Gelecek kaygısı, meslek ve üniversite...

Adobmaaaaa

Hectopat
Merhaba, şu an 10. sınıfta okumaktayım fakat içimde gelecek kaygısı çok büyük bir şekilde var. 9 sınıfta pek çalışkan olduğumu söyleyemem. ''Sınıfı geçsem yeter'' kafasında bir öğrenciyken bu sene fikirlerim büyük oranda değişti ve en ön sıralarda oturarak dersi dinlemeye başladım. Dersi anlamasam bile kendimi zorlayarak anlamaya çalışıyorum ve derslere katılıyorum. Ama hala içimde bitmeyen ve beni yeyip bitiren kötü bir his var çünkü Bilgisayar Yazılımcılığı okumak istiyorum ve bu bölüm sayısal gerektiriyor ve ben ise sayısalda çok iyi değilim.

Okuldan eve geldikten sonra Matematiği açıyorum ve tekrar ediyorum, anlamaya çalışıyorum fakat en iyi verimi almam için nasıl çalışmam gerekir? C++, HTML gibi her hangi bir dili gelecekte bu derslerde başarılı olamazsam diye daha öğrenmeye başlamadım.

Matematik dışında Fizik ve Kimyamın orta seviyede olduğunu düşünüyorum. Eğer bu sayısal korkumu yenemezsem ne yapmalıyım? Hangi bölümü okumalıyım ve hangi işi yapmalıyım? Yüksek seviyede İngilizcem ve çok iyi Tarih bilgim var yani sözel ve dil derslerinde iyiyim. Ayrıca ezberim de kuvvetlidir. İngilizcem yüksek seviyede olduğu için sınavım sınıftan ayrı bir şekilde yapılıyor. Kendimi her seferinde geliştiriyorum ve yurtdışında okumak için Almanca öğreniyorum. Sorum şu, hangi meslek, bölüm benim için uygundur?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Nayeon Üniversiteyi bıraktığım sene. Her yer elbette kötü değil işini düzgün yapan hocalar da var derste hiçbir şey anlatmayan veya anlatamayan, zor yoldan anlatan hoca diye tabir edilenler de var.
Dediğim gibi mühendislik bölümlerinde bu oran nadir görülüyor 2 yıllık bölümlere şuan sıcak bakmıyorum. Ne zaman o programlama dilleri düzgün, açık bir şekilde öğretilirse o zaman bu bölümde gelecek görürüm. Konu sahibi arkadaş da tavsiye niteliğinde bu dediklerimi araştırabilir.
Sana katılıyorum, 2 yıllık tavsiye etmiyorum. Bizim hocalar da slayt açıp okuyup gidiyorlardı. Haftada 2 kere gidiyordum, bazen hiç gitmiyordum derslere. Bana bir şey katmayacağını biliyordum. Ama bu iş aslında kendini geliştirmekle alakalı. Yoksa Mühendislik tabiki 2 yıllık bir bölümden daha iyidir.

Kodlama dillerini yazın geliştirebilirsin. Yerinde olsam en azından MEB'e uyum sağlamaya çalışırdım. Ayağını yorganına göre uzatmaya çalış. Takıldığın her konuyu bir yere not al ve evde çeşitli videolarla pekiştir.

Merhaba, şu an 10. sınıfta okumaktayım fakat içimde gelecek kaygısı çok büyük bir şekilde var. 9 sınıfta pek çalışkan olduğumu söyleyemem. ''Sınıfı geçsem yeter'' kafasında bir öğrenciyken bu sene fikirlerim büyük oranda değişti ve en ön sıralarda oturarak dersi dinlemeye başladım. Dersi anlamasam bile kendimi zorlayarak anlamaya çalışıyorum ve derslere katılıyorum. Ama hala içimde bitmeyen ve beni yeyip bitiren kötü bir his var çünkü Bilgisayar Yazılımcılığı okumak istiyorum ve bu bölüm sayısal gerektiriyor ve ben ise sayısalda çok iyi değilim.

Okuldan eve geldikten sonra Matematiği açıyorum ve tekrar ediyorum, anlamaya çalışıyorum fakat en iyi verimi almam için nasıl çalışmam gerekir? C++, HTML gibi her hangi bir dili gelecekte bu derslerde başarılı olamazsam diye daha öğrenmeye başlamadım.

Matematik dışında Fizik ve Kimyamın orta seviyede olduğunu düşünüyorum. Eğer bu sayısal korkumu yenemezsem ne yapmalıyım? Hangi bölümü okumalıyım ve hangi işi yapmalıyım? Yüksek seviyede İngilizcem ve çok iyi Tarih bilgim var yani sözel ve dil derslerinde iyiyim. Ayrıca ezberim de kuvvetlidir. İngilizcem yüksek seviyede olduğu için sınavım sınıftan ayrı bir şekilde yapılıyor. Kendimi her seferinde geliştiriyorum ve yurtdışında okumak için Almanca öğreniyorum. Sorum şu, hangi meslek, bölüm benim için uygundur?

Sayısaldaki yeteneğiniz konusunda gerçekçi olun.

"Her şeyi başarabilirim." gazı ile yola çıkıp da çok mağdur olan insan var, ne yazık ki insanın kendisine koyacağı hedefler, ulaşabileceği yükseklikte olmalı. Herkesin yeteneği farklıdır.

Dil konusunu çok vurgulamışsınız, benden size küçük bir tavsiye, lisede hangi bölümü seçerseniz seçin, dil sınavına hazırlanmak için kendinize kitaplar alın. Çok pahalı değildir, İngilizce paragraf çözün, üniversite için dil sınavının İngilizce kısmına ara ara baksanız bile önünüzdeki sürede, hele de o kadar yetenekliyseniz her türlü halledersiniz.

Bu süreçte elbette düşünmeye devam edin, kendinizi sadece dil alanına bağlamanıza gerek yok. Ama o sınava da girmeniz sizin için bir avantaj olacaktır.

Dil bölümü tercih yapmazsam ne olacak, boşa mı gidecek gibi düşünmeyin; TOEFL gibi sınavlar, size her meslek dalında uluslararası kapıyı açar...

Yazılım konusunda bir gelecek istiyorsanız da gecikmeden bakın, başlayın, belli bir düzeye kadar gayet rahat ne yapılıyor, neler basitçe yapılabiliyor deneyin; içinize siner, hoşunuza giderse yapmak güzel tabi...

Şahsen zamanında ben de çok istemiştim yazılım vb. işleri ama sonradan olayın aslını öğrenince vazgeçtim, kişiliğime biraz ters düşüyor diyebilirim. Yapacağınız iş evvela kişiliğinize, karakterinize, yapınıza uysun, gerisi gelecektir.

Korkacak bir şey yok. Ortalama zekada bir insansan sürekli pratik yapa yapa (soru çözmek) sayısal derslerde başarını arttırabilirsin. Sadece yazılıdan evvel 2 gün ders çalışıpta başarısız olup "Ben bu dersi başaramıyorum" veya "Ben sayısal yapamıyorum" dememen lazım. Yanlış anlama, sınıfı geçsem yeter kafasında bir öğrenciydim demenden yola çıkarak yazdım bunları. Başarılar. Şunu da ekleyeyim, bu üniversite sınavında ilk 20.000'e giren aç kalmaz merak etme. Tek yapacağın şey ders çalışmak. Daha yolun başındasın, treni kaçırmış değilsin.
Yanlış anlaşılacak bir yer yok, bunları özeleştiri olarak alıp kendimi geliştiriyorum :). Tam olarak beni yazmışsınız aynen o kafadaydım. Yazılıdan bir kaç gün evvel çalışıp ben bunu yapamam derdim. Kendime bir Matematik kitabı aldım. Öğle aralarında ve teneffüslerde dışarı çıkmadığım için oturup çözüyorum. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum ve bahsettiğiniz üzere Üniversite sınavında iyi bir yerlere gelmeye çalışacağım ve elimden geleni ardıma koymayacağım.

Yanlış anlaşılacak bir yer yok, bunları özeleştiri olarak alıp kendimi geliştiriyorum :). Tam olarak beni yazmışsınız aynen o kafadaydım. Yazılıdan bir kaç gün evvel çalışıp ben bunu yapamam derdim. Kendime bir Matematik kitabı aldım. Öğle aralarında ve teneffüslerde dışarı çıkmadığım için oturup çözüyorum. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum ve bahsettiğiniz üzere Üniversite sınavında iyi bir yerlere gelmeye çalışacağım ve elimden geleni ardıma koymayacağım.
Kendine büyük bir iyilik yapmış olursun, seni bu hedefinden geri bırakacak etmenlerden de uzak durmanı öneririm, kötü arkadaş veya çok fazla boşa vakit harcadığın alışkanlıklar gibi. Başarılar dilerim. Ben iyi kötü bir üniversite bitirmiş, mesleğini eline almış biriyim ama keşke daha çok çalışıp daha yüksek hayat standartlarını yakalayabileceğim, daha severek yapacağım bir mesleğe ulaşabilseymişim diyorum. Bu insanı üzen bir pişmanlık. Kimsenin bunu yaşamasını istemem.

Yazılım için yazılım okumak şart değildir. Ben bir iş verenim. Eğer ki çalışanım kendini yazılım konusunda kanıtlamış ve çeşitli projeler bana sunuyorsa diploması çokta umrumda değil. Fakat yüksek bir maaş ve rahatlık istiyorsan o zaman diploma sorabilirim. Fakat orta-iyi seviye bir gelir için cokta önemli değil. Kendini geliştirmekten vazgeçme. Eğer çok iyi kanıtlarsan kimse ne mezunu olduğuna bakmaz. Başarılar.

Genel olarak şunları söyleyebilirim. İlk önce nihai hedefini iyi düşün derim. Öyle 5-10 dk değil, 1-2 gün belki 1-2 hafta sadece düşün. Hedefin içine sindiyse buna yönelik çalışmaya başla. Bu hedefine yönelik adımlar at. Üniversite de buna dahil. Hedefini yanlış seçmişsen yapacak bir şey yok:) Bazı şeyler sadece tecrübeyle olur. Hedefini değiştir ve devam et.

Bilgisayar yazılımı ile ilgili olarak da eğer ben
devlet memuru olmak istiyorum diyosan diploma lazım ama ben şirket kuracam veya özelde çalışacam diyosan diploma önemli değil. Bu arada ben bilgisayar mühendisliği okuyorum. Fikirlerim bu yönde. Hayat kolay değil her zaman gelecek kaygısı olacak. Sana bu hayatta mutluluklar dilerim:)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı