Gaming laptop şarjda mı kullanılmalı?

Şarjda kullanmanızı öneririm. Sistem yönetim yazılımı varsa pil doluluk oranını da %80 seviyesinde sabitleyin. Ne kadar doldur boşalt yaparsanız pilin ömrü o kadar azalır. Tavsiyem %20 altına düşmemesi, %80 üstüne çıkmaması yönünde. Pilde kullanacağınız zaman güç tasarruf modunu etkinleştirin. Pilin hızla boşalması da sağlığını olumsuz etkiler. 1-2 ayda bir pil kalibrasyonu yapar, kullanmaya devam edersiniz.

Benim 8 yıllık batarya hala 2 saat gidiyor hocam.
Oyun oynarken şarjda kullanmalıyız çünkü bataryanın asıl düşmanı ısıdır ve ısıyı akım üretir. Keşke oyun oynarken performans düşmese veya 4.2 volt yerine 4 voltta iken şarjı kesse ama mecburuz.
Not : Bazı yeni nesil dizüstü bilgisayarlar şarjdan hiç çekmezseniz %40 düşene kadar hiç doldurmaz. Bu özelliği anlayabilmek için 1-2 gün şarjda olan bilgisayarı şarjdan çıkarın ve kapatın açtığınızda şarjı %100 değilse akıllı BMS vardır.

Oyun oynarken şarjda kullanmalıyız çünkü bataryanın asıl düşmanı ısıdır ve ısıyı akım üretir. Keşke oyun oynarken performans düşmese veya 4.2 volt yerine 4 voltta iken şarjı kesse ama mecburuz.
Not : Bazı yeni nesil dizüstü bilgisayarlar şarjdan hiç çekmezseniz %40 düşene kadar hiç doldurmaz. Bu özelliği anlayabilmek için 1-2 gün şarjda olan bilgisayarı şarjdan çıkarın ve kapatın açtığınızda şarjı %100 değilse akıllı BMS vardır.
Benim yeni laptopta şarj hiç %100 olmuyor, %96-97 seviyelerinde kalıyor. Hatta şu an %91 ve dolmuyor. Normalde %80'de sınırlıydı ancak Dragon Center yazılımını yeniden yüklemem gerektiğinden kaldırınca doldurmaya başlamış.

Ayrıca oyun oynarken şarjda kullanmak doğrudur. Mesajımda ayrıca belirtmediğim için güç tasarruf modunda oynayın şeklinde algılanabilir. O nedenle düzeltme babında şunu söylemeliyim; Pilde kullanım esnasında oyun/render vb. yoğun sistem kaynağı kullanan uygulamalar çalıştırılmamalı ve aynı zamanda mümkünde pilde kullanım sırasında güç tasarruf modu aktif edilmeli.

Geri
Yukarı