Rehber General Mobile ve diğer tüm MTK cihazlara root atmak

Hepinize merhaba arkadaşlar, bugün sizlere General Mobile GM20 ve üstü cihazlar için size nasıl root atabileceğinizi aklıma gelen tüm ayrıntılarıyla anlatmaya çalışacağım.
Her şeyden önce yapmaya çalıştığımız şeyin telefonunuzu (varsa) garanti dışı bırakacağını ve bu konudan bakarak yapmaya çalıştığınız işlemlerden sorumlu olmadığımı belirtmek isterim.

Bu işlemlerin sonrasında telefonunuzdaki veriler silinecektir bu yüzden önce her şeyi yedek alın!!!!!

Bunun için ihtiyaç duyacağınız şeyler :

General Mobile bir cihaz.
O cihazda Magisk uygulaması.
Cihazınızın datalı şarj kablosu.
Bir bilgisayar.
ADB Fastboot SDK programı.
Python programı.
Usbdk sürücüsü.
Telefonunuz için Fastboot sürücüsü.
MTK-Client programı.
Büyük bir sabır

İlk yapacağımız şey telefonun bütün olası sistem kilitlerini açmak olacak.şimdilik fotoğraflarla göstererek bunu yapamam ama basitçe şu şekilde oluyor :

1. Ayarlara girin.
2. En aşağı kaydırıp "telefon hakkında" veya benzeri bir kısmı bulup girin.
3. Yapı veya derleme numarasına 7-8 kere art arda basın, sorarsa kilit ekranı şifrenizi girin ve geliştirici seçeneklerini açmış olacaksınız.
4. O yerden çıkıp sistem kısmına gelin ve "gelişmiş" yazan yere basın ardından geliştirici seçeneklerine girin.
5. Burada önce OEM kilit açma yerini aktif edin ardından aşağıdaki USB hata ayıklamasını açın ve biraz daha aşağıda USB'den yüklenen uygulamaları doğrulayı aktif edin.
6. ADB'yi indirin ve kurun.

ADB: SDK Platform Tools release notes | Android Developers

siteye girince biraz aşağı inip "download SDK platform-Tools for Windows" yazan yere tıklayın, ardından aşağı doğru inip.
"Okudum kabul ediyorum" tarzında bir kutucuğu işaretledikten sonra download edin. İndirdikten sonra ZIP'in içinden çıkan klasörü herhangi bir yere kopyalayın.

7. ADB'yi kurduktan sonra klasörü açın ve klasör konumunu yazan çubuğa basıp "CMD" yazın.

8. Buradan önce ADB telefonu görmüş mü kontrol etmek için "ADB devices" yazıyorsunuz. Aşağıda saçma bir kod ve yanında "unauthorized" yazıyorsa telefonu açın ve ekrana gelen pencereye "her zaman izin ver" kutucuğunu işaretledikten sonra "izin ver" tuşuna tıklayın telefonda yapacaklarımız bu kadardı.

Şimdi ADB komut penceresine şu komutu girin "ADB reboot Bootloader". Ve telefonun "Fastboot mode" olarak siyah ekranda açılmasını bekleyin.

Eğer cihazınızın Fastboot sürücüsü bilgisayarınızda zaten yüklüyse bu pencereye "Fastboot devices" yazdıktan sonra aynı şekilde saçma bir kod ve yanında "device" yazması gerekir.

Eğer yüklü değilse buradan sonra yapmanız gereken şey telefonunuz için uygun Fastboot sürücüsü'nü bulmak. Bunun için en uygun yöntem ;

1. Aygıt yöneticisinde ünlem işareti olan "Android" kısmını bulun.
2. Sağ tıklayarak özellikler tuşuna basın.
3. Ayrıntılar kısmına gelip aşağıdaki "özellik" seçim yerinden "donanım kimlikleri" ne tıklayın.
4. En baştaki değere sağ tıklayıp kopyaladıktan sonra bunu Google'da aratın.
5. Uygun bir Site'den sürücüyü indirip kurun ve çalışıp çalışmadığına bakın. Bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir.
6. Cihazınızın sürücüsünü bulamadıysanız bu konunun altına donanım kimliğinizi bırakın ve ben veya başka bir kişi sizin için uygun sürücüyü bulup linkini verecektir.

Sürücüyü bulduysanız işlemlere devam edebiliriz. buradan sonra yapacağımız işlem telefonunuzu sıfırlayacaktır! Yedeği aldıysanız ve telefonunuzun sıfırlanmasına hazırsanız Fastboot komut penceresine "Fastboot flashing-unlock" yazın ve telefon ekranınıza yes-no seçeneği olan bir soru düşecektir. burada ses açma tuşuna basın, herhangi bir tepki yoksa ses açma tuşuna bastıktan sonra güç tuşuna da bir kez basabilirsiniz.

