Gaming laptopta iki ayrı RAM düzgün çalışır mı?

Hocam ileride işlemciyi daha güçlü bir işlemci ile değişirsem, harci monitöre gerek kalmaz değil mi?

Maalesef işlemci Embedded olduğu için değiştiremezsiniz. Harici monitör ile bu sorunu çözebilirsiniz. Fakat şöyle söyleyeyim. FPS tarzı olmayan hikaye tabanlı oyunlar işlemciye çok ihtiyaç yüklemeyeceği için o oyunlarda darboğaz yeme durumunuz daha az. FPS oyunlarını laptopta zaten tavsiye etmiyorum. Bende aynı şekilde harici monitör kullanıyorum.

Keşke AMD işlemcili modeli alsaydınız. Intel işlemcili laptoplarım 10. nesil ve 11. nesil olanlar 90 dereceleri görüyor. AMD işlemcili laptopum 2 yıldır 80 derecenin üstünü görmedi.

Maalesef işlemci Embedded olduğu için değiştiremezsiniz. Harici monitör ile bu sorunu çözebilirsiniz. Fakat şöyle söyleyeyim. FPS tarzı olmayan hikaye tabanlı oyunlar işlemciye çok ihtiyaç yüklemeyeceği için o oyunlarda darboğaz yeme durumunuz daha az. FPS oyunlarını laptopta zaten tavsiye etmiyorum. Bende aynı şekilde harici monitör kullanıyorum.

Anladım hocam, Bu kadar zaman ayırdığınız bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür edrim. Yardım eden her kese teşekkür ederim.

O soğutmayla alakalı denebilir biraz hocam, 11300hli Ideapad'in 80 dereceyi geçtiğini görmedim. AMD tarafinda da ısınan işlemciler var 5600h gibi Intel tarafindada 10. nesil işlemciler gibi.

Ben kendimden anlatayım.

Elimde Kingston 8 GB 2400Mhz RAM ve Reeinno 8 GB 3000Mhz RAM vardı. İkisini aynı anda taktım sorunsuz çalıştı. Ama yüksek hızlı RAM'i de düşükle eşitlemişti. BIOS ayarlarına girdim ve ikisini de ortak hız olan 2666Mhz'de çalıştırabildim.

Anladım hocam, Bu kadar zaman ayırdığınız bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür edrim. Yardım eden her kese teşekkür ederim.

Rica ederim. Dediğim gibi FPS oyunları için bir monitör tercih etmenizde fayda var. Ben mönitörden laptop ekranına geçtiğimde eziyet çekiyorum resmen. Bana aşırı kötü geliyor laptop ekranında. Heleki bendeki laptop ekranı 17.3 olmasına rağmen. Bu arada bahsettiğim AMD işlemcili modelide ekten inceleyebilirsiniz.

O soğutmayla alakalı denebilir biraz hocam, 11300HLI Ideapad'in 80 dereceyi geçtiğini görmedim. AMD tarafinda da ısınan işlemciler var 5600h gibi Intel tarafindada 10. nesil işlemciler gibi.

Aslında 2 laptopta aynı kasada. Bu 2 başlıkta görebilirsiniz.

Ben kendimden anlatayım.

Elimde Kingston 8 GB 2400MHz RAM ve Reeinno 8 GB 3000MHz RAM vardı. İkisini aynı anda taktım sorunsuz çalıştı. Ama yüksek hızlı RAM'i de düşükle eşitlemişti. BIOS ayarlarına girdim ve ikisini de ortak hız olan 2666MHz'de çalıştırabildim.

Bende de 2933 MHz'e kilitledi. Yanlış bilmiyorsam iki uyumsuz ram olunca BİOS düzgün çalıştırmak için yapar

Intel'in 10. nesil işlemcileri biliyorsunuzdur ki ısınma sorunlu zaten hocam, genel olarak fazla ısınıyorlar. 5600h ta genel olarak ısınan bir CPU o yüzden onlari örnek verdim.

Bende de 2933 MHz'e kilitledi. Yanlış bilmiyorsam iki uyumsuz RAM olunca BIOS düzgün çalıştırmak için yapar

Şu anki sisteminizde 3200 MHz olarak çalışıyor olması lazım. Görev Yöneticisi'nden performans tabına gelip RAM özelliklerinde yazıyor olması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı