Garuda Linux nasıldır?

runit

Kilopat
Makaleler
1
Bu sıralar dağıtım arıyordum. Distrowatch'a gireyim dedim. İlk sırada Garuda Linux vardı. baktım görünüşü falan hoşuma gitti. Kullanan var mı? Nasıl, düşük sistemli bilgisayarda iyi çalışır mı?

Ben de yeni duydum, bir bakmak lazım.

Araştırdığım kadarıyla tek eksisi dil desteği olmaması, onun dışında gayet güzel bir dağıtıma benziyor.
Manjaro, Arco ve Archman'dan bir kaç farkı ve artısı bulunuyor.
Sistem kaynağı kullanımına odaklı geliştirilmiş, sırf bunun için işlemci kontrollü yazılım geliştirmiş. İkinci önemli odak noktası ise oyun performansına ve oyun ortamına odaklanmış, bunun için gözleri yormayan ekrana kadar oyuncuya bir hayli kolaylık sağlamış.
Üçüncü odak noktası ise özgür ve Nvidia gibi sürücüleri kurmak ve yönetmek için "Garuda ayarlar yöneticisi" adında özel yazılım geliştirmiş.
Yedekleme için Timeshift, grub yönetimi için ise yine kendi geliştirdiği "Garuda Boot Repair" adlı aracı dahil etmiş. Arch ve AUR dışında Gitlab üzerinden kendi deposunu oluşturmuş. Oldukça geniş bilgiye sahip forumu bulunuyor.
Bunların dışında bir başka farklı yöntem ise doğrudan zen kernel ve BTRFS dosya sistemini entegre etmiş.
Anlayacağınız Manjaro, Arco ve Archman'dan öyle-böyle değil bir hayli farklı bir dağıtım, denemeye ve takip etmeye değer.

Araştırdığım kadarıyla tek eksisi dil desteği olmaması, onun dışında gayet güzel bir dağıtıma benziyor.
Manjaro, arco ve Archman'dan birkaç farkı ve artısı bulunuyor.
Sistem kaynağı kullanımına odaklı geliştirilmiş, sırf bunun için işlemci kontrollü yazılım geliştirmiş. İkinci önemli odak noktası ise oyun performansına ve oyun ortamına odaklanmış, bunun için gözleri yormayan ekrana kadar oyuncuya bir hayli kolaylık sağlamış.
Üçüncü odak noktası ise özgür ve NVIDIA gibi sürücüleri kurmak ve yönetmek için "garuda ayarlar yöneticisi" adında özel yazılım geliştirmiş.
Yedekleme için timeshift, grub yönetimi için ise yine kendi geliştirdiği "garuda Boot repair" adlı aracı dahil etmiş. Arch ve aur dışında gitlab üzerinden kendi deposunu oluşturmuş. Oldukça geniş bilgiye sahip forumu bulunuyor.
Bunların dışında bir başka farklı yöntem ise doğrudan Zen kernel ve btrfs dosya sistemini entegre etmiş.
Anlayacağınız Manjaro, arco ve Archman'dan öyle-böyle değil bir hayli farklı bir dağıtım, denemeye ve takip etmeye değer.

Teşekkürler hocam bu yazıdan sonra kurmaya karar verdim. :)

Geri
Yukarı