Sanayide meslek öğreniyorum ve gelecek kaygısı hissediyorum

morbid4605

Decapat
Arkadaşlar sanayide çalışıyorum. Meslekte biraz ilerledim elimden ufak ufak bir şeyler geliyor arabada neyin ne olduğunu öğrendim. Ama gelelim sorun şu ki nereye gitsem para vermiyorlar. Bir motosikletim var. Günlük 30 TL veriyorlar. Kimse para vermiyor. Para biriktiremiyorum. İleride dükkan açmak için arkamda ailem ve babam yok evden ayrıldım. Dükkanda yatıp kalkıyorum. Zoruma gidiyor böyle şeyler. Sizce bu zamanda okumak mı, yoksa meslek mi öğrenmek daha mantıklıdır?

İmkan varsa, elbette okumak iyidir. İmkan yoksa, sizin gibi çalışıp meslek öğrenmek iyidir. Hem çalışıp, hem de açıktan okuyabilirsiniz. Biraz daha sabır ve gayret gösterin. Sanayi ortamında tam olarak usta olmadan fazla para vermezler. Ortamı biliyorum. Ben de çalıştım. Sanatkarın kirli elleri medeniyette aynadır. Çalışmak ayıp değildir. Üzülmenize gerek yok.

Ben çok yerde çalıştım kimse para vermez başta bilgisayarcıyada girdim hatta ismi duyulmuş bir şirket ama gel gör yeteneğini kullandırmıyorlar başta hem temizlik yapıyordum hem bulaşık hem bilgisayar tamiri günde 40 tane bilgisayar rahat tamir ediyordum laptop masaüstü yazıcı fark etmez yani başta hep öyle 2-3 ay çalıştım maaş konusunda anlaşamadık ve saatler çok fazlaydı 13 saat kadar çalışıyordum o yüzden bıraktım. Kısaca hayat zor her yerde aynı değişmez.

İmkan varsa, elbette okumak iyidir. İmkan yoksa, sizin gibi çalışıp meslek öğrenmek iyidir. Hem çalışıp, hem de açıktan okuyabilirsiniz. Biraz daha sabır ve gayret gösterin. Sanayi ortamında tam olarak usta olmadan fazla para vermezler. Ortamı biliyorum. Ben de çalıştım. Sanatkarın kirli elleri medeniyette aynadır. Çalışmak ayıp değildir. Üzülmenize gerek yok.

Ustam çok iyi benim zaten her gün yastığa başımı koyduğumda yeni bir şeyler öğrenmeden uyuyamam zaten. Tek sıkıntı gelecekte nasıl dükkan açacağım. Ama şu da var okuyup da bir şey olamamaktansa bu daha iyidir bence. Derslerim pek iyi değil. Olursa da 2 senelik Otomotiv Bölümü okuyacağım.

Geri
Yukarı