Gba Pokemon oyunları nasıl oynanır?

cetinodinson

Hectopat
Merhaba, bu gba Pokemon oyunlarının ana oyun mekaniği ve dinamiği nedir?

Yıllar içerisinde birkaç kere oynamaya çalıştım ancak özellikle bu oyunun mantığını kavrayamadım.

Temel dinamikleri ve mekanikleri 5 yaşındaki bir çocuğa anlatır gibi anlatabilecek birisi varsa çok sevinirim.

Oyuna 1 Pokemon seçerek başlıyorsun. Oyun boyunca Pokemon yakalayıp Pokemon'larını geliştiriyorsun. Farklı şehirlerden rozetleri topluyorsun. Hepsini topladıktan sonra Pokemon ligine gidip şampiyon oluyorsun. Bütün olay bu. Pokemon Firered Türkçeyi tavsiye ederim. Yeni başlayan biri için en güzel Pokemon oyunudur. Aklına takılan sormak istediğin ne varsa buradan sorabilirsin.

Oyuna 1 Pokemon seçerek başlıyorsun. Oyun boyunca Pokemon yakalayıp Pokemon'larını geliştiriyorsun. Farklı şehirlerden rozetleri topluyorsun. Hepsini topladıktan sonra Pokemon ligine gidip şampiyon oluyorsun. Bütün olay bu. Pokemon firered Türkçeyi tavsiye ederim. Yeni başlayan biri için en güzel Pokemon oyunudur. Aklına takılan sormak istediğin ne varsa buradan sorabilirsin.

Hocam cok teşekkür ederim. 6. saatimi devirdim oyunda. Misty'i yenmek zor oldu sadece))

Simdilik cozemedigim seylerden bir kacini danismak isterim. Vaktiniz olurda anlatabilirseniz cok sevinirim.

Hangi Pokemon turunun ve hangi saldirinin nasıl secilmesi gerektigini bilmiyorum maalesef.
Yani az bucuk tahmin ederek gidiyorum suya karsi elektrik vs, ama genel olarak bodoslama gibi. Oturup tek tek ogrenmek mi lazim, yoksa benim kacirdigim bir puf nokta var mi acaba?

Bir digeri ise yine hangi saldiriyi yapacagimi tam olarak bilememek. Bazen bu cok vurur felc eder diyorum, hiç can bile gitmiyor. Saniyorum bu da Pokemon turleri ile alakali bir soru.

Son olarak ise, bazen haritalarda kayboluyorum hocam. Yolumu bulamiyorum. Ama sanirim oyun tasariminin eski olmasi ile alakali bir durum.

Bu arada uzun suredir bir oyuna bu kadar saramamistim. Cok iyi geldi, iyi ki baslamisim oynamaya.

Hocam cok teşekkür ederim. 6. saatimi devirdim oyunda. Misty'i yenmek zor oldu sadece))

Simdilik cozemedigim seylerden bir kacini danismak isterim. Vaktiniz olurda anlatabilirseniz cok sevinirim.

Hangi Pokemon turunun ve hangi saldirinin nasıl secilmesi gerektigini bilmiyorum maalesef.
Yani az bucuk tahmin ederek gidiyorum suya karsi elektrik vs, ama genel olarak bodoslama gibi. Oturup tek tek ogrenmek mi lazim, yoksa benim kacirdigim bir puf nokta var mi acaba?

Bir digeri ise yine hangi saldiriyi yapacagimi tam olarak bilememek. Bazen bu cok vurur felc eder diyorum, hiç can bile gitmiyor. Saniyorum bu da Pokemon turleri ile alakali bir soru.

Son olarak ise, bazen haritalarda kayboluyorum hocam. Yolumu bulamiyorum. Ama sanirim oyun tasariminin eski olmasi ile alakali bir durum.

Bu arada uzun suredir bir oyuna bu kadar saramamistim. Cok iyi geldi, iyi ki baslamisim oynamaya.

Önce haritalardan bahsedeyim. İlk defa başladığın oyun için haritaları hemen öğrenemezsin. Ben 15 20 kere bitirdiğim halde bazen çok canım çekip tekrar tekrar başlıyorum oyuna. Şu an gözüm kapalı oynarım haritaları :D

Türlere gelince öğrenene kadar düz mantık kurabilirsin. Mesela su ateşi söndürür, toprağı ve kayayı deler. Ateş çimeni yakar, buzu eritir. Buz çimeni dondurur, böceği dondurur. Çimen kayayı kaldırıp kırabilir, ağaçlar büyüdükçe çevresindeki zemini kaldırması gibi. Toprak ve kaya elektriğe karşı dirençlidir etki etmez. Elektrik suya çok etkilidir. Bu şekilde mantık kurabilirsin. Ama öğrensen çok daha iyi olur. Süper efekt ile vurdukça zamanla da öğrenirsin.

Pokemon'lar level aldıkça saldırı öğrenir. O saldırılara da dikkat etmelisin. Poke Mart'lardan da TM alabilirsin.

Kısaca toparlamak gerekirse bu oyunu oynadıkça öğrenirsin. Birden öğrenmen biraz zor. Her seferinde çok daha iyi oynarsın. Bu öyle bir oyunki aynı oyunu defalarca oynasan bile yine de sıkmıyor. En güzel oyun bence Pokemon Firered. İlk jenerasyon olmasından dolayı benim tercihim bu. Pokemon Emerald da çok güzeldir. Firered bittikten sonra Emerald oynayabilirsin. Takıldığın geçemediğin yerlerde Google'da Pokemon Firered tam çözüm yazarak yardım alabilirsin.

Önce haritalardan bahsedeyim. İlk defa başladığın oyun için haritaları hemen öğrenemezsin. Ben 15 20 kere bitirdiğim halde bazen çok canım çekip tekrar tekrar başlıyorum oyuna. Şu an gözüm kapalı oynarım haritaları :D

Türlere gelince öğrenene kadar düz mantık kurabilirsin. Mesela su ateşi söndürür, toprağı ve kayayı deler. Ateş çimeni yakar, buzu eritir. Buz çimeni dondurur, böceği dondurur. Çimen kayayı kaldırıp kırabilir, ağaçlar büyüdükçe çevresindeki zemini kaldırması gibi. Toprak ve kaya elektriğe karşı dirençlidir etki etmez. Elektrik suya çok etkilidir. Bu şekilde mantık kurabilirsin. Ama öğrensen çok daha iyi olur. Süper efekt ile vurdukça zamanla da öğrenirsin.

Pokemon'lar level aldıkça saldırı öğrenir. O saldırılara da dikkat etmelisin. Poke Mart'lardan da TM alabilirsin.

Kısaca toparlamak gerekirse bu oyunu oynadıkça öğrenirsin. Birden öğrenmen biraz zor. Her seferinde çok daha iyi oynarsın. Bu öyle bir oyunki aynı oyunu defalarca oynasan bile yine de sıkmıyor. En güzel oyun bence Pokemon Firered. İlk jenerasyon olmasından dolayı benim tercihim bu. Pokemon Emerald da çok güzeldir. Firered bittikten sonra Emerald oynayabilirsin. Takıldığın geçemediğin yerlerde Google'da Pokemon Firered tam çözüm yazarak yardım alabilirsin.
Hocam tekrardan cok tesekkur ederim.
Cok yardimci oldunuz, bu seriye girismeme.
Cokta guzel oyun hakikaten. Ancak gercekten bagimlilik yapti diyebilirim))

Hocam tekrardan cok teşekkür ederim.
Cok yardimci oldunuz, bu seriye girismeme.
Çok da guzel oyun hakikaten. Ancak gercekten bagimlilik yapti diyebilirim))

Bağımlılık yaptığı kesin. Ben 15 20 kere baştan başlayıp başlayıp bitirnişimdir. Şu an hala telefonumda emülatörü ile birlikte yüklü. Şu an kullandığım Pokemon'larımı koyuyorum. Bunların dışında 3 efsanevi kuş olan Articuno, Moltres ve Zapdos'da yedeklerimde duruyor. Ama kullanım olarak kaya Pokemon'u olan Rhyhorn'a Dig, Strength, Rock Smash saldırılarını koydum. Bunlar oyunda her zaman lazım olan saldırılardır. Hepsini bir Pokemon'da topladım. Bitki Pokemon'u olan Vileplume'da Cut ve Flash HM'lerini kullandım. Su Pokemon'u olan Tentacruel'da Waterfall, Surf gibi HM'ler kullandım. Kısaca son 3 Pokemon'um oyunda gerekli olan HM'leri kullandığım Pokemon'lar, ilk 3 Pokemon ise savaştığım Pokemon'larım. Ben başlangıç pokemonunun yanına Pidgeot alır, 2'si ile oyunu bitiririm. Bitirdikten sonra Mewtwo'yu yakalar en başa koyarım :)

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230823_225734_My Boy!.jpg
    Screenshot_20230823_225734_My Boy!.jpg
    213 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:

Geri
Yukarı