Gelen Alt Yapı Türünün Ne Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Aircanada

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar şu an mobilden konuyu açıyorum. Yanımda bilgisayar yok İzmir ili Konak ilçesi Gültepe semtinde yaşıyorum. Yaklaşık 1 ay önce Vodafone'dan alt yapı sorgulaması yaptım web sitesi üzerinden sokağımdan 3 konuta Vdsl/Fiber bölümünde yeşil tik işaretini gördüm. Kendi konutuma getirtmek için geçtiğimiz hafta perşembe günü Türk Telekom binasına gittim ve çözüm merkezinden numara aldım görüştüğüm hanımefendiye konuyu açık bir şekilde belirttim 3 konuttan birisi direkt karşımda diğer 2 konutta karşı çaprazımda kaldığını bu durum da sokağıma alt yapının giriş yaptığını belirttim. Açık adresimi aldı saha dolaplarına kadar numaralar vs çıkardı telefon ile birini aradı dolap numaralarını verdi. Fiber hat çekebilir miyiz dedi karşıdan gelen cevap ise bölge sorunlar olduğunu belediye burada kanal projesi yapıyor yağmur suyu vb şeyler için alt yapı tamamen yenileniyor. Fiber hat bazı yerlere döşedik ancak belediye fiber ve ADSL alt yapılarının var olan kablolarını kopardığını iletti bölge de sıkıntı yaşıyoruz kopan kablolar onarılacak ve semtin tamamına fiber döşenecek dendi bana yakın yerler de (yürüme mesafesi ile 5 dk) saha dolaplarının değiştiğini aşağıdaki dolapların yerleştirildiğini gördüm;

BA1DF0C6-5DCA-449F-AD19-401CD6C927DC-3803-000004AA38429201.jpeg

1-2 tane belli aralıklarla böyle küçük dolaplar gördüm sanırım sinyal tekrarlayıcı gibi bir şey;

499557FD-FB6C-4E4B-8066-DB0E957A1D64-3803-000004AB85467FB4.jpeg

Telekomun yerlerdeki rögar kapakları da değişmiş dikdörtgen kapaklar yerleştirilmiş şimdi benim soruma gelince benim sokağıma VDSL alt yapı mı geliyor yoksa Fiber mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
2. kutu fiber kutusu. 1. resimi iyi çekmemişsin içi ve kabloları da yok onun hakkında birşey diyemeyiz.

Şuan dolapların olduğu yerde yolda hiç asfalt yok tamamen toprak çalışmalar devam ediyor iş makineleri vs var toz toprak olduğu için ben fotoğrafları çekmedim sadece gördüm birde turuncu renkte kablo koyuyorlar yere 1-2 metre kadar kesip yola atılmış ordan gördüm telekom çalışanlarına da denk gelemedim o yüzden soramadım çalışma Vdsl mi Fiber mi diye şuan Fiber kablo döşeniyor ama evlere Fiber mi verilcek Vdsl mi onu merak ediyorum

Turuncu kablo fiber kablo. Fiber kablonun tanımını sosyalde daha önceden detaylı şekilde yapmıştım.
Hangi bağlantı tipini seçtiysen tarifede onu döşeyecekler.

Şuan sadece kutulara kadar işlem yapılıyor öyle görünüyo insan boyun da rulolar ile kablo döşüyolar bir kısmı kesilip atılmış sadece önü gördüm bana seçim için herhangi bir şey söylemediler sadece denk geldi gittim öyle söylendi bana kalırsa fiber gelsin fiber getiremiyolarsa da vdsl gelsin çevre kimsenin haberi bile yok telekom bu çalışmayı neden yapıyo ne yapıyo amaçları ne kimse bilmiyor umarım fiber gelir saha dolaplarından umudum o yönde :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı