GeForce MX130 hikayeli oyunlarda 85-90 derece oluyor

dreamyXPgamer

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
8 gb
Ekran kartı
Nvidia Geforce mx130
İşlemci
intel i5 1035G1
Merhaba, yaklaşık 1 sene önce aldığım dizüstü bilgisayarımla biraz oyun oynamak istedim ve Call of Duty ve Crysis Remastered gibi oyunlar satın aldım. Oyunlar kasmamasına rağmen dizüstü bilgisayarım 85 90 derecelere kadar çıkıyor. İşlemci ve ekran kartı macunu değiştirmeme rağmen hala pek bir sıcaklık farkı yok bir de soğutucu aldım ama yine de gereğinden fazla ısınıyor. Dizüstü bilgisayarımı orta performansta kullanırken 65 derece kadar ısınıyor sadece, fakat oyunlarda maksimum performans alamıyorum. Sizin bu konu hakkındaki çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Merhaba, yaklaşık 1 sene önce aldığım dizüstü bilgisayarımla biraz oyun oynamak istedim ve Call of Duty ve Crysis Remastered gibi oyunlar satın aldım. Oyunlar kasmamasına rağmen dizüstü bilgisayarım 85 90 derecelere kadar çıkıyor. İşlemci ve ekran kartı macunu değiştirmeme rağmen hala pek bir sıcaklık farkı yok bir de soğutucu aldım ama yine de gereğinden fazla ısınıyor. Dizüstü bilgisayarımı orta performansta kullanırken 65 derece kadar ısınıyor sadece, fakat oyunlarda maksimum performans alamıyorum. Sizin bu konu hakkındaki çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Normaldir.

FPS sabitleme yapman gerekiyor. V-Sync dizüstü bilgisayarın demirbaş ayarıdır. Sınırsız FPS kullanırsan ısınma oranları 2-3 saat oyun deneyiminde sorun çıkarmaya başlayacaktır. Ayrıca oyunlarla işin bitince, dizüstü bilgisayarı direkt kapatma. Soğuması için 30 dakika falan zaman ver. Hatta direkt uyku modu ayarını 30 dakika yap.

Ayrıca dizüstü yükseltici. Harici soğutmalar pek işe yaramadığı gibi havayı rahat atacak alanı da yaratmıyor. Bağlantıdaki ürünü kullanıyorum memnunum.

Ek olarak bağlantıda önerdiğim yöntemleri uygulayın. Özellikle Windows efektlerini azaltmak, masaüstü pencere yöneticisinin GPU tüketimini azaltıyor. Masaüstü pencere yöneticisi işlemciye gömülü GPU'dan gücü çektiğinden bu CPU tüketimini ve az da olsa ısınmasını azaltıyor.

Turbo boost'u da kapatabilirsin. Çoğu oyunda performansa pek etkisi olmayacaktır. Hatta dizüstü gibi ısınan cihazlarda daha istikrarlı bir performans verecektir.

Sıcaklıklar yine de o seviyelerde gezecektir. Yukarıdaki önlemler uzun vadeli ısıları dengeleyecektir.

FPS sabitleme yapman gerekiyor. V-Sync dizüstü bilgisayarın demirbaş ayarıdır. Sınırsız FPS kullanırsan ısınma oranları 2-3 saat oyun deneyiminde sorun çıkarmaya başlayacaktır. Ayrıca oyunlarla işin bitince, dizüstü bilgisayarı direkt kapatma. Soğuması için 30 dakika falan zaman ver. Hatta direkt uyku modu ayarını 30 dakika yap.

Ayrıca dizüstü yükseltici. Harici soğutmalar pek işe yaramadığı gibi havayı rahat atacak alanı da yaratmıyor. Bağlantıdaki ürünü kullanıyorum memnunum.

Ek olarak bağlantıda önerdiğim yöntemleri uygulayın.

Sıcaklıklar yine de o seviyelerde gezecektir. Yukarıdaki önlemler uzun vadeli ısıları dengeleyecektir.

Öneriniz için teşekkürler, FPS sabitleme ve V-Sync yaparsam ısınma sorununun bir nebze azalacağını söylüyorsunuz, doğru mu anladım.

Isınması beni pek rahatsız etmiyor. Fakat performans düşüşü oluyor. Esas korkum ise işlemciye ve ekran kartına zarar gelmesi ya da dizüstü bilgisayarımın oyun esnasında kapanması sorunu.

Bilgisayarcıya yaptırdıysan tahminimce 40 TL'lik 20ML olan dandik termal macun kullanmıştır kendin yaptıysan markasını yazar mısın? Minimum 8wmklik termal macun kullanmak şart oldu bu devirde en düşük olarak Arctic MX4 kullanmak lazım bu termal macunu almayı düşünüyorsan Teknobiyotik'ten al bu termal macunun piyasada çok çakması var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öneriniz için teşekkürler, FPS sabitleme ve V-Sync yaparsam ısınma sorununun bir nebze azalacağını söylüyorsunuz, doğru mu anladım.

Hocam kısacası FPS'iniz 70 80 olupta 90 derecelere vuruyorsa fpsinizi 60 65e sabitleyin ekran kartı daha az yük binerek soğusun.

Isınması beni pek rahatsız etmiyor. Fakat performans düşüşü oluyor. Esas korkum ise işlemciye ve ekran kartına zarar gelmesi ya da dizüstü bilgisayarımın oyun esnasında kapanması sorunu.
zarar gelmez hocam 100 dereceden sonrası sıkıntı oluyor kapanma ayarını biosdan 95 yaparsanız sorun kalkar fps düşmesine birşey diyemeyeceğim fps sabitlemek tek çözüm gibi

Evet ama inanılmaz farklar beklemeyin. Dizüstü soğutması özellikle oyun için tasarlanmayanlar iyi değil. Her zaman bilgisayara göre oranlar 10-20 fazla olacaktır. Ama yukarıda sonradan eklediğim yazılımsal şeyler ile de büyük oranda ısınma oranını 5-10 arası azaltırsınız.

Ayrıca sonradan yaptığım eklemede V-Sync uzun kullanımda ısınma oranını aynı düzeyde tuttuğunu belirteyim. Sınırsız FPS yaparsanız 1 saatte 85 derece 90'ı bulacaktır gibi düşünebilirsiniz. Hatta bazen ani FPS düşmelerine yol açacaktır.

V-Sync bazı oyunlarda fare gecikmesi oluşturabiliyor. O oyunlar için de bağlantıda CS:GO için önerdiğim DPI ve Nvidia denetim masası ayarını uygulayın. Başlangıç komutları CS:GO özel ama diğer ayarlar V-Sync kötü olan oyunlarda input gecikmesini azaltıyor.

Son olarak optimizasyon sorunlu oyunlarda bazı ayarları düşük ve orta seviyeye çekebilirsiniz. Zaten ekran kartınızın VRAM düşük. Görev yöneticisinden bakıp VRAM sınırını da aşmamaya çalışın. Bazı efekt ayarları orta ve yüksek olunca görsel olarak çok da rahatsız etmiyor.

MX130 ve o işlemci büyük ihtimalle oyun dizüstü değil. O yüzden çok yük bindiren oyunlardan kaçınmak ve ayarları düşük, orta arası kullanmak daha mantıklı. GeForce Now gibi hizmetleri de kullanabilirsiniz.

Bilgisayarcıya yaptırdıysan tahminimce 40 TL'lik 20ML olan dandik termal macun kullanmıştır kendin yaptıysan markasını yazar mısın? Minimum 8wmklik termal macun kullanmak şart oldu bu devirde en düşük olarak Arctic MX4 kullanmak lazım bu termal macunu almayı düşünüyorsan Teknobiyotik'ten al bu termal macunun piyasada çok çakması var.

Merhaba, arkadaşımla yapmıştık ve 700 800 liralık bir termal macun sürmüştü güncel haliyle.

Evet ama inanılmaz farklar beklemeyin. Dizüstü soğutması özellikle oyun için tasarlanmayanlar iyi değil. Her zaman bilgisayara göre oranlar 10-20 fazla olacaktır. Ama yukarıda sonradan eklediğim yazılımsal şeyler ile de büyük oranda ısınma oranını 5-10 arası azaltırsınız.

Ayrıca sonradan yaptığım eklemede V-Sync uzun kullanımda ısınma oranını aynı düzeyde tuttuğunu belirteyim. Sınırsız FPS yaparsanız 1 saatte 85 derece 90'ı bulacaktır gibi düşünebilirsiniz. Hatta bazen ani FPS düşmelerine yol açacaktır.

V-Sync bazı oyunlarda fare gecikmesi oluşturabiliyor. O oyunlar için de bağlantıda CS:GO için önerdiğim DPI ve NVIDIA Denetim Masası ayarını uygulayın. Başlangıç komutları CS:GO özel ama diğer ayarlar V-Sync kötü olan oyunlarda input gecikmesini azaltıyor.

Son olarak optimizasyon sorunlu oyunlarda bazı ayarları düşük ve orta seviyeye çekebilirsiniz. Zaten ekran kartınızın VRAM düşük. Görev Yöneticisi'nden bakıp VRAM sınırını da aşmamaya çalışın. Bazı efekt ayarları orta ve yüksek olunca görsel olarak çok da rahatsız etmiyor.

MX130 ve o işlemci büyük ihtimalle oyun dizüstü değil. O yüzden çok yük bindiren oyunlardan kaçınmak ve ayarları düşük, orta arası kullanmak daha mantıklı. GeForce NOW gibi hizmetleri de kullanabilirsiniz.

Dediğinizi anladım, eğer dediklerinizi uygularsam donanımsal olarak bir tehdit oluşturur mu? Dizüstü bilgisayarım oyun için üretilmedi zamanında ikinci el almıştım.

Isınmalar cihaza zarar vereceği zaman cihaz kendini yeniden başlatır veya kapatır. Siz önerilerimi uygulayın ve cihazı yoracak oyunlardan kaçının. Yani cihaz çok bakımsız kalmadığı sürece kendini korur.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı