Gaming laptop şarjda mı kullanılmalı?

IIMERTII

Decapat
Daha fazla  
Yeni laptop aldım en güzel şekilde ona iyi bakmak istiyorum sorum başlıkta önerileriniz de olursa bekliyorum.

Düşünmenize inanın gerek yok. Oyun vs. gibi durumlarda istisnasız prizde kullanın. Kalan durumlar da keyfinize kalmış.

Yeni laptop aldım en güzel şekilde ona iyi bakmak istiyorum sorum başlıkta önerileriniz de olursa bekliyorum.

Yeni laptoplarda batarya kolay kolay şişmez. Prizde kullanmak en iyi performansı verecektir.
%90-95 üzeri şarjlarda şart etmeyi kesiyor. "Prize takılı (şarj olmuyor)" gibi bir ibare vererek gücü direk adaptörden alıyor. Bu sayede eski laptoplar gibi ömrünü tüketmiyor.

Şarjda kullanmanızı öneririm. Sistem yönetim yazılımı varsa pil doluluk oranını da %80 seviyesinde sabitleyin. Ne kadar doldur boşalt yaparsanız pilin ömrü o kadar azalır. Tavsiyem %20 altına düşmemesi, %80 üstüne çıkmaması yönünde. Pilde kullanacağınız zaman güç tasarruf modunu etkinleştirin. Pilin hızla boşalması da sağlığını olumsuz etkiler. 1-2 ayda bir pil kalibrasyonu yapar, kullanmaya devam edersiniz.

Ben hep sarjda kullandım. 2 yıl sonunda bataryası şişti. Öyle şişti ki laptopun kasasında kocaman bir şişlik gözüküyordu. Ölmeye ramak kala fark ettim.
Benim 8 yıllık batarya hala 2 saat gidiyor hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı