Garantiye gidip gelen ürün iade edilebilir mi?

Kaç gün oldu, garantiye niye gitti, servis raporunda ne yazıyor, ürün nedir? Bunlar yanıtlanması gereken sorular. Servis iade demediyse iade edilmez, ürün mağazadan alındıysa ve bir sorun yoksa iade edilemez.

Garantiye dün verdim, ürün PS4 DualShock oyun kolu amazon.tr'den blackboxtr diye bir satıcıdan aldım. PC'ye bir kere taktım çıkardım bir daha çalışmadı. Ne denediysem olmadı. Satıcıyı aradım satıcı ürün açılıp kullanıldığı için almayız dediler, ben de garantiye yolladım. Ürün döndüğünde, direkt iade gibi bir şansım doğuyor mu? Bildiğim kadarıyla garanti süresince 2 kere bozulursa iade veya değişim talep edebiliyormuşum.

@erenb4 Ürün sana döndüğünde iade hakkın olmuyor. Garanti süren içerisinde aldığın ürünün 3 defa aynı sebepten dolayı arıza verirse yani var olan sorunu çözülmezse iade veya değişim yolun açılır. Bunu da THH'ne başvurarak gerçekleştirebilirsin.

2 defa, 3 defa diye bir şey yok. Üründe arıza varsa garanti süresi içerisinde servise gönderip talebinizi (bedel iadesi, ürün değişimi ya da onarım = seçimlik haklar) mümkünse yazılı olarak bildireceksiniz. Ürünü servise gönderip onarım yaptırdıktan sonra seçimlik hakkınızı onarım yönünde kullandığınız için artık iade edemezsiniz. Tekrar arızalanması durumunda aklınızda bulunsun.

Diğer bir ihtimal üretim hatası bulunan ürünü servise gönderip onarılmasını değil iadesini istediniz ancak talebinize rağmen onarım yapılarak geri gönderildiyse parasal tutara bağlı olarak Hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemesine başvuru yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
3 yazmışım, düzeltiyorum 2 olmalı. 2. defa aynı arızayı verirse seçimlik hakları yeniden doğar
Evet doğru.
Ondan dolayı 2 3 yok demek yanlış olur.
Yani 5. kez arızalandı onarım yaptırdınız. Garanti süresi içerisinde 6. kez arızalanırsa da seçimlik hakkınız tekrar ortaya çıkmış oluyor. Dolayısıyla 2, 3, 5, 6 diye bir şey yok; üretim hatası durumunda garanti süresi ya da zamanaşımı süresi içerisinde seçimlik hak ortaya çıkar diyebiliriz.

Evet doğru.

Yani 5. kez arızalandı onarım yaptırdınız. Garanti süresi içerisinde 6. kez arızalanırsa da seçimlik hakkınız tekrar ortaya çıkmış oluyor. Dolayısıyla 2, 3, 5, 6 diye bir şey yok; üretim hatası durumunda garanti süresi ya da zamanaşımı süresi içerisinde seçimlik hak ortaya çıkar diyebiliriz.
Senin bahsettiğin ilk 6 ay içerisinde oluyor. Bunun dışında seçimlik hakların doğması için 2. ayrı arızayı yapması gerekiyor. İlk altı ay, sonraki altı ay, gizli ayıp, ilk altı ayda onarım gibi konularda seçenekler değişiyor.
Ondan dolayı bu arkadaşın beklemesi gerekiyor, arızası giderilmişse zaten sorunu olmayacak. Giderilmemişse istediği iadeyi gerçekleştirebilir.

Ondan dolayı bu arkadaşın beklemesi gerekiyor, arızası giderilmişse zaten sorunu olmayacak. Giderilmemişse istediği iadeyi gerçekleştirebilir.
Doğru

Senin bahsettiğin ilk 6 ay içerisinde oluyor. Bunun dışında seçimlik hakların doğması için 2. ayrı arızayı yapması gerekiyor. İlk altı ay, sonraki altı ay, gizli ayıp, ilk altı ayda onarım gibi konularda seçenekler değişiyor.
Malın ayıplı olduğunun anlaşılması halinde kanunun 11. maddesi geçerli. Ne zamana kadar geçerli? Kanunun 12. maddesinde sayılan süre yani 2 yıl boyunca.

6 ay meselesi; satın aldığın tartihten itibaren ilk 6 ayda ortaya çıkan ayıpta ispat yükümlülüğünü kanunun 10. maddesi satıcıya yüklemiş, benim yazdığımla ilgili yok bunun.

İlk 6 ayda başka seçimlik hak sonraki altı ayda başka, gizli ayıpta başka bu kanunun neresinde? Büyük ihtimalle garanti belgesi yönetmeliğindeki 8. ve 9. maddeyle karıştıyorsun. Neyse ikili tartışmaya gerek yok, başlığı açan arkadaşın sorusu cevaplandı. Geri kalan kısmı merak eden kanunu, yönetmeliği açıp okusun.​

Doğru

Malın ayıplı olduğunun anlaşılması halinde kanunun 11. maddesi geçerli. Ne zamana kadar geçerli? Kanunun 12. maddesinde sayılan süre yani 2 yıl boyunca.​

Doğru ama bu arkadaş için olmuyor çünkü garanti kapsamında onarıma yollamış. Bu durumda seçimlik hakkı yok. Yollamasaydı ayıptan ötürü seçimlik haklarını kullanırdı. Arkadaşın ürünü geldi diyelim, başvuru yapsa ve iade istese kabul olmaz çünkü seçimlik hakları doğmamış. Doğması için 2. arızayı vermesi lazım. İlk altı ayını devirmeden onarımı tercih ettiği için seçimlik haklarını kullanamıyor.
MADDE 10 – (1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.
Bu madde ile 4 farklı seçim hakkı doğuyor. Para iadesi, varsa yenisi yoksa misli ile değişimi, onarım veya ayıp oranına göre bedel indirimi.
İlk 6 aydan sonra ücretsiz onarımdan başka hakkı olmuyor.
Ayıplı malda ürünün ekonomik ömrü boyunca ve kanun maddesinin ilgili kısmında açıkladığı gibi " buna göre satın alınan maldaki ayıp satıcının ağır kusur veya hilesi ile gizlenmişse zamanaşımı süresinin işleyemeyeceğinin kabul edildiği" ibareti yer alıyor. Burada ise bakılması gereken şey satıcının ağır kusuru ve hile olup olmadığıdır.
Kısacası, "seçenekleri değişiyor" diye buna dedim. Çünkü, seçenekleri değişiyor.
2 ve 4 meseli ise "Garanti kapsamındaki bir cihaz, aynı arızayı iki kez ya da farklı arızaları dört kez peş peşe tekrarlarsa, üretici firma o ürünü ücretsiz değiştirmek zorunda" kısmından geliyor.
Kendinle çelişiyorsun, ikinci arızayı vermesi gerekiyor dediğime doğru dedikten sonra 2. arıza ile ilgili bir şeyin söz konusu olmadığından bahsediyorsun. Yani, var. Ben de bundan bahsediyorum.

Geri
Yukarı