Sürprizbozan Genç Werther'in Acıları

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

351633

Kilopat
Makaleler
147
1. Kitap hakkında.

Johann Wolfgang von Goethe tarafından yazılmıştır, 1770-80'li yıllara damga vuran bir eser olmuştur.
Eserden sonra hatta mavi pataklı, sarı sırmalı omuz burmalı yelekleri ile sokakları Werther'e benzeyen kişiler doldurmuştur.

Üzücü bir platonik aşkın üzücü bir sonunu anlatır.
Werther, Lotte'yi sevmesin rağmen Albert ile nişanlanmış ve sonra evlenmiştir.

Werther buna binayen içinde hep bir aşk ateşi beslemiştir.
Kitap Wahlheim, Almanya içinde geçmektedir.
Mektup Roman tipine uygun bir anlayışla yazılmış eserdir.
Çeviri ve türe değişmekle beraber +100 sayfa bir kitaptır.

Bu basit tanıtımında sonra çok detay yazmayacağım süprizbozan vermek istemiyorum.

2. Değerlendirmem.

Her zaman "Okunması gereken kitaplar" içinde göreceğiniz bir kitaptır kendisi veya görmeseniz bile aşk konularında karşınıza çıkar.
Haksız sayılmaz bunu diyenler gerçekten güzel bir kitap aşk ile ilgili.
Dramatik bir final, ideal kurgu ve basit Alman havası ve hayatını fazlaca yansıtan bir eser.
Genel olarak "Aşk" gibi bir konu ve temanın en eskilerden beridir insan hayatını etkilenmesinden ötürü bu eserde ana hatlarını ve olaydan aşk ve üzüntü çevresinde almaktadır.

Okunabilir bir kitap olduğu kısmı bence tartışılır herkesin beğeneceği bir eser gibi gözüken ama çok okuma şevki vermeyen bir kitap.
Ben çok zorlanmadan bitirdim bazı bölümler içinde sadece sıkıcı geldi.
Genel olarak okunabilir.

Puan ve özet: 7.8/10 Aşk ve dramatik sonları sevenlerin okuması gereken kült bir klasik.
İyi yönleri: Mektup Roman yani olayları gün ve ay olarak bilme şansınız var ve nispeten basit karakter kurgusu ile çevresi.
Kötü yönleri: Betimleme veya detay sevmiyorsanız bazı sayfalar sizi bunaltabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı