GeForce GTX 850M Gddr3,Gddr5 ve GTX860M

KillerBowls

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar..
Bu konu benim 3. konum olacak ve her konudan sebebini anlamadığım nedenden dolayı ceza aldığım için bunu da çok çekinerek açıyorum. Yeni bir asus notebook almayı düşünüyorum.. Türkiye'deki asuslarda ne yazıkki gtx860m yok. Bu yüzden buna en yakın olan gtx850m GDDR5 modelini istiyorum.. Bu üç ekran kartı arasındaki performans farkları nasıldır ? Ve Gddr5 olan modelini nerede bulabilirim ? Bazı sitelerde aynı model için gddr3 bazılarında ise gddr5 demişler.. Hangisine güvenebilirim yardımcı olur musunuz ?

Gtx860m monsterda var internetten araştırıp bulabilirsin. Gtx860m 850nin bir üst modeli ama @Recep Baltaş'ın bi yerdeki yazısını okumuştum gtx850m önermişti maxwell mimarisi yüzünden gtx860m kepler ve maxwell olmak üzere iki çeşittir...

Asus'larda "bildiğim" kadarıyla GDDR5 GTX 850M kullanan bir model Türkiye'de bulunmuyor. DDR3 ve GDDR5 olan modeller arasında ise %20-25 gibi önemli sayılabilecek bir performans farkı oluyor. GDDR5 GTX 850M ile GTX 860M arasında ise çok büyük bir performans farkı yok, Asus yerine MSI'ın GE serisine yönelmeni öneririm.

GTX850M in ddr3 ile ddr5 i arasında %15-20 civarında bir performans farkı mevcut. Daha eski bir bellek(ddr3), bant yolu ve mimarisi farklı. GTX860m e gelirsek bu modelde de iki çeşit mevcut, ikiside ddr5 fakat biri maxwell diğeri kepler. Maxwell olan 2 gb bant genişliğine sahip , keplerse 4gb. Maxwell sogutma ve ısınma konusunda keplerden önde bu yüzden maxwell olanlar %15 performans fark var. Yani sonuç olarak şematize edersek : ddr3 gtx850m %20 fazlası ddr5 gtx850m %10 fazlası kepler gtx860m %15 fazlası maxwell gtx860m.(Fazlasından kastım performans) Burda dikkat etmeniz gereken unsur her zaman yeniye yönelmek; yani eğer gtx850m alıcaksanız ddr5 olan alın. Daha az ısınıyor, daha performanslı. Gtx860m li bir laptop görürseniz maxwell tercih edin(2 gb bellekten anlayabilirsiniz). Ben suan aspire v17 nitro kullanıyorum i7 li versiyon gtx860m mevcut 2 gb maxwell . bf4 saatlerce oynadım 80 derece geçirtemedim. Çift fan var laptopta bide maxwell mimari ısınması diğerine göre az, sorunsuz kullanırım inşallah :D.Normal kullanımdada 45 derecede geziyor gtx860m im. Ddr5 gt850m i msı gee 60-70 modellerinde var fakat o modeller tek fan pek tavsiye etmiyorum. Bütçe bir tık üste çıkıyorsa gs serisinde notebooklara bakın, vatanda gs60 gtx850mli versiyon bulunuyor. Laptopta ekran kartı bakarak alıyorsanız sogutmasından ödün vermeyin laptopbunuzun ömrünü uzatır.

@Catania mükemmel açıklaman için gerçekten çok teşekkür ederim.. Bunlarla ilgili soracak pek bir şey bırakmadın açıkçası.. GTX860m in mimarisini 2gb veya 4gb olmasından ayırt edebileceğimi söylemişsiniz.. Peki GTX850 nin birbirinden ayırt edebileceğim bir özelliği var mı bunun gibi ? Bir de MSI önermişsiniz @hakanb de monsterlara bakmamı istemiş.. Ancak bu iki marka kasalarında sade şıklık bulamıyorum. Asus'un N serilerinde GTX850M kullanılmış. Ancak hangi GTX850M olduğunu çözemedim. Almışken hem performansa,hem göze hitap etsin hemde teknik servisinde sorun yaşamayayım istiyorum. Bu şartları içeren Türkiye'de olan ve ya gelmesi beklenen bir ürün var mıdır ?

