Üniversite kazanma ve gelecek kaygısı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

CpLScarlet

Hectopat
Daha fazla  
İyi forumlar. Hayatımın hatasını yapıp 3 yıl önce İmam Hatip lisesine geçiş yaptım. Orda okuyanlar bilir, meslek dersleri cidden çok ağır ve saatleri fazla. Ben de hiçbir meslek dersini veremediğim için 16 saatlik dersten direk olarak kalıyorum ve tabi hiç yapamadığım ders matematik. Bu da eklenince 22 saat oluyor ve ortalamam 48 arasında oluyor. Lise 1'de 1 kere sınıf tekrarına kaldım. Lise 3'de lise 2'den kalan meslek derslerim yüzünden kaldım ve lise 3'de yeniden sınıfta kaldım ve açık liseye geçiş yaptım. Benim endişem şu 1 yıl sonra üniversite sınavım var ve ben nasıl çalışcağım ne yapacağım bilmiyorum. Eskiden nasıl olsa öğretmenlerim yardım ederdi şimdi yardım edicek iyi bir şekilde 1 kişi bile yok. 9, 10. sınıf konularını nerdeyse hiç hatırlamıyorum nerde başlıyabilirim çalışmaya?

Lütfen bana düzenli çalış, programlı çalış demeyin yapabilsem zaten buraya konu açmazdım. Kendimi bi türlü düzene sokamıyorum. Bu yaşta saçlarım beyazlamaya başladı bile 1, 2 tel olsa bile.

Benim asıl korkum okul yardımı olmadan nasıl üniversite kazanabilirim? Sözel dersler ve sayısalda matematik ve fizik hariç tüm dersleri kolayca anlıyabiliyorum. Ama bu 2 ders bana çok sıkıntı çıkarıyor ve ileride ne mesleği seçicem bir türlü karar veremiyorum. Tarih okumak istiyorum ama ordada meslek alanı kısıtlı diyolar. Araştırdığıma göre cidden doğru. 2.Seçenek olarak bilgisayar ile ilgili bir bölüm okumak istiyorum yazılım vb şeyler o zamanda karşıma matematik çıkıyor ne yapıcam bilmiyorum yardımlarınız için teşekkürler.

Konu başlığını yanlış yazmışım kusura bakmayın. Gelecek kaygım olucaktı bu aralar cidden çok dalgınım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Okuyorum da hazır sinirim geçmemişken bi gireyim: suç aslında sende değil. Suç düz liseleri bile imam hatip yapan kokuşmuş zihniyette!

Okudum. İmam hatip Lisesi'ne geçmekle hayatının hatasını yapmışsın. Kimse uyarmadı mı? Çevrende kafası çalışan bir insan yok mu? Gelecek kaygısı olan birisi, gelecekte toplumun bir parçası olmak isteyen birisi İmam Hatip'ten uzak durmalı. Kısacası herkes...

Hayır Lise 1'de olayı anlamış olman lazımdı. Lise 2 ve 3'e neden devam ediyorsun halen daha İmam Hatip'te. Açık Lise, sana hiçbir şey kazandırmaz. Okulu terk etmişsin işte. Açık lise bir bahanedir benim gözümde. Açık Üniversite gibi... Açık okul mu olur kardeşim ? Okul dediğin kapalı yerde eğitim almaktır...

Neyse, yapman gereken, eğer okulundan meslek puanı alıyorsan onunla girebileceğin güzel bir iki yıllık bölüm seçmek. Yoksa 4 yıllık kazanman, dershane olmadan mümkün değil.

Açıkçası her şey sana bağlı. Yumurta kıçına dayanmadan bu vakte kadar aylak aylak vakit harcamışsın. Bunu telafi etmek için bir dershaneye yazılıp sınavlara böyle hazırlanman gerek. Yoksa hayatının kalanı pek parlak değil evlat.

Son düzenleme:
Recep Baltaş'a katılmakla birlikte, sistemle birlikte zihinleri robotlaşan ailelere de aynı oranda suç yüklemek gerek. Çocukları adına yaptıkları seçimlerin sonucuyla asla ilgilenmiyorlar.

Sorununa gelince, kat sayı problemi kalktı diye biliyorum, özellikle imam hatiplilerin önündeki engeli kaldırmak için yapılmıştı bu uygulama. Onun dışındaki iş sende bitiyor. Çalışman gerek. Diğer bir seçenek ise liseyi açıktan okuyup kendini iyi hazırlayarak sınava girmek olabilir ama bunu da etraflıca araştırmak gerek, kat sayı oluyor mu, hangi bölümlere girerken sıkıntı oluyor vs.

İyi çalış diye öneride bulunmayın demişsin, fakat hayatın her alanında bu böyle. Maalesef ki çalışmamız gerekiyor. İşimize gelse de, gelmese de. O yüzden liseyi bitirene kadar bir şekilde çalışman gerek. Gerekirse 0'dan başla; ama başka çare yok.

Okuyorum da hazır sinirm geçmemişken bi gireyim: suç aslında sende değil. Suç düz liseleri bile imam hatip yapan kokuşmuş zihniyette!

Okudum. İmam hatip Lisesi'ne geçmekle hayatının hatasını yapmışsın. Kimse uyarmadı mı? Çevrende kafası çalışan bir insan yok mu? Gelecek kaygısı olan birisi, gelecekte toplumun bir parçası olmak isteyen birisi İmam Hatip'ten uzak durmalı. Kısacası herkes...

Hayır Lise 1'de olayı anlamış olman lazımdı. Lise 2 ve 3'e neden devam ediyorsun halen daha İmam Hatip'te. Açık Lise, sana hiçbir şey kazandırmaz. Okulu terk etmişsin işte. Açık lise bir bahanedir benim gözümde. Açık Üniversite gibi... Açık okul mu olur kardeşim ? Okul dediğin kapalı yerde eğitim almaktır...

Neyse, yapman gereken, eğer okulundan meslek puanı alıyorsan onunla girebileceğin güzel bir iki yıllık bölüm seçmek. Yoksa 4 yıllık kazanman, dershane olmadan mümkün değil.

Açıkçası her şey sana bağlı. Yumurta kıçına dayanmadan bu vakte kadar aylak aylak vakit harcamışsın. Bunu telafi etmek için bir dershaneye yazılıp sınavlara böyle hazırlanman gerek. Yoksa hayatının kalanı pek parlak değil evlat.

Biraz öyle doğru. Meslek lisesinden geçiş yapmıştım. İlk yıl kalınca meslek lisesi hariç başka bir lise yine almıyordu. Ailem okul değişitebilrsin dedi yapamıyorsan bende o yıl pek çalışmadığım için sorun bendedir sandım umursamadım ve yoluma devam ettim. 10.sınıf gayet güzeldi 11.sınıfta işler çok zorlaştı 2.dönemde normal bir anadolu lisesinde başvurdum mayıs ayında onay geldi. O zaman kadar zaten kalacağım belli olmuştu ondan pek umursamadım.

Recep Baltaş'a katılmakla birlikte, sistemle birlikte zihinleri robotlaşan ailelere de aynı oranda suç yüklemek gerek. Çocukları adına yaptıkları seçimlerin sonucuyla asla ilgilenmiyorlar.

Sorununa gelince, kat sayı problemi kalktı diye biliyorum, özellikle imam hatiplilerin önündeki engeli kaldırmak için yapılmıştı bu uygulama. Onun dışındaki iş sende bitiyor. Çalışman gerek. Diğer bir seçenek ise liseyi açıktan okuyup kendini iyi hazırlayarak sınava girmek olabilir ama bunu da etraflıca araştırmak gerek, kat sayı oluyor mu, hangi bölümlere girerken sıkıntı oluyor vs.

İyi çalış diye öneride bulunmayın demişsin, fakat hayatın her alanında bu böyle. Maalesef ki çalışmamız gerekiyor. İşimize gelse de, gelmese de. O yüzden liseyi bitirene kadar bir şekilde çalışman gerek. Gerekirse 0'dan başla; ama başka çare yok.

Öneri derken nasıl çalışacağımı bilmiyorum o anlamada dedim. :)

Okuyorum da hazır sinirm geçmemişken bi gireyim: suç aslında sende değil. Suç düz liseleri bile imam hatip yapan kokuşmuş zihniyette!

Dershaneler kapandı diye biliyorum ama.

Dershaneye yazılmaktan başka pek bir seçeneğin yokmuş gibi görünüyor. İmam Hatip Lisesi'ne gidenleri en başta uyarmak gerekirdi. Suç seni uyarmayan kişilerde.

Dershaneye yazılmaktan başka pek bir seçeneğin yokmuş gibi görünüyor. İmam Hatip Lisesi'ne gidenleri en başta uyarmak gerekirdi. Suç seni uyarmayan kişilerde.
Sorunda burda başlıyor samsundaki çoğu dershane kaldırıldı milli eğitim bakanı yok yetiştirme kursları felan diyordu onlara nerden başvurabilirim ?

