Gaming laptopta 4060'den 4070'a çıkmak parasına değer mi?

osm11s

Femtopat
Daha fazla  
Selam. gaming laptop araştırıyorum bir süredir ve uzun süre beni idare etmesi ve kalite soğutma olarak da tatmin etmesi önemli. Ağırlıkla oyun oynayacağım(PUBG Forza GTA gibi) ve Unity kullanacağım. Bundan dolayı ASUS ROG G16'ya karar verdim. Fakat 4060 ile 4070'lı model arasında yaklaşık 6-7 bin TL fark var. Aklimdaki 4060'li olandı fakat 4070e yükseltmeye değer mi? Performans farkı olarak çok fark yok dendiğini duydum. VRAM'leri ikisinin de 8 GB. Ayrıca ROG G16 yerine G17 tercih etmek mantıklı mı? Yorumlarınızı bekliyorum. Linkler.

@ZCPS21 laptoplarda yükseltme olmuyor sanırım anakartla bütünlesik olduğu için.
@Xtreme6161 teşekkürler hocam videoyu izlemiştim genel olarak oyuna gore 5-15 fps fark ediyor. Ben 5 yıl 1080p ful ayarlarda oynamak istiyorum istediğim oyunu akıcı olarak. Görünen o ki 4060 da gayet yeterli duruyor. Kişisel yorumunuzu da merak ediyorum.
@Roninshi teşekkürler hocam katana serisi düşünmüyorum soğutması rog kadar iyi değil.

@ZCPS21 laptoplarda yükseltme olmuyor sanırım anakartla bütünlesik olduğu için.
Laptop modelini güncellersin demek istedim, zaten GPU montajı yapmak imkansız iş yeni cihazlarda.
Dediğim gibi 5000 serisi çıkış yapınca karar verirsin, DLSS teknolojisi 5000 serisi ile oturur iyice.

@ZCPS21 anladım hocam. Tekrar yakın zamanda guncellemek yerine uzun süre götürmesini istiyorum. O yüzden arada kaldım. 1080p ayarlarda (bu laptop için 1920-1200) akici oyun oynanak amacım.

RTX 4050 ile RTX 4060 arasında ciddi oranda fark varken RTX 4070'de böyle bir fark yok. Daha doğrusu aslında bir fark var ancak fiyat performans olarak incelersek verilen paranın karşılığı olmayacak derecede düşük bir fark var. Şahsen RTX 4050'li bir laptop bile kullansam RTX 4070'li bir cihaza geçmek yerine RTX 5000 serisini beklerdim.

@osm11s

Ben olsaydım elimin altında 4060 varken 4070 bakmazdım, 5060 veya 5070 beklerdim.
Sonuçta mobil 4060 ve 4070 arasındaki fiyat farkına değecek kadar fark yok.

@Mortis06 mobil tarafta hâlâ limit durumu devam ediyor mu?
OC yapılsa bile oyunlarda 100W üstü güç tüketimi ekstra performans vermiyordu bir aralar.

@Mortis06 mobil tarafta hâlâ limit durumu devam ediyor mu?
OC yapılsa bile oyunlarda 100W üstü güç tüketimi ekstra performans vermiyordu bir aralar.

Açıkçası çok fazla deneme fırsatım olmadı ancak 140W'lık modele sahip olduğum halde kartın 100W'ı çok da geçmeye niyetli olduğunu görmedim, muhtemelen dediğiniz gibi limit durumu devam ediyor zira Cyberpunk 2077'de olacak her şeyi açtığım halde kart güç tüketimi anlamında tam kapasiteye ulaşmadı Turbo Mod'da dahi. Ancak tam tersi durumu anlatayım. Batarya ile denedim galiba whisper özelliği açılıyor kartın watt değeri neredeyse %30'a inerken oyun performansı %50-60 arasında kalıyor. Bu açıdan bakarsak kartın 100W üzerinde çok daha iyi sonuçlar vermesi lazım. Zaten testlerde bir ilginç ilk kez RTX 4050-4060-4070 arasında eski nesillere oranla çok daha az performans farkı var.

Geri
Yukarı