@Catania mükemmel açıklaman için gerçekten çok teşekkür ederim.. Bunlarla ilgili soracak pek bir şey bırakmadın açıkçası.. GTX860m in mimarisini 2gb veya 4gb olmasından ayırt edebileceğimi söylemişsiniz.. Peki GTX850 nin birbirinden ayırt edebileceğim bir özelliği var mı bunun gibi ? Bir de MSI önermişsiniz @hakanb de monsterlara bakmamı istemiş.. Ancak bu iki marka kasalarında sade şıklık bulamıyorum. Asus'un N serilerinde GTX850M kullanılmış. Ancak hangi GTX850M olduğunu çözemedim. Almışken hem performansa,hem göze hitap etsin hemde teknik servisinde sorun yaşamayayım istiyorum. Bu şartları içeren Türkiye'de olan ve ya gelmesi beklenen bir ürün var mıdır ?
Ddr5 gtx850mler 2gb belleğe sahip. Asusun N serisi ve g550jk modelindeki gtx850mler ddr3 . Asus N serisi biraz daha multimedia amaçlı diyebilirim.Asus şu anki uygun fiyatlı oyun bilgisayarı g550jk ise dizayn güzel fakat iste ddr3 ekran kartı olmamış :D. Asus için yeni modelleri beklemekte fayda var. Farkı dediğim gibi maxwell mimari yeni bir mimari o yüzden ddr5 bütün kartları ve bant yolu gtx860m ve gtx850mlerde 2gb bant genişliğine sahip olmasına rağmen az enerji az ısı sunuyor. Türkiye pazarı garip usta sebebi vergiler. Fiyatlar yüksek ürünler tatmin edici değil. Mesela size önerim www.vatanbilgisayar.com: MSI GS60 GHOST CORE İ7 4710HQ 2.5GHZ-8GB-128SSD+1TB-15.6''-2GB-W8.1 - Vatan Bilgisayar bu model sizin aradığınız model aslında. İnce şık tasarım , çift fan sogutma, ddr5 gtx850m fakat fiyat uçuk yani :D 4700tl ocak öncesi 4300tl idi, enteresan yani :D. Bende gel babam git babam o magaza şu magaza o sanal site derken , media markta acer v17 nitro gördüm çift fan gtx860m maxwell 3000tl idi. Hemen tanıdığım bir bilgisayarcıyı aradım, dedim böle böle bir ürün var tasarım ince (gs70 kadar bişiy) donanım iyi fiyatta uygun napalım dedim. Servis sorun olurmu? Dedi acer bakar ürüne tamam dedim aldım. Yoğun pazarlıkla 3200den 3000 çektirdim üstüne usb3.0 flash disk aldım bedavaya. Açıkçası Asus gibi Msı gibi servisler bile insanı kazıklamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Evde Asusda eski bir model 2-3 servis gördü öpüp kokladılar bizi. Sana tavsiyem dostum bu teknoloji işinde sınır yok yükseldikçe yükseliyor, kendine bir ihtiyaç belirle mesela ben battlefield oynuyorum bu seriyi low a kadar düşerek 3-4 sene oynaıtcak bir notebook aradım hani fazlasında gözüm yoktu. Film seyretmeyi severim dizide izlerim bol bol 17 inç bir notebook aldım. Bu şekilde bir liste oluşturusan kafanda ürün seçimin kolaylaşır. Birde bütçeniz ne kadar ? Max ve ideal bütçeniz?

Elimde N55SF var. Asus. BF4u en üstün bir altı ayarlarda oynayabiliyorum GT555M var. 1200 gibi bir fiyat düşünüyorum bunu satmak için üzerine de ekleyip 3000-3300 gibi bir fiyata tasarımı çok atari gibi görünsün istemiyorum. En son assassin's creed unity i oynayamadım ve benim için artık yetersiz kaldığını anladım. Unity i iyi grafiklerde sorunsuz oynayabileceğim bir kartı olan, tasarımı da şık olsun istiyorum. Monster a kesinlikle sıcak bakmıyorum kalas gibi kasaları var. Çok araştırdım ama pek fazla seçenek bulamadım. Bir asus n551 modeline sıcak bakıyordum onda da sizin bilgilendirmenizden sonra anladım ki kepler mimarisi kullanışmış gtx 860m kullanılmış. O tarz bir şey düşünüyorum hem performans hem öyle şık bir kasa.. Benim gözümden kaçmıştır belki görememişimdir sizin bir öneriniz var mı bu koşullarda

Ekran çözünürlüğü FullHD yani 1920x1080 olanlar GDDR5 VRAM kullanıyor, 1366x768 olanlar GDDR3. Çözünürlük yükseldikçe performans düşeceği için FullHD çözünürlüklü bilgisayarlara GDDR5 kullanıyorlar ki 1366x768 çözünürlüklü bilgisayarlar arasında fark olmasın diye. Yani senin anlayacağın ister GDDR5, istersen GDDR3'lü olan GTX 850M al ikisi de aynı performansı gösterir oyunlarda.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı