GeForce RTX 3090 Ti, XOC BIOS ile 890W’a Ulaşabiliyor

Şu tabloyu bırakıyorum sadece. Apple oyun işine girse (fiyat/performansı da iyi olursa eğer) x86'nın içinden geçerdi güç tüketimiyle.
Eki Görüntüle 1381323
Tam öyle işlemiyor o, 7W ile 10 birimlik iş yapabiliyorsa 14W ile yaklaşık 12-13 birim falan yapabiliyor. Gene verimli olduğu gerçeği değişmez ama işin aslı bu.

Tam öyle işlemiyor o, 7W ile 10 birimlik iş yapabiliyorsa 14W ile yaklaşık 12-13 birim falan yapabiliyor. Gene verimli olduğu gerçeği değişmez ama işin aslı bu.
Farkındayım ama Apple fansız bir tasarım yapabildi bunun sayesinde,
Şu kartın hiç var olmaması gerekirdi, 3090 iyiydi işte nesini kasıyorsun bir avuç performans için?
3090 Ti'ın bu kadar güç tüketmesinin sebebi çip kaynaklı değil, GDDR6X belleklerin hayvani güç tüketiminden kaynaklı hocam, 3090'daki GA102'de sadece 256 çekirdek kapalı yani bir TPC ediyor, 3090 Ti ise tam bir GA102 kullanıyor, 256 çekirdeğin 50-100 W fark oluşturması çok saçma olurdu, çip maksimum 250-300 W çekse bile 21 Gbps hızında çalışan bu bellekler neredeyse 50 W tüketiyormuş, bir resimde göstermişlerdi de galiba Technopat'ta paylaşılmıştı. Igor's Lab'da olması lazım, tam hatırlamıyorum.

Son düzenleme:
3090 Ti'ın bu kadar güç tüketmesinin sebebi çip kaynaklı değil, GDDR6X belleklerin hayvani güç tüketiminden kaynaklı hocam, çip maksimum 250-300 W çekse bile 21 Gbps hızında çalışan bu bellekler neredeyse 50 W tüketiyormuş, bir resimde göstermişlerdi de galiba Technopat'ta paylaşılmıştı. Igor's Lab'da olması lazım, tam hatırlamıyorum.

Doğrudur ben de bugün GDDR6 çiplere biraz güç verdim güç tüketimi stok haline kıyasla %50'ye yakın arttı. 3090 da X çiplere sahip lakin stok hali yine makul diyebiliriz.

Benim PSU daha 650W yavaş.
bruhe.png

Geri
Yukarı