Garanti Kredi Kartı Yıllık Kart Ücreti

Fatih Işık

Gigapat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Bugün ekstreme baktığımda yıllık kart ücreti yansıdığını fark ettim. Uzun zamandır bu bankanın hesap ve kredi kartını kullanıyorum fakat bu şekilde hiçbir ücret yansımamıştı. Buna benzer durumu yaşayanları ve şikayet oluşturanlara da denk geldim. Garanti BBVA internet sayfası üzerinden şikayet formu oluşturdum. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgisi ve tecrübesi olan var ise paylaşabilirse sevinirim. Oluşturulan şikayetlerde yasal haklarımızdan da bahsedilmişti.

Garantiyıllıkkartücreti.jpg

Garanti Bankası eylül ayı ekstreme 124 TL kart aidatı yansıttı. Garanti Bankası'na ait kredi kartımın aidatının iptalini/iadesini istiyorum. 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından haksız söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış. T.C. Yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme 13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin de olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır. Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde 2019 eylül ayında kesilen yıllık kart ücretinin iptalini ve tarafıma iadesinin yapılmasını istiyorum. Aksi takdirde Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım.

Bankayı arayıp aidat nedeniyle kartımı kapatmak istiyorum deyin, son onay aşamasına geldiğinizde ücreti iade edelim diye teklif sunacaklar. Nakit iade yapmayıp bonus yükleyebilirler.
Eğer kartınız geçikmedeyse teklif sunmazlar.

Bu konuda en çok uğraştıran bankalardan birisi Garanti.

Bu arada 2 yıla yakın Garanti Bankası genel merkezinde çalışmıştım.

Bazı bankalarda hesap açarken seni uyarıyorlar, yılda 1 veya 2 kez kesinti yapıyor bazı bankalar. Sen bunun bilinciyle kabul ediyorsun anlaşmayı. Finansbank'a borcum vardı benim. Hesaba ne kadar geçerse direk kesiyorlardı. 500TL yatırılsa hesabıma, bakiye 0 görünüyordu. Havale veya EFT sırasında alıyorlardı. 3-4 yıldır Ziraat kullanıyorum, hesabımda ne kadar olursa olsun kesinti olmadı şu ana kadar. Dene istersen. Boş ver gideni 120TL bir şey değil. Strese sokma kendini onun için.

Kredi çektikten sonra zorla verdikleri Denizbank kredi kartına 2. ayda yıllık ücret yansıttılar. www.sikayetvar.com üzerinden şikayet oluşturdum, geri dönüş yaparak borcumu sildiler. Her şeye rağmen utanmadan 1.5 TL ödettiler onuda sorun etmedim. Kanunen yasak olan yıllık kart ücreti hesabımdan kesildi, iadesini talep ediyorum diye şikayet oluşturmalısın. Denizbank ile Garanti bankasını noterden onaylı tefeci olarak görüyorum, alternatif bankalar varken uzak durmak gerekiyor. Enpara'ya geçtim, tertemiz basit bir firma ve kesinti yok, size de tavsiye ederim.

Bazı bankalarda hesap açarken seni uyarıyorlar, yılda 1 veya 2 kez kesinti yapıyor bazı bankalar. Sen bunun bilinciyle kabul ediyorsun anlaşmayı. Finansbank'a borcum vardı benim. Hesaba ne kadar geçerse direk kesiyorlardı. 500TL yatırılsa hesabıma, bakiye 0 görünüyordu. Havale veya EFT sırasında alıyorlardı. 3-4 yıldır Ziraat kullanıyorum, hesabımda ne kadar olursa olsun kesinti olmadı şu ana kadar. Dene istersen. Boş ver gideni 120TL bir şey değil. Strese sokma kendini onun için.
Finansbank çok kolay iade ediyor. Her yıl arayıp iptal ettiriyorum, üstelik nakit iade ediyor. Tek şartı kartı 6 ay kapatmamanız.
Garanti bankası benim personel tanımlamamı iptal etmediği için 5-6 yıldır ücret yansımıyor :) Bunu belirttim ama iptal etmediler.

Bankayı arayıp aidat nedeniyle kartımı kapatmak istiyorum deyin, son onay aşamasına geldiğinizde ücreti iade edelim diye teklif sunacaklar. Nakit iade yapmayıp bonus yükleyebilirler.
Eğer kartınız geçikmedeyse teklif sunmazlar.

Bu konuda en çok uğraştıran bankalardan birisi Garanti.

Bu arada 2 yıla yakın Garanti Bankası genel merkezinde çalışmıştım.

Kartınız gecikmediyse derken o kısmı tam anlayamadım. Teşekkür ederim bilginiz için.

Birçok hesap kartım ve 2 kredi kartım var. Durum hesap ile ilgili değil kredi kartı ile ilgili. Belkide 5-6 yıldır aktiftir hiçbir ücret kesilmedi, mesele bu. İade/iptal işlemi deneyeceğim sadece, sonuç alamazsam ödeyip kapattıracağım. Streslik bir durum yok yani. Sadece bu konu ile ilgili tecrübeleri görmek istedim.
Kredi çektikten sonra zorla verdikleri Denizbank kredi kartına 2. ayda yıllık ücret yansıttılar. www.sikayetvar.com üzerinden şikayet oluşturdum, geri dönüş yaparak borcumu sildiler. Her şeye rağmen utanmadan 1.5 TL ödettiler onuda sorun etmedim. Kanunen yasak olan yıllık kart ücreti hesabımdan kesildi, iadesini talep ediyorum diye şikayet oluşturmalısın. Denizbank ile Garanti bankasını noterden onaylı tefeci olarak görüyorum, alternatif bankalar varken uzak durmak gerekiyor.
Şikayetvar'a baktım artık buradan yanıt vermiyorlarmış. Ben de site üzerinden şikayet formu oluşturdum bakalım. En kısa zamanda ben de uzaklaşacağım. Enpara gayet iyi. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

@Fatih Işık Ödeme geçikmesini kast ettim, son ödeme tarihi geçtiği halde ödeme yapmayan müşterilerin kartını direkt olarak kapatıyorlar herhangi bir teklif çıkmıyor.

Bu zamana kadar gecikme olmamıştır, olduysa da 1-2 defadır sanırım. Az önce kart iptali için müşteri temsilcisiyle görüştüm. Kartın 6 ay açık kalma sözüne 35 TL bonus iadesi teklif ettiler. İtiraz ettiğimde şimdi en iyisi işlem yapmayalım, yarın mesai saatleri içinde arkadaşlarımız yardımcı olsun dediler. Bakalım yarın teklif değişecek mi? Teşekkürler tekrardan.

Garanti'yi ben de sevmedim. Yeni hesap açtırdığımda önceki telefon numaram kayıtlıymış sistemlerinde, uzun süre kart şifremi alamadım. Dilekçe verdim ama hala Online alışverişlerde 3D Secure kısmında eski numaram da gözüküyor. Ayrıca Bonus Flash şifrem bloke oldu, telefondan düzeltmiyorlar şubeye gitmem gerekiyormuş. Bir ara da başkasının ekstre bilgileri gönderiliyordu. Yani nasıl bi sistemleri var ben anlamadım. Yıllık kart ücreti de cabası.. Değiştireceğim ben de.

Yeni konular

Geri
Yukarı