibi fiyatlara Arctis 3 almak büyük hata olur.

Son düzenleme:
Frekans aralığı ne kadar azalırsa ses de o kadar incelir. Ve tam tersi Frekans aralığı ne kadar artarsa gelen ses de o kadar kalınlaşır.
Yanlış bir cümle. Frekans "aralığının" geniş ya da dar olması sesin kalınlığı ve inceliği ile alakalı değildir. Kulaklığın üretebileceği frekansları belirtir. Geniş olması daha farklı frekanslardaki sesleri duymanızı sağlar.
Ayrıca frekans değerinin sadece aralığına değil, sesi iletirken ne kadar stabil ses verebildiği de bir o kadar önemlidir. Bilindik, iyi markalar da bu soruna pek rastlanmaz.
Bu ne demek anlamış değilim. Stabil ses nedir?
Oyuncu kulaklıkları için uygun olan ses şiddeti 85dB civarıdır.
Yine yanlış. Doğru olan kısmı ise "kulağınıza ulaşan sesin" kulak sağlığını korumanız açısından 85dB'in ideal olduğu. Tabii ki burada dinleme süresinin uzun olması da şiddeti kadar etkili. Genel kanı, 85 dB sese 8 saat maruz kalmanın kulağa kalıcı hasar vereceği yönünde. Her 3dB artışta bu sürenin yarıya indiğini de hatırlatayım. 85dB'nin ne kadar olduğunu anlamanız için de şöyle bir örnek vereyim: Arabanın içindeyken duyduğunuz kalabalık trafik gürültüsü ya da kalabalık bir restorandaki gürültü bu civarlardadır.
Diğer bir ifadeyle güç tüketimi diyebiliriz. Kablolu oyuncu kulaklıklarının genelinde bu değer yüksektir çünkü bilgisayar donanımı bu güç tüketimini rahatlıkla kaldırabilir. Empedans değeri ne kadar yüksekse kulaklığın size ileteceği ses şiddeti de o kadar artar.
Yine yanlış. Empedans değeri kulaklıkların iç direncidir. Ayrıca empedansın yüksek olması ses şiddetinin artacağı anlamına da gelmez. Kullandığınız kaynak yeterince güçlü değilse ve yüksek empedanslı bir kulaklık takarsanız kısık ses alırsınız hatta bağladığınız kaynağa ve kulaklığa bağlı olmakla birlikte neredeyse hiç ses alamayabilirsiniz bile. Bu yüzden empedans değeri kullanım amacınıza uygun olmalı. Eğer telefonda veya bilgisayarın dahili ses kartında kullanacaksanız 16, 32, 64 ohm gibi değerler ideal olacaktır genellikle.

Ayrıca oyuncu kulaklıklarında empedans değerleri o kadar da yüksek olmuyor. Yüzlerce empedanslık stüdyo kulaklıkları olduğunu hatırlatayım.
Kulaklığınız dışarıda ki sesi içeri alırsa oyun esnasında rahatsız olursunuz ve gereken konsantrasyonu sağlayamazsınız. Ayriyeten ses izolasyonunun kötü olması kulaklığınızdan çıkan ses etrafınızda ki insanların rahatsız olmasına da sebep olabilir. bu yüzden ne dışarı ses vermeli ne de dışarda ki sesi kulağınıza taşımalı.
Bunun yalnızca Closed-back yani arkası kapalı kulaklıklar için olduğunu da belirteyim. Evet çoğu oyuncu kulaklığı arkası kapalı tabii.

@Barışınız Rehber olmaktan ziyade insanlara yanlış fikir verebilecek bir yazı. İnternetten 2 dakika tanımlarına bakıp yazsaydınız bile daha güzel bir yazı olabilirdi. Bir dahaki sefere bilginiz olmayan konuda yazmayın.

Edit: Biraz sert çıkışmışım ama bilginiz olmayan konuda yazmayından daha iyi bir ifade bulamadım maalesef.

