Geleceği olan bölüm tavsiyesi

Sizce hangisi daha iyi?

• Oy verenlerin toplamı
    30
İyi bir üniversite her zaman iyidir. Bence tıp için güzel bir okul daha iyi olur. Çünkü iyi hastaneler samsun üniversitesi'nde okuyan öğrenci yerine odtü'de eğitim gören birini tercih ederler. Bence tıp daha iyi. Hem insanlara yardım ediyorsunuz, başınıza bir kaza gelse avantajlı olacaksınız. Üstelik uzman doktorluk (6+2 sene) okursanız mükemmel olur.
İyi bir üniversite mezun olduktan bir kaç yıl sonra iş yapmıyor maalesef. Ondan sonra diploma değil siz konuşuyorsunuz. Tecrübe > Diploma.

İyi bir üniversite mezun olduktan birkaç yıl sonra iş yapmıyor maalesef. Ondan sonra diploma değil siz konuşuyorsunuz. Tecrübe > diploma.

Bir yakınım itü mezunu. Staj yaparken Avrupa, kuzey Afrika gibi yerlere gitti. Ve galiba şu an güzel yerlerden teklifler almış. Eskiden babam iyi üniversitenin daha avantajlı olduğunu söylemişti.

Mühendislikte iyi bir üniversitede okuyup kendimizi geliştirirsek iş ve yurtdışı imkanı nasıl olur? Ben yine de tıp okumayı 2. sırada bekletiyorum çünkü biyolojiye ilgim yok. Mühendislikte tavsiye verebiliceğiniz konular varsa tavsiyeye açığım.

Bir yakınım itü mezunu. Staj yaparken Avrupa, kuzey Afrika gibi yerlere gitti. Ve galiba şu an güzel yerlerden teklifler almış. Eskiden babam iyi üniversitenin daha avantajlı olduğunu söylemişti.
Evet eskiden çok fazla avantajlıydı ama şuan o avantaj eskiye göre daha az gibi. Ben birini işe alıcak olsam nerden mezun olduğuna bakmam neler bildiğine bakardım.

Maaş için iş yapmak en mantıksız iştir bence. Sevmediğim bir yerde 10k almaktansa severek gittiğim bir yerde 5k olmayı tercih ederdim ben.
Sırf para için tıp demiyorum zaten ya tıp ya da mühendislik ama şimdi ülkeye baktığın zaman işsizlik oranı çok, parası olan yaşıyor. Bana göre mühendislikte iyi yerlere gelebilmek imkansız gibi çünkü çok fazla mühendis var zaten.

Sırf para için tıp demiyorum zaten ya tıp ya da mühendislik ama şimdi ülkeye baktığın zaman işsizlik oranı çok, parası olan yaşıyor. Bana göre mühendislikte iyi yerlere gelebilmek imkansız gibi çünkü çok fazla mühendis var zaten.
Çok fazla mühendis var ama ne kadarı gerçek mühendis? Ülkede bir çok insan mezun olmak için okuyor. Ve sonra çıkıp ben işsizim diye ağlıyor. Üniversiteden bomboş mezun olmuş bir insanı neden ben çalıştırayım? Vasıflı mühendis sayısı çok daha azdır diye düşünüyorum. Siz eğer gerçekten bir mühendis olarak mezun olursanız işsiz kalmazsınız.

Türkiye'de ciddi derecede nitelikli yazılımcı mühendisi eksiği var. Çok ciddi bir potansiyel var. Özellikle yapay zeka alanında.

Çok fazla mühendis var ama ne kadarı gerçek mühendis? Ülkede bir çok insan mezun olmak için okuyor. Ve sonra çıkıp ben işsizim diye ağlıyor. Üniversiteden bomboş mezun olmuş bir insanı neden ben çalıştırayım? Vasıflı mühendis sayısı çok daha azdır diye düşünüyorum. Siz eğer gerçekten bir mühendis olarak mezun olursanız işsiz kalmazsınız.
Nitelikli mühendis için de tıp kadar çalışmak lazım ve tıp daha fazla maaşlı açıkçası çok kararsızım. Cidden ülkede iş bulmak zor mühendis için bu yüzden yurt dışında olmak lazım ama onun için baya iyi olmak lazım.
Ve mühendis olunca da kesin olarak nitelikli olamayabiliriz.

Geri
Yukarı