GeForce 540M Sistem Düşük FPS Sorunu

gxkhan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, benim cihazim şu özelliklerde:
  • Grundig i5 laptop
  • Nvidia 540m 1 GB ekran karti
  • 120 GB SSD
  • 4 GB RAM mevcut
Sorunum şudur; yaklaşık 5 yıl önce Windows 10 yeni çıktığı zamanda Windows 10 yükseltme yaptığımda çok hızlı ve hiçbir sorun yaşamadım. Fakat son günlerde yavaşlama sorunları yaşadığım için Windows 7 yükledim. Windows 7 pek memnun değilim. Windows 10 kullanmak istiyorum. Fakat yavaş üstelik içine sadece sürücüleri yükledim. Bir de Legend of League oyunu yükledim. Buna rağmen çok fazla FPS sorunu yaşamaktayım. Yaklaşık 4 ay öncede termal macun değiştirdim. Neredeyse her hafta içini temizledim. Fakat sorunum devam etmektedir. Sizce yeni bir bilgisayar mi almalıyım? Yoksa RAM ekleme yaparsam düzelir mi? Bu arada oyunda en düşük ayarlarda kullanmaktayim.
Bu konuda yardımcı olur musunuz?

Merhaba, benim cihazim şu özelliklerde:
  • Grundig i5 laptop
  • Nvidia 540m 1 GB ekran karti
  • 120 GB SSD
  • 4 GB RAM mevcut
Sorunum şudur; yaklaşık 5 yıl önce Windows 10 yeni çıktığı zamanda Windows 10 yükseltme yaptığımda çok hızlı ve hiçbir sorun yaşamadım. Fakat son günlerde yavaşlama sorunları yaşadığım için Windows 7 yükledim. Windows 7 pek memnun değilim. Windows 10 kullanmak istiyorum. Fakat yavaş üstelik içine sadece sürücüleri yükledim. Bir de Legend of League oyunu yükledim. Buna rağmen çok fazla FPS sorunu yaşamaktayım. Yaklaşık 4 ay öncede termal macun değiştirdim. Neredeyse her hafta içini temizledim. Fakat sorunum devam etmektedir. Sizce yeni bir bilgisayar mi almalıyım? Yoksa RAM ekleme yaparsam düzelir mi? Bu arada oyunda en düşük ayarlarda kullanmaktayim.
Bu konuda yardımcı olur musunuz?
İşletim sisteminiz güncel olmalı.
Anladığım kadarıyla hala Windows 7 kullanıyorsunuz.
Windows 10 gelen güncelleştirmeler ile düzeldi.
Ayrıca kullandığınız yazılımlar kasmaya sebep olabilir.
Oynadığınız oyunun önerilen sistem ayarları sizin sisteminize uyuyor mu ?
Eğer ki uymuyorsa yükseltme imkanınız var ise yapmanızı öneririm.

Bellek takviyesi yapma imkanın varsa iyi olur.
Ek olarak bellek kullanımını azaltmak için bağlantıdaki konuya göz atmanı öneririm.
Halen bir sonuç alamıyorsan ve LOL oyunu Linux destekliyorsa Linux işletim sistemlerine de göz atabilirsin.

Ama bana soracaksan 2.5-3 bin ₺ biriktirip masaüstü sistem alman daha mantıklı olacaktır. Hatta sadece LOL gibi oyunlar oynuyorsan 2 bin ₺ civarına sıfır ve ikinci el karışık ürünler ile 60 FPS alabileceğin güncel bir sistem toplayabilirsin.

Öncelikle vakit ayırdığınız ve bu bilgileri paylaştığınız için teşekkürler. Windows 10 yüklediğim de tüm güncellemeleri mecburi yapıyorum. Çünkü; ekran kartını tanıtırken hata alıyorum. Örneğin şöyle bir seçenek çıkıyor. Şimdi hatırlayamadım ama " aery masaüstü" gibi seçenek var. Kurulum bitiş esnasında aktif etsem de bilgisayar kapanıp açılınca siyah ekranda kalıyor. Pasif duruma gelirse yine aynı hata. Bu sebebden dolayı tüm güncellemeleri yaptıktan sonra eksik sürücü var ise onları o şekilde yüklüyorum. Ayrıca oynadığım oyun sistem özelliklerine baktığım esnada benim sistem destekliyor yani normal şartlarda her hangi bir sorun olmaması gerekiyor. Ama anlık FPS düşmesi, arka planda hesap makinesini bile çalışsa yada herhangi bir internet tarayıcısı açık kalsa yine aynı sorunu yaşıyorum yetmiyor. Oyun esnasinda alt+tap yapsam. Donuyor.

öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. ama şuan için durumum elverişli değil. yeni bir bilgisayar almaya. diğerlerini de yaptım halen aynı sonuç alıyorum
Öncelikle vakit ayırdığınız ve bu bilgileri paylaştığınız için teşekkürler. Windows 10 yüklediğim de tüm güncellemeleri mecburi yapıyorum. Çünkü; ekran kartını tanıtırken hata alıyorum. Örneğin şöyle bir seçenek çıkıyor. Şimdi hatırlayamadım ama " aery masaüstü" gibi seçenek var. Kurulum bitiş esnasında aktif etsem de bilgisayar kapanıp açılınca siyah ekranda kalıyor. Pasif duruma gelirse yine aynı hata. Bu sebebden dolayı tüm güncellemeleri yaptıktan sonra eksik sürücü var ise onları o şekilde yüklüyorum. Ayrıca oynadığım oyun sistem özelliklerine baktığım esnada benim sistem destekliyor yani normal şartlarda her hangi bir sorun olmaması gerekiyor. Ama anlık FPS düşmesi, arka planda hesap makinesini bile çalışsa yada herhangi bir internet tarayıcısı açık kalsa yine aynı sorunu yaşıyorum yetmiyor. Oyun esnasinda alt+tap yapsam. Donuyor.
evet aynı sorunları bende yaşadım. aery masaüstü ve arkasından gelen siyah ekran sorunu arka planda en ufak bir şey aktif olsa hemen drop oluyor
işletim sistemi güncel
bütün windows güncellemeleri yapıldı.
oynadığım oyun normal şartlarda kaldırıyor.( örnek vermek gerekirse windows 7 de 150 FPS alırken windows 10 da neden 20 FPS alıyorum.
şuan için upgrade imkanım yok
Bellek takviyesi yapma imkanın varsa iyi olur.
Ek olarak bellek kullanımını azaltmak için bağlantıdaki konuya göz atmanı öneririm.
Halen bir sonuç alamıyorsan ve LOL oyunu Linux destekliyorsa Linux işletim sistemlerine de göz atabilirsin.

Ama bana soracaksan 2.5-3 bin ₺ biriktirip masaüstü sistem alman daha mantıklı olacaktır. Hatta sadece LOL gibi oyunlar oynuyorsan 2 bin ₺ civarına sıfır ve ikinci el karışık ürünler ile 60 FPS alabileceğin güncel bir sistem toplayabilirsin.
diğer yazılarda belirttiğim gibi şuan için upgrade yapma imkanım yok.
linux destekliyor fakat daha önce kullananlara sordum. olumlu cevap vermediler pek sıcak bakmıyorlar. patch vs falan baya uğraş gerektiriyor. zaten oyun neredeyse 2-3 haftada bir güncelleme alıyor. yardımlarınız için teşekkür ederim. benim anlamadığım nokta 2014 yılında çatır çatır çalışan windows 10 şuan neden sorunlar çıkarıyor?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı