Çözüldü Windows 10 yanına Garuda Linux kurmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Satyr

Decapat
Daha fazla  
Meslek
kapalıyız
Öncelikle merhabalar, başlıktan da anlayacağınız üzere Linux kullanmak istiyorum ve bunu Windows10 (hali hazırdaki) sistemimi etkilemeden yanına kurmak için yardımcı olabileceğiniz detaylı bir bilgi paylaşımı yapabilir misiniz? Bu arada anlayanlar yazarsa daha çok mutlu olurum. Kurmak istediğim sistem ise garuda Linux. ancak şöyle bir durum var. Ben bu garuda'yı şu anki sistemimle aynı olan yerel disk C'ye değil de D'ye kurmak istiyorum. Bunu yaparken de D'de bulunan verileri etkilemeden olabilir mi? Bunu C'de yeterli alanım olmaması için sıkıştırmak istemediğimden D'yi kulllanmak istiyorum aslında. Kurulum için detaylı pek bilgi sahibi değilim. Nette pek seçenekte bulamadım doğrusu. Forumda ise garuda'yı soranlar olmuş ama kısa ve belirsiz cevaplarla konular çöp olmuş sanki. Bilgi sahibi birisi yardımcı olabilirse veya buradan bir rehber oluşturabilirsek bende garuda'yı kullanmak isterim doğrusu.

1649054618991.png

Kullanmak için KDE dragonized Gaming Edition USB'ye ISO dosyasını Rufus ile attım. Gerisi için yukarıdaki bilgilerden pek emin olamadığım için girişemedim doğrusu. Sonrasında ne gibi adımlar olmalı detaylı bir içerik paylaşabilen olursa eğer.

1649054391737.png

Sistem özelliklerim ise: (sistem yeterli olur mu garuda için?
  • MSI B450 Tomahawk Max | AMD Ryzen 5 3600
  • AMD Ryzen 5 3600.
  • Sapphire Radeon RX 5700 XT Pulse 8 GB 256 bit.
  • G.Skill 16 GB(2x8) Sniper X 3200MHz.
  • XPG 256 GB Pro SX8200 SSD.
  • Seagate 1TB hard disk (C olan)
  • Seagate 2TB hard disk.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Buradan sonra ne yapmalıyım?
200 GB olan kısıma tıklayın. Sonra sağ altta "Oluştur" seçeneği var basın ona. 300M alan verin. FAT32 formatında olsun. Bağlama noktası /boot/efi olacak şekilde (Eğer UEFI sisteme kuruyorsanız. Bayrak kısmından(veya flag) boot seçiyorsunuz.

RAM'iniz 8 GB ve altındaysa en azından 4 GB swap alanı oluşturun. Tekrar "Boş alan" kısmına tıklayın ve oluştur deyin. Oluşturacağınız alanın boyutunu seçtikten sonra Linuxswap formatını seçin. Bayrak kısmında varsa swap seçiyorsunuz.

Kalan bölüm root bölümü yani depolama. Boş alana tıklayın. Geri kalan alanı kullanacaksınız zaten boyut ayarlamaya gerek yok. ext4 veya btrfs formatını seçin. Bağlama noktası "/" olacak. Ve bayrak kısmı root olacak.
D'yi küçültüp yeni bir partition oluşturup oraya ekleyebilirsin. Ayrıca galiba Garuda'da minimum 30 GB yer gerekiyordu.

Niye degistiremeyesiniz ki? Diskiniz MBR mi?
Usb bellek üzerinden iso olarak yazdırıyorum. Onun haricinde harddiskler GPT olarak gözükmekte bir önceki yazıda GPT diye yazmıştım. Kafam çorba oldu 😄
ISO dosyasını seçtikten sonra gelen soruda DD modda yazmayı mı seçtiniz?
Hayır otomatik rufusta çıkan bu. usb bellek 64 gb.
200 GB olan kısıma tıklayın. Sonra sağ altta "Oluştur" seçeneği var basın ona. 300M alan verin. FAT32 formatında olsun. Bağlama noktası /boot/efi olacak şekilde (Eğer UEFI sisteme kuruyorsanız. Bayrak kısmından(veya flag) boot seçiyorsunuz.

RAM'iniz 8 GB ve altındaysa en azından 4 GB swap alanı oluşturun. Tekrar "Boş alan" kısmına tıklayın ve oluştur deyin. Oluşturacağınız alanın boyutunu seçtikten sonra Linuxswap formatını seçin. Bayrak kısmında varsa swap seçiyorsunuz.

Kalan bölüm root bölümü yani depolama. Boş alana tıklayın. Geri kalan alanı kullanacaksınız zaten boyut ayarlamaya gerek yok. ext4 veya btrfs formatını seçin. Bağlama noktası "/" olacak. Ve bayrak kısmı root olacak.
Hocam merhaba. Dediğiniz gibi sakin bir kafayla yukarıdaki gibi yüklemeyi başardım. Fakat yeniden başlat dediğimde ise direk windowsu açtı. Daha kurulum devam etmesi gerekmez miydi?
1649242569442.png

Bahsettiğiniz alanları böldüm vs. yükleme yaptı sıkıntısız. Ancak yeniden başlatmadan sonra direk Windows'u açtı. Yükleme daha devam etmesi gerekmez miydi? Bu aşamadan sonra ne yapabilirim?

Son düzenleme:
USB bellek üzerinden ISO olarak yazdırıyorum. Onun haricinde hard diskler GPT olarak gözükmekte bir önceki yazıda GPT diye yazmıştım. Kafam çorba oldu 😄

Hayır otomatik Rufus'ta çıkan bu. USB bellek 64 GB.

Hocam merhaba. Dediğiniz gibi sakin bir kafayla yukarıdaki gibi yüklemeyi başardım. Fakat yeniden başlat dediğimde ise direk Windows'u açtı. Daha kurulum devam etmesi gerekmez miydi?
Eki Görüntüle 1351641

Bahsettiğiniz alanları böldüm vs. yükleme yaptı sıkıntısız. Ancak yeniden başlatmadan sonra direk Windows'u açtı. Yükleme daha devam etmesi gerekmez miydi? Bu aşamadan sonra ne yapabilirim?

BIOS'da boot ayarları nasıl gözüküyor.

BIOS'da boot ayarları nasıl gözüküyor.

200 GB olan kısma tıklayın. Sonra sağ altta "oluştur" seçeneği var basın ona. 300M alan verin. FAT32 formatında olsun. Bağlama noktası /boot/efi olacak şekilde (eğer UEFI sisteme kuruyorsanız. Bayrak kısmından(veya flag) boot seçiyorsunuz.

RAM'iniz 8 GB ve altındaysa en azından 4 GB swap alanı oluşturun. Tekrar "boş alan" kısmına tıklayın ve oluştur deyin. Oluşturacağınız alanın boyutunu seçtikten sonra linuxswap formatını seçin. Bayrak kısmında varsa swap seçiyorsunuz.

Bu işlemleri yaptım. Yüklemede de bir hata almadım ama. Eksik veya yanlış ne olabilir?

Dosya Ekleri

• IMG_20220406_170542.jpg
    IMG_20220406_170542.jpg
    138,4 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20220406_170718.jpg
    IMG_20220406_170718.jpg
    135,8 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Boot option #1 yerine neleri koyabiliyorsunuz? İlk sırada GRUB'ın yer alması lazım.

Yani ilk sıraya format için hazırladığım USB bellek mi gelmeli yine? Anlayamadım.

Hayır. GRUB dediğim şey Linux önyükleyicisidir. Garuda'yı başlatabilmeniz için GRUB'ın birinci sırada olması gerek. Boot Option'da Garuda Linux gibi gözüküyordur büyük ihtimalle.

Geri
Yukarı