GeForce GTX 880 hakkında bilgiler

NVIDIA-GeForce-GTX-880-Logo.jpg

Çinli bir forumdan sızdırılan bir bilgiye göre yeni GM204 serisinin özellikleri belli oldu. (Haftalar önce hem de)

Az çok çevirdiğim cümlelerden anladığım kadarıyla GK104'ün devamı niteliğinde olacakmış. Ayrıca DirectX 12 destekleyecekmiş. 780Ti modelinden %110 daha performanslı olacakmış ve vergiler hariç fiyatı $499-$549 arasında olacakmış.

Beni en çok heycanlandıran şey ise ''GM204 WATER COOLED PLUNGER'' yazısı oldu. AMD'nin atağından sonra nVidia'dan böyle bir şey beklemek kaçınılmazdı gerçi orası ayrı. Umarım sıradan bir şey yapıp geçmezler. nVidia'dan marjinal bir inovasyon bekliyorum, özellikle tasarım açısından.

• GM204 silicon
  • 7.9 billion transistors ( Milyar transistör)
  • 3,200 CUDA core
  • 200 TMUs (Açılımı Texture Mapping Units'tir)
  • 32 ROPs (Açılımı Raster Operator Units'tir)
  • 5.7 TFLOP/s single-precision floating-point throughput (Açılımı for FLoating-point Operations Per Second'tır)
  • 256-bit wide GDDR5 memory interface
  • 4 or 8 GB standard memory amount
  • 238 GB/s memory bandwidth
  • Çekirdek hızı 900 MHz , GPU Boost ile 950 MHz , 7.40 GHz bellek hızı
  • 230W board power
GTX-880-8GB.png

Ayırca bir sonraki nesilde çıkacak olan 970 şuanki 880 ayarında olacakmış :D
Ads325325ız.jpg

Merakla bekliyorum sıvı soğutmalı gtx880'i :D

Ayrıca kargo irsaliyelerinin gösterildiği siteyi de ek olarak kaynak kısmına ekliyorum.
Import Data and Price of gm204 | Zauba

Diğer kaynak siteler ;
1) GeForce GTX 880 ES To get 8 GB Memory ?
2) GTX880 A1步进流片成功 - 顶级图形卡 - Chiphell - 分享与交流用户体验的最佳平台 - Powered by Discuz! ( çinli forum sitesi )

Ben render amaçlı kullanacağım cuda'ya elim mahkum :D

Cuda'da 4200 olsaydı cidden tadından yenmezdi. Bakalım titan gibi özel isimle çıkacak bir model olacakmı, yoksa 890 mı göreceğiz.

Son düzenleme:
Bu GPU beklenenin aksine 20 değil 28 nm olacakmış. AMD ve nvidia mimari anlamında ne yaparsa yapsınlar 28 nm ile sınırlandırılmış durumdalar. 20 nm ile şu anda büyük çip üretilemiyor. Hatırladığım kadarıyla 28 nm'ye de geçiş beklenenden geç olmuştu. Ekran kartları artık eski hızında gelişmiyor, bu iyi mi kötü mü derseniz kişiden kişiye göre değişiyor derim.

Ekran kartı başlı başına bir komlekstir. Kendi işlemcisi, kendi belleği , kendi bellek kontrolörü falan bir anakart gibidir. Nano teknolojide ilerleme lineer olmak zorunda değil. Çünkü mikro chip üretimi de onlarca teknolojiye bağlı çalışıyor, yani teknolojinin her alanında eşit hızda gelişme olsaydı eğer her sene aynı oranda katlana katlana gelişebilirdi.

Ayrıca gıdım gıdım yenilik yapıp paramızı sömürmek buradaki temel amaç :D

Ayrıca bu şirketlerin ar-ge bölümleri bizim seneler sonra göreceğimiz parçalar ile çalışıyorlar :D

Render için CUDA çekirdekleri bayağı az olmuş ya. 4200 civarı bekliyordum ben de. R9 390X ile bu kart karşılaştırıldığında, R9 390X %8 performansla önde. Fiyatları şiddetle merak ediyorum, acaba AMD nasıl bir fiyat koyacak. Nvidia'nın kesin olarak fiyat belirlemesini bekleyecekler bana göre.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı