Geçici dosyalar önemli mi?

nobleman52

Decapat
Arkadaşlar C klasöründe 47GB geçici dosya bulunuyor bu da benim için çok fazla ki 8 GB boş alanım kalmış. Bu dosyaları silmek istesem de önemli mi değil mi bilemedim. Çok fazla hikayeli oyun vs. oynuyorum acaba kayıtları mı falan diye korktum silmedim bu dosyalar neyin dosyaları söyler misiniz? Ona göre sileceğim. Çoğu yerde önemsiz olduğu ya da sadece 1 kere silinmesini öneriyorlar.

Dosya Ekleri

• 1603970480332.png
    1603970480332.png
    12,9 KB · Görüntüleme: 127
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar C klasöründe 47GB geçici dosya bulunuyor bu da benim için çok fazla ki 8 GB boş alanım kalmış. Bu dosyaları silmek istesem de önemli mi değil mi bilemedim. Çok fazla hikayeli oyun vs. oynuyorum acaba kayıtları mı falan diye korktum silmedim bu dosyalar neyin dosyaları söyler misiniz? Ona göre sileceğim. Çoğu yerde önemsiz olduğu ya da sadece 1 kere silinmesini öneriyorlar.

Bunlar genelde Windows Update'den kalan gereksiz adı üstünde belgeler düşünmeden silin.
@Ella Freya
Ek olarak Prefetch'i de silin.

Geçici Dosya (Temporary File) herhangi bir yazılımın çalışması aşamasında oluşturulan ve geçici olarak sistem tarafından faydalanılan dosyalardır. Kullanılan programın çalışmasına yardımcı olmak için belli bir süreliğine oluşturulan bu dosyaların programın kapatılmasıyla birlikte silinmesi gerekmektedir.

Geçici dosyalar, yazılımlara yardımcı olması amacıyla tasarlanmıştır. Yine de bu dosyaların biz kullanıcılara da hiçbir faydası olmadığını söyleyemeyiz. Örneğin bir World dosyası açıp herhangi bir doküman oluşturmaya başladığınız anda bu dokümanı kaydetmediyseniz sizin yaptığınız hareketler geçici dosya olarak bilgisayarın belleğinde gizlenir. İstenmeyen bir şekilde bilgisayarın gücünün kesilmesi durumunda kullanıcı bu geçici dosya yardımıyla kaybetmiş olduğu verilere tekrardan ulaşabilirsiniz.

Geçici dosyalar sadece Windows içerisinde kullanılan dosyalar değildir. Diğer birçok işletim sistemi de dosyaların kaybolmasını önlemek ve bir önbellekleme mekanizması sunabilmek için geçici dosya klasörü ve geçici dosyaları bünyesinde barındırmaktadır. Windows'un oluşturmuş olduğu geçici dosyaların çoğunun uzantısı “.TMP” dir. Yine de farklı isimde farklı yerlerde de geçici dosyalar yer alabilmektedir.
Özet olarak; geçici dosyaların saklanması için kullanılan bir dizindir. Pek önemli dosyalar değiller. Arka planda yaptığınız herhangi bir işlem yoksa silebilirsiniz.

Prefecth maksimum 100 MB yer kaplıyor ama açılışlar yavaşlıyor dün sildim sonra araştırdım ve geri yükledim.

Herkesin PCsinde farklılık gösterir hocam bende tam tersi 1 sene öncesine kadar bilmiyordum ilk yaptığımda 1GB falan çıkmıştı anlamadım neden ama şu an aklıma her geldikçe yapıyorum ve bir nebze olsa da hız artışı olduğunu düşünüyorum kendi bilgisayarımda.

Herkesin PCsinde farklılık gösterir hocam bende tam tersi 1 sene öncesine kadar bilmiyordum ilk yaptığımda 1GB falan çıkmıştı anlamadım neden ama şu an aklıma her geldikçe yapıyorum ve bir nebze olsa da hız artışı olduğunu düşünüyorum kendi bilgisayarımda.
Sık yapmak önerilmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı