Geç Uyumak Boy Uzamasını Engeller mi?

Selamlar, uyku düzeni gerçekten çok önemli. Bunu sağlaman hem aklındaki soruları gidererek stres yapmanı engeller, hem de gelişimine büyük bir katkı verir.

Hocam ne olur güncel boy söyle çok merak ettim.
Güncel boyumu bilmiyorum hocam en son 1.73'düm lakin boyum sanırsam biraz daha uzadı. Basketbol oynarken bizim sahadaki potayı çekebiliyorum şu anda. Pota nizami değil ama, 2.98 falan sanırsam.
Açıkçası ben daha 14 yaşında lise 1'e geçecek 170-171 boylarında bir çocuğum ne kadar dikkate alırsın bilmiyorum ama şöyle diyeyim uyku düzeninin evet gelişimine birazcık zarar verir diye biliyorum mesela ben bu yaz çok zor boy attım şansa benim uyku düzenim çok kötü olmuştu her akşam saat 6'ya kadar uykum gelmiyordu ve şu an 170-171 bir şeyim yani önemli belki uyku düzenim daha iyi durumda olsaydı belki de 173 174 olabilirdim ama senin uyku düzenin o kadar da kötü değil bence ama dersen ki ben en sağlıklı şekilde uyku düzeni yapmak istiyorum en az 23:30 ve 00:30 arası uyu ama bence o kadar da kasmanıza gerek yok umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bu arada özür dilerim 2 yıllık konuya yazı yazmışım.
Uzama şansını yükseltmek isteyen insan saat 22'de uyur. Bu kadar basit.

Kemiklerinizdeki büyüme plakları sadece kısıtlı bir süre açık. Bu sürede büyüme hormonu salgılarsanız uzarsınız, salgılamazsanız uzamazsınız.

Uyku da genetikten sonraki 1 numaralı büyüme hormonu salgılatıcısıdır. Yatmadan önce yemek yemeyeceksiniz, yattığınız oda kapkaranlık olacak, yatmadan önce telefon/bilgisayar gibi parlak ışıklı şeylerle uğraşmayacaksınız, beslenmenize dikkat edeceksiniz, spor yapacaksınız. Tek yolu bu.
Konuyu açalı 2 yıl olmuş vay be :D

Şu an 13 yaşındayım boyum 1.67. Genellikle saat 00:50 olunca ben uyumuş oluyorum. Dün gece saat 03:09 da yatağa gittim ve bugün kendimi kötü hissediyorum. Tuvalete gidip 3 defa kustum içtiğim suyu bile o yüzden uykuya dikkat etmek gerekiyor bedene zararlı düzeni bozmak.

Geri
Yukarı