Gemi kaptanlığı nasıldır?

Soldier_Boy

Centipat
Bana göre oldukça zor, kara hayatı yaşayamayan asosyal bir yakını ölünce gidemeyecek kadar kötü bir meslektir, fakat kimse bu kadar kötü bir mesleği yapmaz o yüzden parası da çok tuzludur.

Parasının çokluğu, zorluğundan değil sürecinden dolayıdır. Pilotluk okuduğunuzda direkt olarak pilot yanına yerleşebilirsiniz fakat gemi kaptanlığı için en altından en üstüne tırmanırsınız. Makine dairesinin fabrikadaki makine bölümünden farkı yoktur. Ha bir de sallanma efekti vs. vs...

Karadan, sevdiklerinden uzakta olmanın yanı sıra denizde bekleyen tehlikeleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Nitekim korsan saldırıları nedeniyle hayatını kaybeden birçok denizci var maalesef. Meraklısı nasıl olunur bilmem ama kesinlikle bana göre bir meslek değil. Gemi yolculukları zordur. Özellikle okyanus ötesi yolculuk eden gemilerde bulunmak, çalışmak çok daha zor. Bu yüzden de parasını en çok hak eden meslekler grubunda benim için.

Karadan, sevdiklerinden uzakta olmanın yanı sıra denizde bekleyen tehlikeleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Nitekim korsan saldırıları nedeniyle hayatını kaybeden birçok denizci var maalesef. Meraklısı nasıl olunur bilmem ama kesinlikle bana göre bir meslek değil. Gemi yolculukları zordur. Özellikle okyanus ötesi yolculuk eden gemilerde bulunmak, çalışmak çok daha zor. Bu yüzden de parasını en çok hak eden meslekler grubunda benim için.

Hocam ilk olarak firmaların çoğu Somali gibi korsanların olduğu yerlere direkt götürmüyor, paralı asker tutup gönderiyorlar onun dışında gerçekten'de çok zor bir meslektir ve kessinlikle parası için yapılmaz, gerçi hiçbir meslek parası için yapılmaz o da var

Parasının çokluğu, zorluğundan değil sürecinden dolayıdır. Pilotluk okuduğunuzda direkt olarak pilot yanına yerleşebilirsiniz fakat gemi kaptanlığı için en altından en üstüne tırmanırsınız. Makine dairesinin fabrikadaki makine bölümünden farkı yoktur. Ha bir de sallanma efekti vs. vs...

Hocam bildiğim kadarıyla 4. gemi kaptanı olarak işe başlıyorsunuz ve genel olarak 10-12 ayda rütbe atlıyorsunuz ( 2. ve süvari hariç)

Zor ama zorluğuna alışılıyor. Hatta belli bir süre çalıştıktan sonra karadaki iş ortamından ziyade, denizde çalışmak daha keyifli geliyor.

kara hayatı yaşayamayan asosyal bir yakını ölünce gidemeyecek kadar kötü bir meslektir

Bu, çalıştığınız geminin sefer bölgesine, gemi tipine göre değişir. Misal, pek çok insanın imkan bulup gidemeyeceği yerleri görüp orada insanlar tanımanız da mümkün.

fakat kimse bu kadar kötü bir mesleği yapmaz

İşin bir de yapamama tarafı da var. Her insan denizde yapamıyor ama alışan da bırakamıyor.

Zor ama zorluğuna alışılıyor. Hatta belli bir süre çalıştıktan sonra karadaki iş ortamından ziyade, denizde çalışmak daha keyifli geliyor.

Bu, çalıştığınız geminin sefer bölgesine, gemi tipine göre değişir. Misal, pek çok insanın imkan bulup gidemeyeceği yerleri görüp orada insanlar tanımanız da mümkün.

İşin bir de yapamama tarafı var, pek çok arkadaşım denizi bırakıp karada iş tuttular mesela. Hatta ben de bir ara denedim ama olmadı, tekrar gemilere döndüm.

Hocam siz uzakyol gemi kaptanı mısınız?

Bende kaptanım. Ge misine göre değişir. Bizim gemi tanker gemisi. Bizde gemi sabit durur büyük gemilere kısa mesafe biz gideriz küçük gemiler bize yanaşır. Zevklidir parası iyidir 2+1 veya 3 ay kontrat vardır. Limana giriş çıkışları siz yaparsınız vs. Evliyseniz biraz zordur. Diğer mürettebata göre fiziksel iş yükü daha hafiftir ancak tüm sorumluluk sizde ve 1.zabitandadır.

Geri
Yukarı