Açıktan devam ediyorsan şu an oraya başvurup kurslara gidebilirsin. Ama kurslar için son başvuru bugündü sanırım. Yani bizim lise için bugündü belki açıktan okuyanlar için uzatılmış olabilir. Veya bir sonraki dönem başvurursun. Bir araştır onu. Eba üzerinden yapılıyor kurs seçimleri. Bunun için şifre alman gerekiyor.

Kurslara git ve kendin yardımcı kitaplar alarak 9. sınıfın konularından itibaren YGS ve LYS çalış bence. Bu sene tam hazır olamazsan veya konuları tamamlayamazsan bir sonraki sene gir sınava. Bir de ben kaç yaşına geldim liseyi bitiremedim, saçlarım dökülmeye başladı falan deme! Zamanında seni bilgilendirmeyerek sana zorla yanlış yaptırmışlar şimdi cezasını sana çektiriyorlar. Bana kalırsa 2 senelik üniversitelere gitme. Bir sene veya 2 sene çalış iyi bir üniversiteye git. Hiçbir şey için geç değil. 30 yaşındaki adamlar da var üniversite sınavına giren. Bunda utanılacak sıkılacak bir şey yok.

Eğer aklında yapmak istediğin bir meslek(ler) ve bu meslekle(r) ile ilgili aklına soru takılırsa konu aç hemen bilgilendirelim seni.

Açıktan devam ediyorsan şu an oraya başvurup kurslara gidebilirsin. Ama kurslar için son başvuru bugündü sanırım. Yani bizim lise için bugündü belki açıktan okuyanlar için uzatılmış olabilir. Veya bir sonraki dönem başvurursun. Bir araştır onu. Eba üzerinden yapılıyor kurs seçimleri. Bunun için şifre alman gerekiyor.

Kurslara git ve kendin yardımcı kitaplar alarak 9. sınıfın konularından itibaren YGS ve LYS çalış bence. Bu sene tam hazır olamazsan veya konuları tamamlayamazsan bir sonraki sene gir sınava. Bir de ben kaç yaşına geldim liseyi bitiremedim, saçlarım dökülmeye başladı falan deme! Zamanında seni bilgilendirmeyerek sana zorla yanlış yaptırmışlar şimdi cezasını sana çektiriyorlar. Bana kalırsa 2 senelik üniversitelere gitme. Bir sene veya 2 sene çalış iyi bir üniversiteye git. Hiçbir şey için geç değil. 30 yaşındaki adamlar da var üniversite sınavına giren. Bunda utanılacak sıkılacak bir şey yok.

Eğer aklında yapmak istediğin bir meslek(ler) ve bu meslekle(r) ile ilgili aklına soru takılırsa konu aç hemen bilgilendirelim seni.
Teşekkürler nerden başvurabilirim peki ?

Ben açık liseyi tam olarak bilmiyorum. Bir kuruma gidiyorsun, orada ders alıyorsundur. Oraya gidip ordan şifreyi alman gerekiyor. Sonra EBA'nın sitesinden girip seçeceğin dersi ve öğretmenleri seçiyorsun. Açık lise hakkında çok az bilgim var o da bu kadar. Diğer arkadaşlar daha fazla yardımcı olabilirler.

İmam Hatip Lisesi ilerde dinle alakalı birşey yapmak isteyenler için. Burda tüm sorun sende. Hedefin olmadan ona ilerleyemezsin. Arkadaşlarım gidiyor mesela imam hatibe. Gayette güzel ders işliyolar artı olarak matematik, fen derslerindede verdikleri bol puanlarda cabası. Burda sistemdeki sıkıntı "İDEALLERİ OLMAYAN, OKULA ÖYLESİNE GELEN, LAYLAYLOM YAPAN" insanları okula almak. Bizim okuldada çok insan var öyle hem kendi dinlemiyor hemde dersleri sabote etmeye çalışıyor.

Nasıl çalışırım dersende ara sınıflara çalışma direk Ygs'ye çalış. Birkaç kaynak kitap al. Çalışırken en önemlisi renkli kalem kullanarak çalış daha kolay hatırlarsın. Bir günü 2 derse ayır mesela bir sayısal bir sözel. Sözellere çalışırken sesini kaydederek çalış. En önemli noktalarda sesini baskın kullanki aklında kalsın. Kısa kodlamar kullan, kafanda ezberlemen gereken terimlerle ilgili hikayeler oluştur. Sayısallar mantık gerektirir ne kadar çalışsanda illa soruda birşeyler göremessin. O yüzden genel bir sıkıntı var sayısallarda. Kolay gelsin.

Önerdiğim Kaynaklar
Matematik: Şenol Hoca, Hocalara Geldik, Teknofem
Fizik: Mustafa Tekinay, Hocalara Geldik, Teknofem

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı