GeForce Now neden Linux'a çıkmadı?

Screenshot_2020-08-12_17-57-23.png

Evet. Az biraz uğraş ile GeForce Now Manjaro üzerine kurulabiliyor.

İşlem ne sudo pacman -S lutris yazmak kadar basit. Ne de dün gece uğraştığım kadar karmaşık.

Öncelikle kurulum uyum konusunda Manjaro, Ubuntu'ya çok çok daha iyi.
GPU driverı hariç hiç bir şeyi harici olarak kurmadım. Klavye üzerindeki çoğu kısayol çalışıyordu.(TrackPad'i kapatma ve Ekranı kapatma çalışmıyor)
Yine ubuntuya göre çok daha hızlı(reponsive). Neden Ubuntu ile karşılaştırıyorum bundan önce Native olarak Ubuntu kuruluydu. Diğer dağıtımların çoğunu VM üzerinden veya RPi 3B üzerinden kullandım.

Gelelim GeForce Now'a;
Nvidia Driver'larımı kurdum. yandaki paketlerin hepsini tek seferde kurulumuna onay verip beklemeye başladım 3-4 dakikada indi.sudo pacman -S wine-staging giflib lib32-giflib libpng lib32-libpng libldap lib32-libldap gnutls lib32-gnutls mpg123 lib32-mpg123 openal lib32-openal v4l-utils lib32-v4l-utils libpulse lib32-libpulse libgpg-error lib32-libgpg-error alsa-plugins lib32-alsa-plugins alsa-lib lib32-alsa-lib libjpeg-turbo lib32-libjpeg-turbo sqlite lib32-sqlite libxcomposite lib32-libxcomposite libxinerama lib32-libgcrypt libgcrypt lib32-libxinerama ncurses lib32-ncurses opencl-icd-loader lib32-opencl-icd-loader libxslt lib32-libxslt libva lib32-libva gtk3 lib32-gtk3 gst-plugins-base-libs lib32-gst-plugins-base-libs vulkan-icd-loader lib32-vulkan-icd-loader sudo eopkg install wine wine-devel wine-32bit-devel winetricks
Sıra Lutris'e geldi. sudo pacman -S lutris komutu onu da kurdum. Sitesinden GeForce Now'a install dedim. Ve kurulum başladı.
Screenshot_2020-08-12_16-11-36.png

Başta bu hatayı aldım. Wine'ı silip tekrar kurdum.
Screenshot_2020-08-12_16-14-13.png

Screenshot_2020-08-12_16-17-57.png

Yine işe yaramadı. Farklı bir kaynaktan farklı bir sürümünü indirdim.
Screenshot_2020-08-12_16-34-45.png

Bu işlem abartısız 1.5 saat falan sürdü. 0'dan 500000K'ya kadar tek tek saydı.

Bir reboot çekip. Wine'ı kendi paket yöneticisinden kaldırdım. sudo pacman -S wine
ile kurdum. Lutris içerisinde önceki GFN kurulumu kaldırıp. Tekrardan indirdim. 3. denememde En üstteki ss'deki sonuca ulaşmış bulunmaktayım.

Eki Görüntüle 637295

Evet. Az biraz uğraş ile GeForce Now Manjaro üzerine kurulabiliyor.

İşlem ne sudo pacman -S lutris yazmak kadar basit. Ne de dün gece uğraştığım kadar karmaşık.

Öncelikle kurulum uyum konusunda Manjaro, Ubuntu'ya çok çok daha iyi.
GPU driverı hariç hiç bir şeyi harici olarak kurmadım. Klavye üzerindeki çoğu kısayol çalışıyordu.(TrackPad'i kapatma ve Ekranı kapatma çalışmıyor)
Yine ubuntuya göre çok daha hızlı(reponsive). Neden Ubuntu ile karşılaştırıyorum bundan önce Native olarak Ubuntu kuruluydu. Diğer dağıtımların çoğunu VM üzerinden veya RPi 3B üzerinden kullandım.

Gelelim GeForce Now'a;
Nvidia Driver'larımı kurdum. yandaki paketlerin hepsini tek seferde kurulumuna onay verip beklemeye başladım 3-4 dakikada indi.sudo pacman -S wine-staging giflib lib32-giflib libpng lib32-libpng libldap lib32-libldap gnutls lib32-gnutls mpg123 lib32-mpg123 openal lib32-openal v4l-utils lib32-v4l-utils libpulse lib32-libpulse libgpg-error lib32-libgpg-error alsa-plugins lib32-alsa-plugins alsa-lib lib32-alsa-lib libjpeg-turbo lib32-libjpeg-turbo sqlite lib32-sqlite libxcomposite lib32-libxcomposite libxinerama lib32-libgcrypt libgcrypt lib32-libxinerama ncurses lib32-ncurses opencl-icd-loader lib32-opencl-icd-loader libxslt lib32-libxslt libva lib32-libva gtk3 lib32-gtk3 gst-plugins-base-libs lib32-gst-plugins-base-libs vulkan-icd-loader lib32-vulkan-icd-loader sudo eopkg install wine wine-devel wine-32bit-devel winetricks
Sıra Lutris'e geldi. sudo pacman -S lutris komutu onu da kurdum. Sitesinden GeForce Now'a install dedim. Ve kurulum başladı.Eki Görüntüle 637299
Başta bu hatayı aldım. Wine'ı silip tekrar kurdum.
Eki Görüntüle 637300
Eki Görüntüle 637301
Yine işe yaramadı. Farklı bir kaynaktan farklı bir sürümünü indirdim.
Eki Görüntüle 637302
Bu işlem abartısız 1.5 saat falan sürdü. 0'dan 500000K'ya kadar tek tek saydı.

Bir reboot çekip. Wine'ı kendi paket yöneticisinden kaldırdım. sudo pacman -S wine
ile kurdum. Lutris içerisinde önceki GFN kurulumu kaldırıp. Tekrardan indirdim. 3. denememde En üstteki ss'deki sonuca ulaşmış bulunmaktayım.

Bunu bir de Rasberry üzerinde yaparsam çıldırırım ben. Gerçekten oyun oynaması imkansız bir sistemde çıtır çıtır R6 oynuyorsun. Çok güzel bir şey. Sana çok teşekkür ederim. Beni kırmadın.

Bunu bir de Rasberry üzerinde olursa çıldırırım ben. Gerçekten oyun oynayamayacağın imkansız bir sistemde çıtır çıtır R6 oynuyorsun. Çok güzel bir şey. Sana çok teşekkür ederim. Beni kırmadın.
Rica ederim benim de merak ettiğim bir konuydu. Native olarak Manjaro deneyimim oldu böylece 😂.
Raspberry'nin teknik olarak bir kısıtlaması yok. 4K video decode edebilen bir cihaz (Pi 4B). Tamamen destek olmadığı için mağdur oluyor. Bence Raspberry topluluğu uğraşsa çok daha kolay bir yolunu bulur. Hatta hesabını gir oyna seviyesinde hazır ISO'lar yapılabilir. (Sonuçta Raspberry sabit bir donanım)

Rica ederim benim de merak ettiğim bir konuydu. Native olarak Manjaro deneyimim oldu böylece 😂.
Raspberry'nin teknik olarak bir kısıtlaması yok. 4K video decode edebilen bir cihaz (Pi 4B). Tamamen destek olmadığı için mağdur oluyor. Bence Raspberry topluluğu uğraşsa çok daha kolay bir yolunu bulur. Hatta hesabını gir oyna seviyesinde hazır ISO'lar yapılabilir. (Sonuçta Raspberry sabit bir donanım)
Rasberry sistem kurarsam ben de deneyeceğim ve konu açarak da sizleri etiketleyeceğim. Eğer kurulursa ben ayda 35 TL'ye bir sürü oyun oynayacağım çok muhteşem bir şey olacak. Umutluyum.
@Kerem00 @The Anorak @350070

Linux kullanan kişi sayısı azlığı , oyun için geliştirilmemiş bir işletim sistemi olmaması gibi durumlardan dolayı uğraşmak istemiyor olabilirler. Oyuncu adam zaten Linux falan kullanmaz.