Son düzenleme:
Tamamen yanlış bir cümle. Frekans "aralığının" geniş ya da dar olması sesin kalınlığı ve inceliği ile alakalı değildir. Kulaklığın üretebileceği frekansları belirtir. Geniş olması daha farklı frekanslardaki sesleri duymanızı sağlar.
Letonya'da yaşıyorum normalde. Türkçe'yi yeni yeni öğreniyorum dolayısıyla anlatmakta biraz güçlük çekiyorum ancak dediklerimizin aynı yere çıktığını söylemek isterim. Bu konuda kendimi geliştireceğim.

İlk olarak insan kulağı 20-20.000 Hertz aralığını duyar. Benim demek istediğim şey bu değer 20 değerine ne kadar yakın ise diğer bir söyleyişle frekans aralığı ne kadar dar ise duyacağınız ses o kadar tiz ve ince çıkar demekti (bu durum tam tersi için de geçerli)
Bu ne demek anlamış değilim. Stabil ses nedir yahu? Bir şeyler yazmış olayım diye yazmış.
İkincisi ise, kulaklığın içerisinde ki ses kartının veya hoparlörünün kaliteli olmaması 20-20.000 hertz aralığındaki sesleri doğru oranda çıkarmamasına sebep olur demek istemiştim.
Yine yanlış. Doğru olan kısmı ise "kulağınıza ulaşan sesin" kulak sağlığını korumanız açısından 85dB'in ideal olduğu. Tabii ki burada dinleme süresinin uzun olması da şiddeti kadar etkili. Genel kanı, 85 dB sese 8 saat maruz kalmanın kulağa kalıcı hasar vereceği yönünde. Her 3dB artışta bu sürenin yarıya indiğini de hatırlatayım. 85dB'nin ne kadar olduğunu anlamanız için de şöyle bir örnek vereyim: Arabanın içindeyken duyduğunuz kalabalık trafik gürültüsü ya da kalabalık bir restorandaki gürültü bu civarlardadır.
Ben burada oyuncular için öneri sunuyorum. 85 desibeli sabit bir şekilde ileten bir oyun yok zaten. Oyunlarda 8 saat aralıksız 85 desibel ses duymak zaten pek mümkün değil. bu ses şiddetinin daha az veya daha çok değerlerde taşıyabilir.
Yine yanlış. Empedans değeri kulaklıkların iç direncidir. Ayrıca empedansın yüksek olması ses şiddetinin artacağı anlamına da gelmez. Kullandığınız kaynak yeterince güçlü değilse ve yüksek empedanslı bir kulaklık takarsanız kısık ses alırsınız hatta bağladığınız kaynağa ve kulaklığa bağlı olmakla birlikte neredeyse hiç ses alamayabilirsiniz bile. Bu yüzden empedans değeri kullanım amacınıza uygun olmalı. Eğer telefonda veya bilgisayarın dahili ses kartında kullanacaksanız 16, 32, 64 ohm gibi değerler ideal olacaktır genellikle
Vallahi devreler dersim zamanında çok kötü değildi. empedans değeri yani diğer deyişle iç direnç dediğimiz değer ne kadar yükselirse güç tüketimi de o kadar artar mantıken.
Bunun yalnızca Closed-back yani arkası kapalı kulaklıklar için olduğunu da belirteyim. Evet çoğu oyuncu kulaklığı arkası kapalı tabii.
Ve son olarak benim bahsettiğim zaten closed back kulaklıklar vesaire değil. dediğim şey kulak yastıklarının kalitesi. deri ped mi takarsan daha az dışarı ses verir veya alır? yoksa işleme olan pedler mi?
@BarışAkıntı Bilgisizce, rehber olmaktan ziyade insanlara yanlış fikir verebilecek bir yazı. İnternetten 2 dakika tanımlarına bakıp yazsaydınız bile daha güzel bir yazı olabilirdi. Bir dahaki sefere bilginiz olmayan konuda yazmayın.
Bayağı güzel uyarmışsınız hocam, sağ olun insanı güzel kırıyorsunuz.

Kusura bakmayın arkadaşlar bir daha rehber vesaire oluşturmayacağım.

