Gece Yatarken Modemi Kapatıyor Musunuz?

Bilgisayarımı da modemi de asla kapatmam. Sadece şehir dışına çıktığımda veya elektrik kesildiğinde kapalı olur o kadar. Masama oturduğumda bilgisayarımı kapalı bulmak en nefret ettiğim şey. Bilgisayarım 7/24 benim için hazır olmalı ;)

Bilinenin aksine telefonların yaydığı radyasyon Çernobil deki nükleer santral patlaması sonrasında sızan radyasyondan farklıdır.Telefonlar elektromanyetik radyasyon yayarlar ve bu iyonize olmayan radyasyondur.Bu iyonize olmayan radyasyon elektrik alan şiddetine göre değişir.Evdeki bazı aletlerin neden oldukları elektrik alan şiddetleri şöyledir:

Elektrikli battaniye 250 V/m
Su ısıtıcısı 130 V/m
Buzdolabı 60 V/m
Elektrikli Süpürge 16 V/m
Cep Telefonu 5-10 V/m
Wirelless modem 5-10 V/m

Wirelles modemdense cep telefonu kullanımını azaltmak daha mantıklı olacaktır.Ayrıca ek olarak birini aradıktan sonra telefonu direk kulağa götürmektense karşıdaki kişi cevap verdikten sonra götürmek bu etkiyi azaltır bunun nedeni arama yapıldığı anda telefonların baz istasyonuyla iletişime geçmek için yüksek güç harcamasıdır.

Kaynak: www.bthk.org
Tabii ki de aynı güçte değiller. Ancak Wirelless modemlerin de düşük enerjili bir mikrodalga oldukları da unutulmamalıdır(çünkü 2.4 GHz ile 5GHz arası çalışırlar).

1950-1975 yılları arasında dünyaya gelen insanlar *anne ve babalarımız çoğunlukla kapatmaktadırlar. 5 yıllık alışma sürecinden sonra karışmamaya başlarlar. 1985 sonrası nesil zaten hiç kapatmaz.

Şahsen ben gece 3-4 gibi yatıyorum. Zaten yatınca da telefona sarılıyorum. Bizim aile de Elektronik delisi. Herkes her saat kullanabildiği için hiç kapatmıyorum. Ancak Elektrikler giderse.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı