Çözüldü Gaming laptop nereden güncellenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha fazla  
Gaming laptop alırken bir takım sorunlar yaşıyorum açıkçası sorum şunlar. Bu Gaming laptopu alırken bu donanımları nerede güncelleyeceğim laptopun kendi sitesinden mi yoksa bunların firmaların kendi sitelerinden Driver'larını bulup güncelleyip mi? Diğer soru ise Windows Hello'yu aktifleştirirken kamera aygıtını falan bulamadım diğer bir de parmak izi tarayıcı bu sorun nasıl çözülebilir? Ve son olarak da TPM nedir ve nasıl aktifleştirebilirim BIOS'a girdim falan fTPM ayarı var bu TPM'nin aktif olduğuna dahil işaret midir sizce?

Çözüm
Sürücüleri buradan kurabilirsiniz;

Windows Hello'yu ise sadece pin ile kullanabilirsiniz. Parmak izi veya yüz tanıma özelliği bulunmuyor. CPU ve GPU modelini yazar misiniz? fTPM AMD sistemler için var. Intel kullanıyorsanız TPM yazması gerekli. Fotagraf atar mısınız BIOS üstünden?
Laptop modeliniz nedir? fTPM dediğinize göre AMD sistem kullanıyorsunuz. TPM ile aynı görevi sağlıyor. Diğer sorularınız için tam olarak laptop modelinize ihtiyacım var.

Laptop modeliniz nedir? fTPM dediğinize göre AMD sistem kullanıyorsunuz. TPM ile aynı görevi sağlıyor. Diğer sorularınız için tam olarak laptop modelinize ihtiyacım var.

İşte sonunda Allah'ın bir kulu yazdı. Peki hocam bu laptop ama NVIDIA veya Intel kullanıyor. Yani nasıl AMD BIOS, ana kartımı AMD yoksa başka bir şeyden mi ötürü? Neyse laptopun modeli bu hocam;
Laptop ismi; Acer Nitro 5
Laptop modeli; Nitro AN515-58
Laptop üreticisi; Acer.
Laptopun seri numarası; nhqlzeyEY0053110FE723400

Son düzenleyen: Moderatör:

Windows Hello'yu ise sadece pin ile kullanabilirsiniz. Parmak izi veya yüz tanıma özelliği bulunmuyor. CPU ve GPU modelini yazar misiniz? fTPM AMD sistemler için var. Intel kullanıyorsanız TPM yazması gerekli. Fotagraf atar mısınız BIOS üstünden?

Çözüm

Tamam hocam, bu arada misafirlerim vardı yazamadım umarım görürsünüz. Hocam benim laptopun kendi dahil kamerası var açması gerekmiyor mu bir de parmak izi de var bunun kontrol ettim mikrofonu her şeyi var ama açmıyor. Hocam kendi Acer kamerasını bulamıyor hocam şey BIOS'un Security sekmesi devre dışı şu anda atıyorum bekleyin.

20230821_040623.jpg

Yani böyle umarım fotoğraftan görürsün. Hocam her şey kapalı tek bir tanesi açık Security sekmesinde diğer hepsi TPM bile kapalı (açıkmı bilmem ama fTPM ayarında) eğer bu fotoğraftan bir şey anlamazsanız size bilgi verebilirim eğer tam net bir şekilde göremezseniz eğer.

Hocam CPU ve GPU ne demek anlamadım CPU ve GPU derken bundan mı kast ettiniz acaba?
CPU; Intel i5 12500H 12 nesil.
GPU; NVIDIA GeForce RTX 4050.
Umarım doğrudur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kamera olması yeterli değil yüz tanıma için. Hello için 3D tarama yapabilen ozel bir sensörde olmalı. Bu kasada parmak izi tarama ben hiçbir modelde görmedim. Sizde de olmaması gerekli. Fotoğraf atar mısınız yine? Bakayım parmağınızı nereye okutuyorsunuz. Çok saçma, Intel bir sistemde fTPM ne alaka yani. O ayar değişebiliyor mu bakar misiniz? Ekstra olarak CPU-Z indirip bütün sekmelerin ekran görüntüsü isteyeceğim sizden.

Kamera olması yeterli değil yüz tanıma için. Hello için 3D tarama yapabilen ozel bir sensörde olmalı. Bu kasada parmak izi tarama ben hiçbir modelde görmedim. Sizde de olmaması gerekli. Fotoğraf atar mısınız yine? Bakayım parmağınızı nereye okutuyorsunuz. Çok saçma, Intel bir sistemde fTPM ne alaka yani. O ayar değişebiliyor mu bakar misiniz? Ekstra olarak CPU-Z indirip bütün sekmelerin ekran görüntüsü isteyeceğim sizden.

Tamam hocam atacağım, şarjda ama. Parmak izi dediğim şey ise hani laptoplarla çıplak elle dokunuyorsun ya o sürüklüyor tuşu falan ben ondan kastettim. Ben onu parmak izi yerine kullanıyor zannediyordum :(

Tamam hocam atacağım, şarjda ama. Parmak izi dediğim şey ise hani laptoplarla çıplak elle dokunuyorsun ya o sürüklüyor tuşu falan ben ondan kastettim. Ben onu parmak izi yerine kullanıyor zannediyordum :(

Touchpad o dediğiniz şey, mouse kontrolü için oluyor. Müsait olunca FTPM'in diğer seçeneklerini de atarsanız bakayım durum neymiş.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı