GeForce Now İncelemesi

Uzun süre önce betasına katıldığım ve test etme şansı bulduğum GeForce Now ile alakalı tecrübemi ve fikirlerimi sizlerle paylaşmak istedim. GeForce Now artık popülerleşmeye başlayan Cloud Gaming sistemlerinin bir üyesi. İnceleme şansı bulduğum platform yeni ve farklı bir oyun deneyimi sunduğunu söylemezsem hata ederim. Öncelikle FPS oyunları ve çoğu popüler oyunu test etme şansı buldum ama ilk başta beta programında sıra beklemem gerekti. Şansıma sıram çabuk geldi ve programı denemeye başladım. Buradan sizde programa katılabilir ve tester olama şansı yakalayabilirsiniz.

Programa katıldıktan, kısa süre sonra bana bir e-posta geldi ve deneme yapmaya başladım. Bana bir uygulama gönderdiler ve onun üzerinden, sıraya girdiğim hesabımla, giriş yaptım. Uygulama aşağıda gözüktüğü gibi popüler oyunlar sayfasıyla karşılıyor.

Ugulama.PNG

Bu sayfadan oynamak istediğiniz oyunu seçip oyuna başlayabiliyorsunuz. Arayüz gayet sade ve basit bir tasarıma sahip. İki adet sekmeden oluşuyor, Oyunlar yani Anasayfası ve Kitaplık yani oynadığınız ve kayıt ettiği oyunlar. Bunun dışında uygulama üzerinde sağ üst köşedeki gibi menüler var, Steam gibi platformlara giriş ve genel uygulama ayarları için.

Ağ testi.PNG

Şimdi oyun oynamak için ne yapmak gerekiyor o konuya geçelim. İlk olarak bir oyunu oynamak için, üzerine gelin ve oyna tuşuna basın. Sonrasında bir ağ testi yapacaktır. Bu konu Türkiye'deki çoğu kullanıcıyı üzecektir. Çünkü en kötü ihtimalle 16 Mbps sabit ve stabil bir internetiniz olmalı. Sadece bu kadar değil, ayriyeten upload hızınızda en kötü ihtimalle 1.5 Mbps olmalı. NVIDIA'nın sitesinde, yani burada, sistem gereksinimleri yazıyor. Ben hem sistem gereksinimlerini karşılamayan sistemde, hem de karşılayanlarda denedim. Genel olarak sistem muazzam çalıştı fakat, eğer istediği gereksinimleri karşılamayan bir sistem kullanıyorsanız, karşılayan sistem arasında ciddi farklar oluyor, kasmalar vb. Benim genel olarak test ettiğim internet hızını aşağıda görebilirsiniz.

İnternet hızı.PNG

Ağ konusunu geçtikten sonra sizden Steam üzerinde ise oyun Steam'a, eğer farklı bir platform ise ona giriş yapmanızı isteyecek. Benim bu incelemede kullanacağım oyun Tom Clansy's Rainbow Six Siege. Yayın Akış Kalitesi ayarını ise resimdeki gibi yapıyorum. Zayıf ağ bağlantı koşullarına göre ayarla seçeneğini kapatıyorum, çünkü yayın kalitesini ayarlarım dışında vermesini engellemem gerek.

yayın akış 60.PNG

Ve oyun açılıyor. İlk olarak mouse ciddi anlamda garip bir his yaratıyor ama oyun içinde çok sıkıntı olduğunu söyleyemem. Makinenin gücünü merak edenler için oyun deneyimine Ultra ayarlarda sistem testi ile başlayalım.

sistem testi.PNG

FPS değerleri cidden iyi. Oyunu oynadığınız ekran kartı Tesla P40. FPS değerleri oyun içerisinde aynı. Bu ağla yaptığım denemelerden kendi yorumum cidden sanki kendi bilgisayarınızda oyunuyorsunuz hissi veriyor ama gecikme değerleri göz önüne alınırsa kesinlikle benim oynadığım sistemler e-spora hayır dediler. Ne Fiber, ne de VDSL evet dedi.

Ekran Alıntısı.PNG

Serverin internet hızını verirsem çoğu oyunda Ping sürelerinin ne kadar kısa olduğu anlaşılır sanırım.

Çoğu oyunda iyi olan bu sistem bazı oyunlarda ise ping konusunda beni üzdü. Türkiye sunucularında LOL oynamak isterseniz Ping değeri çok yükseliyor. İnternetiniz ne kadar iyi olursa olsun yurtdışında bulunan server Türkiye serverlerine bağlanırken çok fazla Ping yapıyor ve üzerine sistem ile sizin bilgisayarınızın bağlanacağını düşünürseniz Ping çok yüksek oluyor. Örneğin LOL serveri ile sistem serveri arasında ortalama ping 70 ama Bir de'siz sisteme bağlanırken Ping süresi var, oda 30 olsun, bu iki Pingi toplarsanız asıl Ping ortaya çıkar.

Bana kalırsa bu sistem daha çok hikaye bazlı çok fazla mouse teması gerektirmeyen oyunlar için muhteşem fakat CS:GO, LOL, Rainbow Six Siege gibi oyunlar için oldukça sıkıntılı durumlar alabilir. Her ne kadar kendi bilgisayarınızda oyunuyormuşsunuz gibi bir his verdiğini söylesemde Ping değerlerinin önemli olduğu oyunlarda sıkıntı çekebilirsiniz. Benim sistemim serverlara 74 Pingle bağlandı, server ise Rainbow'a 3ms ile bağlandı, yani ben Rainbow'u 77 ms ile oynadım. tabii ki iyi internet ağı kullanan kullanıcılarda servere bağlanma Ping'i daha düşük olursa daha iyi bir oyun deneyimi sunar ama benim genel olarak test ettiğim ağlarda minimum Ping değeri 56.

Yaptığım inceleme kesinlikle kendi deneyimlerim üzerindendir. Eğer sizde deneyimlediyseniz ve farklı sonuçlar aldıysanız lütfen paylaşın. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı