Gecikme Süresi ve Ping Nedir?

Bu sabah hava durumuna bakarken konumun Trabzon olduğunu fark ettim, modem arayüzüne bir girdim ve girmez olaydım. CGN IP'ye geçirmişler. 9 aydır sabit IP veren kurum bir gece CGN'ye geçirmiş. Üstelik blok Trabzon'da ve İstanbul'dan bağlanıyorum 🤬

Koca toteme havyan gibi çorba yazmışlar diyen dayı gibi sövdüm.

CGN IP sağ olsun artık CS'de 50ms altı hayal oldu. Eskiden mis gibi 30-35 arası alıyordum. Oyun için sabit IP şart sayılır. Özellikle TT tarafında 178. ile başlayan bazı sabit IP blokları mis gibi.

Önce durumu MH'ye anlattım. Bakalım nasıl dönüş yapacaklar. Muhtemelen CGN'den çıkarmak için sabit IP alın diyecekler.

Hizmetimi sabit IP ile başlatıp, CGN'ye sormadan geçirdikleri için THH'ye başvuru yapma ve iptalini isteme hakkını elde ediliyorsam TT'yi yakında iptal ederim.

TurkNet + sabit IP ile yola devam ederim.

Sabit IP parası ödemeyelim diye TT kullanıp, CGN'ye geçiriyorlar. Gelde sinirlenme, kötüleme. Resmen pazarlama hamlesi gibi. Göster ama elletme.

@Ulunay dostum kulübe hoş geldin 🤣. Aynı sorun bende de var biliyorsun. Ben CGN IP'de Bursa olarak gözüküyom ama işte bir bakıyorum pingim CS'de 60 şansa bak ya 🤣. Eskiden ne güzel 30 ping alıyordum. CGN IP'de alıyordum dediğim pingleri büyük ihtimalle hatırlamıyorum. Baştan söylüyorum geçmiş olsun :(. Benim sorun statik IP'de çözüldü derken iptal ettim. Yine aldım ve hala aynı ping alıyorum.

@Patrixcs benim tepki gösterdiğim nokta hizmeti statik IP ile başlatıp, taahhüdün bitmesine 3 ay kalan CGN IP'ye geçirmeleri. Çünkü paketi aldığım dönemde FTTH için sabit IP veriyorlardı.

Aynı paraya alternatif ISS'ler daha iyi hızları sunuyor ama modem ücreti daha pahalı ve fazladan sabit IP masrafı çıkıyordu.

Haliyle TT daha ucuza geldiği için tercih etmiştim. Şaka yapmıyorum daha ucuza geliyordu.

Çünkü Milleni.com'da cihaz kirası 15-20₺ arasındaydı ve buna 13₺ sabit IP ücreti ekleniyordu. Yanlış hatırlamıyorum fiyat 120-130₺ geliyordu. Şu an 100₺ ödüyorum modem kirası dahil.

Muhtemelen statik IP'ye geçirmeyecekler, imkansız gibi ama elinde kanıt olsun diye kayıt açtık. Bakalım sonrası ne olacak.

@Patrixcs benim tepki gösterdiğim nokta hizmeti statik ıp ile başlatıp, taahhüdün bitmesine 3 ay kalan CGN ıp'ye geçirmeleri. Çünkü paketi aldığım dönemde ftth için sabit ıp veriyorlardı.

Aynı paraya alternatif ISS'ler daha iyi hızları sunuyor ama modem ücreti daha pahalı ve fazladan sabit ıp masrafı çıkıyordu.

Haliyle TT daha ucuza geldiği için tercih etmiştim. Şaka yapmıyorum daha ucuza geliyordu.

Çünkü Milleni.com'da cihaz kirası 15-20₺ arasındaydı ve buna 13₺ sabit ıp ücreti ekleniyordu. Yanlış hatırlamıyorum fiyat 120-130₺ geliyordu. Şu an 100₺ ödüyorum modem kirası dahil.

Muhtemelen statik ıp'ye geçirmeyecekler, imkansız gibi ama elinde kanıt olsun diye kayıt açtık. Bakalım sonrası ne olacak.

Reis gelişme var.

@Ulunay yine söylüyorum geçmiş olsun. Baştan söyleyim çıkarmayacaklar bana daire içi tesisat deyip konuyu kapattılar 🤣. İptal etmek için bir sürü neden çıkıyor. Sonra neden iptal etmek istiyorsunuz diye soruyolar. Sen bana sorun olan bir şeyi sorun yok dersen ben iptali şimdiden basarım. Fiberi gelsin direkt TürkNet'e geçcem. Vallahi hiç uğraşamam artık IP adresi değişikliği istedim. Arıza kaydı bıraktılar bina içi deyip yine kapadılar. Üstelik modeme suç attılar 🤣. Santral değişikliği istedim altyapı ve yine modem deyip kapadılar.

@Ulunay benim durum daha kötü :(. THH benden yana karar vermezse taahhütün bitmesine 22 ay var. Benim normalde cayma hakkım var hiçbir bedel ödemeden. O hakkımı kullanacağım. Bu firma bir kuruş para ödemem zaten. Düzgün veremedikleri hizmetin parasını istıyorlar.

Geri
Yukarı