Gelecekte ne yapmalıyım?

İSKENDERUN lu

Kilopat
Merhaba herkese. Ben Mersin'de Lise'de yenilenebilir enerji bölümünü okuyorum, bu sene 12.sınıfa yeni geçtim. Öncelikle kendimden çok kısa basitçe bahsedeyim;

Teknolojiye çok merakı olan birisiyim telefonlara çok hakim, bilgisayardan, donanım parçalarından, teknik terimlerden, çalışma mantığından falan anlayan birisiyim.

Ticaret yapmaya merakım var ama sermaye olmadan pek kolay olmuyor o işler.

Açık konuşayım ileride güzel bir hayatım olsun istiyorum, yani yükseklerde çok gözüm yok normal şartlarda normal sayılması gereken bir hayat istiyorum ama ülkemizde ne kadar mümkün hepimiz az çok biliyoruz. Her şey lüks sayılıyor maalesef ve paramızın değeri inanılmaz düştü.

Üniversite mezunu olmak istiyorum ama hangi bölümü hangi üniversiteyi okusam bilmiyorum bu konuyu açmamın bir sebebi bu sizlere danışmak istedim.

Matematiğe biraz kafam basıyor yani ezber gerektiren dersleri pek yapamıyorum aklımda durmuyor. Fen dersleri deseniz ilgi alakam bile değil ama eğitim sistemimiz malum alakasız bölümlerde bile işimize yaramayacağı halde bu derslere tabii tutuluyoruz, bilmediğimiz de de başarısız konumuna düşüyoruz.

Yenilenebilir enerjisi bölümünü seçmemin sebebi geleceğin meslekleri arasında yer aldığı için. Bu konuda gerek çevreden gerekse okulda ki hocalar ve müdürlerden aldığım tavsiyeler sonucu bu bölümden mezun olacağım seneye.

Üniversiteye sizce bu bölüm üzerinden mi devam etmeliyim, yoksa teknoloji üzerine mi devam etmeliyim?

Kriterlerim hem maaş olarak, hem işin gelecekte ki ve diğer ülkelerde ki iş bulma potansiyelinin fazla olmasıdır.

Üniversite mezunu olup örnek veriyorum yenilenebilir enerjisi mühendisi (maaş: 8000 ₺) veya yurt dışında çalışmak, yani bilemiyorum uygun şartları sağlasam yerine getirsem yurt dışı daha mantıklı geliyor fakat bilemiyorum, bilgi ve önerilerinize ihtiyacım var.

Bana bir yol gösterebilirseniz çok memnun olacağım şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teknoloji ile ilerlerseniz maddi olarak iyi olur size ancak Yenilenebilir enerji için meslek sahibi olursanız ileride kazanabilirsiniz, işin ne kadar ücreti olduğu hakkında bilgi sahibi değilim ancak gelecek için olacak ise ücreti iyi olur bence.

Geri
Yukarı