Geçmiş olsun telefonunuz sıfırlandı ve artık Bootloader kilidi tamamen açılmış durumda olmalı. Eğer buraya kadar doğru yaptıysanız işlem tamamlanınca telefonunuz açılmalı ve ekranın sol tarafında orange state yazmalı. Şahsen ben bu işlemleri yaptığımda telefonumun açılıp açılmadığını hatırlamıyorum bu yüzden eğer açılmadıysa güç tuşu ve ses kısma tuşuna 10-15 saniye aynı anda basılı tutun ve ekran gittikten sonra tuşları bırakın. Yeniden başlayacaktır.

Artık buradan sonrası bilgisayardaki diğer programlarla yapacağımız işlemleri gösterecek.kurmanız gereken programları aşağıda listeledim.

Python :Welcome to Python.org

siteye girdikten sonra downloads yazan kısımdan "download for Windows" yazan yerin altından "Python 3.11.2 gibi bir tuş bulunuyor. Oradan indirin. Dosyayı açtıktan sonra en altta "add Python.exe to path" yazan yeri işaretleyin "customize installation" a tıklayın. Bir kez "Next" tuşuna bastıktan sonra karşınıza çıkan kutucuklardan 5 tanesi işaretli olmalı. Bunlar ; ınstall Python for all users, associate files,create shortcuts,add Python to enviroment variables, precompile standard library. Daha sonra install tuşuna basın ve bu da bitti.

Usbdk : Releases · daynix/UsbDk

bu sitede "assets" yazan yerin altından bilgisayarınız 32 Bit ise X86, 64 Bit ise X64 yazan usbdk_sürüm_x86-64.MSI yazan dosyaya basınca direk iniyor. Kurmak için ise programı bir kez çalıştırmak yeterli.

MTK-Client : GitHub - bkerler/mtkclient: MTK reverse engineering and flash tool

MTK Clientverdiğim linkteki yeşil "code" butonuna tıklayıp download ZIP butonuna basın. İnen .ZIP dosyasının içeriğini ADB'yi kurduğunuz yerin içine atın. Klasörün içine girin ve o konumda daha önce açtığınız pencere gibi konum çubuğuna CMD yazarak komut istemine girin. Burada yazmanız gereken komut "pip3 install -r requirements.txt".

Mtkclient'te kurulduğuna göre artık hazırız. Mtkclient'in kurulu olduğu klasörde yine konum çubuğundan CMD yazıp komut istemini açtıktan sonra buraya "Python MTK-GUI" yazın ve biraz bekledikten sonra karşınıza bir pencere çıkacak.eğer çıkmazsa aynı klasör içerisindeki "mtk-gui.bat" uzantısını da çalıştırabilirsiniz. Buraya kadar geldiyseniz ve pencere karşınıza çıktıysa her şeyi doğru yapmışsınız demektir.

Telefonunuza takılı kabloyu çıkarın ve telefonu tamamen kapatın. Ses açma-kısma tuşlarına aynı anda basarak 5-6 saniye sonra kabloyu takın. elinizi sakın ses açma ve kısma tuşlarından çekmeyin. pencerenin sol üst kısmında Phone detected yazdıktan 10 saniye sonra elini ses açma kısma tuşundan çekmeden kabloyu çıkarıp tekrar takın ve tuşlara basmaya devam edin. ekranda "select partitions to dump" kısmında birkaç dosya geldiğinde elinizi ses açma ve kısma tuşundan artık çekebilirsiniz. Bu sırada telefonunuzun hala kapalı durumda olması gerekiyor.

en kritik noktaya gelmiş bulunmaktayız. ekranda "select partitions to dump" yazan kısımda "boot" ve (varsa) "vbmeta" kutucuklarını işaretleyip sağ üstten "read Partitions'a tıklayın. Açılan pencerede dosyaları kaydedeceğiniz yeri seçin. ADB klasörünün içinde cihaz modelinin bir klasörünü oluşturup içinde kaydet tuşuna basabilirsiniz. Programdaki yeşil slotların ikisi de dolduktan sonra kabloyu çıkarıp programı kapatabilirsiniz.

Telefonunuzu açın ve yukarıda verdiğim linkten assets kısmında Magisk-sürüm.APK dosyasını indirip kurun.

Telefonunuzu açık haldeyken bilgisayara bağlayın ve daha önce mtkclient programından çıkarmış olduğunuz boot.bin ve vbmeta.bin dosyasını uzantılarını .img ile değiştirin. Sadece boot.img dosyasını telefonunuzun içine atarak işleme devam edelim.

Magisk uygulamasını açıp yükle tuşuna basın.

1-eğer mtkclient uygulamasından vbmeta.bin dosyasını çıkartmışsanız devam et tuşuna basıp "dosya seçin ve yamalayın" kısmına basıp seçili halde az önce attığınız boot.img dosyasını seçin ve "haydi başlayalım" tuşuna basın.

2-eğer sizin cihazınızda mtkclient uygulamasında vbmeta.bin dosyası yoksa "patch vbmeta in boot image" kutucuğunu işaretleyip devam edin ve aynı şekilde "haydi başlayalım" tuşuna basın.

Artık cihazınızın boot.img dosyası resmi olarak rootlanmış durumda. Geriye kalan tek şey bunu Fastboot modunda cihaza yüklemek.

Cihazın kablosunu tekrar takıp yamalanmış dosyayı telefonda bulun. Muhtemelen magisk_patched_rastgele.img tarzı bir şeydir. Bunu bilgisayara atın ve ismini bootroot.img olarak değiştirip ADB'nin olduğu klasörün içine vbmeta.img ile birlikte atın.

Yine ADB klasörüne gelip CMD açın ve "adb reboot bootloader" komutunu tekrar girin. Telefon yine Fastboot modunda açıldıktan sonra "Fastboot devices" ile kontrol edin.

Şimdi eğer vbmeta.img dosyanız varsa vbmeta.img ve bootroot.imgnin ADB klasöründe olduğundan emin olduktan sonra verdiğim komutları aynen yazın.
Eğer vbmeta.img yoksa sadece 2. ve 3. komutları yazmanız yeterlidir.

1-"fastboot flash vbmeta --disable-verity --disable-verification vbmeta.img"
2-"fastboot flash boot bootroot.img"
3-"fastboot reboot"

Eğer telefonunuz başarılı bir şekilde açılırsa Magisk uygulamasına girin ve "yüklü : Sürüm (sürüm kodu)" yazıyorsa telefonunuz başarılı bir şekilde rootlanmış demektir.
Şüpheleriniz varsa Play Store'dan Root Checker programını indirip test edebilirsiniz.

Tutorial bir tık fazla uzun ve bir tıkta göz yorucu olmuş olabilir fakat ilk kez makale yazıyorum mazur görürseniz sevinirim. Okuduğunuz için teşekkürler.
Like atıp yorumlarda deneyimlerinizi paylaşmayı unutmayın. 🙂🙂🙂

Son düzenleme:
Arkadaşlar hortlatmak gibi olacak ama buralarda çok aktif değilim. ADB'yi kurduktan sonra 6. paragrafta "Fastboot flashing-unlock" yazıldıktan sonra y yazıp entera basın demişim orası yanlış. Telefonun ekranına uyarı geliyor ve evetse ses açma, hayırsa ses kısma tuşuna basmamızı istiyor yani ses açma tuşuna basın ve işlem devam etsin.

Hocam Python kurarken add path eklediniz mi?
İlk önce benimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederim. Hatamı 2 saat sonra yazım yanlışı olduğunu fark ettim. Geri kalanını yaptım telefonum GM 22 sorunsuz rootlu. Bu formu oluşturanada sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230819-124231.png
    Screenshot_20230819-124231.png
    147,3 KB · Görüntüleme: 28
Selamlar, gm 6 android 9 telefona root atmaya çalışıyorum. MTKClient ile ilgili kısımda volume - + aynı anda bastıp kabloyu taktığımda "phone detected" kısmı gelmiyor (windows 10'da denedim). TWRP image'i indirip "fastboot flash recovery twrp.img" yaptığım senaryoda telefon yeniden başladığında twrp arayüzü gelmeden telefon normal şekilde sıfırlanmış olarak açılıyor. GM 6'yı rootlamam için yardıcı olabilecek var mı?

Selam, GM 6 Android 9 telefona root atmaya çalışıyorum. Mtkclient ile ilgili kısımda volume - + aynı anda bastıp kabloyu taktığımda "Phone detected" kısmı gelmiyor (Windows 10'da denedim). TWRP ımage'i indirip "Fastboot flash recovery TWRP. İmg" yaptığım senaryoda telefon yeniden başladığında TWRP arayüzü gelmeden telefon normal şekilde sıfırlanmış olarak açılıyor. GM 6'yı rootlamam için yardıcı olabilecek var mı?

Kanka bu TWRP'siz değil mi ya?

Yeni konular

Geri
Yukarı