Letonya'da yaşıyorum normalde. Türkçe'yi yeni yeni öğreniyorum dolayısıyla anlatmakta biraz güçlük çekiyorum ancak dediklerimizin aynı yere çıktığını söylemek isterim. Bu konuda kendimi geliştireceğim.
Yani pek inandırıcı gelmedi ama öyle olduğunu varsayalım. Türkçe bilmemenizden kaynaklı cümleleri farklı anlamlara kayırmanız ya da istediğiniz şekilde ifade edemmeniz anlaşılabilir. Ancak yine de bir rehber insanları yanlış yönlendiriyorsa rehber niteliği taşımıyordur.
İlk olarak insan kulağı 20-20.000 Hertz aralığını duyar. Benim demek istediğim şey bu değer 20 değerine ne kadar yakın ise diğer bir söyleyişle frekans aralığı ne kadar dar ise duyacağınız ses o kadar tiz ve ince çıkar demekti (bu durum tam tersi için de geçerli)
Yine yanlış bilgi veriyorsunuz. 20 değerine yakın olması bass anlamına gelir tiz değil. Aynı şekilde 20000 ise tiz anlamına gelir. Ayrıca bahsettiğiniz Türkçe zayıflığınıza vuruyorum, hala yanlış ifadeleri kullanıyorsunuz. 20'ye yakın olması dar anlamına gelmiyor. Burada bahsedilen aralık geniş ya da dar olması örneğin 10Hz-32KHz'nin 20Hz-20KHz'ye göre daha geniş olması gibi. Bu da 20-20'de duyamadığınız frekansları 10-32'de duymanızı sağlar.
İkincisi ise, kulaklığın içerisinde ki ses kartının veya hoparlörünün kaliteli olmaması 20-20.000 hertz aralığındaki sesleri doğru oranda çıkarmamasına sebep olur demek istemiştim.
"Doğru oranda" derken frekans tepkisini kastediyorsunuz sanırım. Bir oyuncu kulaklığında doğru ve natural bir ses bekleyemezsiniz. Oyuncu kulaklıkları ses kasmaya yönelik olduğundan belli frekanslar öne çıkarılmıştır.

Belirtmek isterim, sizin "stabil" diyerek geçtiğiniz frekans tepkisi çok geniş bir konu. En pahalı kulaklıklar ancak 20-20.000 Hz arasını çok doğru ve doğal bir şekilde sunabiliyor. Bahsettiğiniz şey böyle ucuz kulaklıkların ulaşabileceği bir şey değil. Bunun da yanında her zaman doğal ses de istemezsiniz. Kullanım amacınıza uygun olmalı. Tıpkı oyuncu kulaklıklarında belli frekansların öne çıkarılması gibi.
Ve son olarak benim bahsettiğim zaten closed back kulaklıklar vesaire değil. dediğim şey kulak yastıklarının kalitesi. deri ped mi takarsan daha az dışarı ses verir veya alır? yoksa işleme olan pedler mi?
Biliyorum. Dikkat çekmek istediğim nokta farklıydı ancak biraz gereksiz olmuş. Kusura bakmayın.
Bayağı güzel uyarmışsınız hocam, sağ olun insanı güzel kırıyorsunuz.

Kusura bakmayın arkadaşlar bir daha rehber vesaire oluşturmayacağım.
Böyle demeniz bir şeyi değiştirmiyor. Bir rehber hazırlandığında eksikleri olmasına rağmen "Elinize sağlık" diyerek emeği taktir ediyoruz zaten. Ekleyebileceğimiz bir şey varsa konu sahibine yardımcı oluyoruz. Faydalı rehberleri forum içinde paylaşıp kullanıyoruz.

Ancak sizin yaptığınız yanlış bilgi yaymak. Ben de bu yanlış bilgileri düzeltiyorum. Bundan doğal bir hareket olamaz. Ve sonunda da çok fazla yanlış bilgi olduğu için "Konuda eksikleriniz var. Yanlış bilgi veriyor. Konu hakkında daha fazla bilgi edinin" diyorum.

Unutmayın, insanlar bu rehberleri okuyup ona göre tercih yapıyorlar. Rehber yaparken yazdığınız yazının sorumluluğunun farkında olun.

Geri
Yukarı