Linux kullanan kişi sayısı azlığı, oyun için geliştirilmemiş bir işletim sistemi olmaması gibi durumlardan dolayı uğraşmak istemiyor olabilirler. Oyuncu adam zaten Linux falan kullanmaz.

Oyuncu adamla ilgisi yok mesela ben 2-3 oyun oynayan birisiyim. Linux'da niye oynayamayım?

Oyuncu adamla ilgisi yok mesela ben 2-3 oyun oynayan birisiyim. Linux'da niye oynayamayım?
Oynayamazsın değil. Linux'un oyun için geliştirilmediği bariz ortada değil mi ? Ben Linux kullananlar oyun oynamaz demedim. Oyun sevenler genelde Wİndows kullanır çünkü oyunculara getirdiği bariz rahatlıklar var.

Oynayamazsın değil. Linux'un oyun için geliştirilmediği bariz ortada değil mi? Ben Linux kullananlar oyun oynamaz demedim. Oyun sevenler genelde Windows kullanır çünkü oyunculara getirdiği bariz rahatlıklar var.

Mesela çok fazla sistem kullanması gibi değil mi? Sadece uygulama desteği çok fazla Linux'a göre.

Linux'u tercih edenler oyun oynamasın mı? Steam niye uğraştı peki?

Son düzenleme:
Oynayamazsın değil. Linux'un oyun için geliştirilmediği bariz ortada değil mi ? Ben Linux kullananlar oyun oynamaz demedim. Oyun sevenler genelde Wİndows kullanır çünkü oyunculara getirdiği bariz rahatlıklar var.
Hayır, oyun için çok ideal. Öyle olmasa, Wine , Windows gibi davranıp akıcı bir şekilde Windows oyunlarını oynatmazdı.
Deneyebilir misiniz? Sisteme manjaro veya başka bir dağıtımla kurup? Eğer denerseniz muhteşem olur.
Manjoro kurdum dün. Abi her şeyini kendin özelleştiriyorsun. Ben beğenmedim. Ve donmalar olur nedensiz.
Mesela çok fazla sistem kullanması gibi değil mi? Sadece uygulama desteği çok fazla Linux'a göre.

Linux'u tercih edenler oyun oynamasın mı? Steam niye uğraştı peki?
Proton.Db'ye bakın.
Bunu bir de Rasberry üzerinde yaparsam çıldırırım ben. Gerçekten oyun oynaması imkansız bir sistemde çıtır çıtır R6 oynuyorsun. Çok güzel bir şey. Sana çok teşekkür ederim. Beni kırmadın.
Linux'un kapitalist düzene en iyi cevabı budur herhalde XD.

Wine-Bottler ile uğraşarak .NET 4.5 kullanan C# Windows Form uygulamamı macOS üzerinde açmıştım. Arayüz Windows 98 gibi görünüyordu 😂 .

Windows için ayrıca Parallels kullanıyorum. macOS içerinde Windows forms uygun kaçmıyormuş.

Hazır elim Wine vs ile değmişken acaba Manjaro üzerindeki Wine farklı bir şey sunar mı? diye düşündüm;

1597248875665.png
1597248886886.png

(Fotoğrafı Windows'ta unuttuğum için Google Görsellerden benzerini koydum Image olarak.)
Hala çok kötü görünüyor. ben Flat design kullanmışım, Century Gothic Font ile vs.
Wine beni Windows ME, 98'li yıllara güzel bir yolculuk yaptırdı.(UI tasarımı konusunda iyi olduğumu vurgulamıyorum ama orijinali kadar güzel durmadığı ortada.)

Screenshot_2020-08-12_19-23-20.png

C# Steinberg Dithering'in implementasyonu. Wiki.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı