Gen4 SSD'yi gen3 slotta kullanmak

Colt44

Kilopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar, biraz araştırma yaptım ve gen3 ile gen4 arasında 2 kat veriyolu olduğunu gördüm. Çoğu yerde bulduğum bilgiler gen4 SSD'yi gen3 slotta kullanmanın ufak da olsa bir hız kaybına neden olduğunu kanıtlıyor ancak bu testler maximum 5Gb/s gibi okuma yazma değerlerine sahip NVMe SSD'ler ile yapılmış.

Halihazırda Gigabyte B450M S2H anakart kullanıyorum ve 1 adet gen3 NVMe M.2 slotum var. Yeni sipariş ettiğim Aorus gen4 7000s Premium model NVMe SSD'nin okuma yazma hızı 7Gb/s civarında. Ürün elime gelmeden net bir sonuç alamayacağım ancak tecrübe eden ve bu tarz gen4 SSD'yi gen3 slotta kullanan ya da nasıl sonuçlanacağını bilen birileri var ise cevaplarlar ise sevinirim.

Asıl soru şu: Bu yüksek değerli SSD'de yaşayacağım kayıp diğer 5Gb/s SSD'lerdeki gibi 100 150 MB civarı mı olacak yoksa bir hız sınırı ile karşı karşıya mıyım?

Dosya Ekleri

• box.png
    box.png
    351,1 KB · Görüntüleme: 53
PCI Express 3.0'ın limiti olan 32 Gbps'yi geçemezsiniz. Bu da 4000 MB/s'ye tekabül ediyor ama pratikte 3500-3600 MB/s gibi bir hız alırsınız.

Şoyle söyleyeyim:
Arkadasim gen 4 SSD alip gen 3 slotta denedi kayip 3GB civariydi.
SSD okuma hizi 7GB ama PC'deki okuma hizi 4 GB civari oluyordu. Genelde PC yi yoran islemler yapmazdi ancak boşta da bu kadar deger kaybetmesi insanin canini biraz sıkıyor.

Selamlar, "ASUS ROG STRIX B550-F GAMING 4600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 HDMI DP ATX Anakart" aldım ve WD 1tb gen4 ssd aldım. Bir yuvası daha var. Satıcı 2.ssd yuvasının da gen4 olduğunu söyledi ama internette araştırdığım kadarıyla 2.yuva gen3. Anakartın 2. yuvası dediğim gibi gen3 mü yoksa 4 mü bu bilginin doğrusunu teyit edebilir misiniz?
2. sorum ise 2.yuva gen3 olsa bile gen4 ssd alsam ne olur ?

Geri
Yukarı