Rehber Genişletilmiş Performans Artırma

Selam hocalarım, bugün sizlere detaylı FPS arttırma rehberi sunacağım. Pek detaylı bulamadım ve yaptığım ayarlar hep 2-3 videoya ayrılmıştı, ben de tek konu altında toplayıp size sunacağım. İşlemi laptop üzerinden gerçekleştireceğim ama masaüstü bilgisayarlarda da kullanılabilecek ayarlar anlatacağım. Hadi başlayalım.

Tabii ki olmazsa olmazlarımızdan olan sürücü güncellemeyle başlıyoruz!
Evet, rehberde klişeler de bulunacak. :D Ama üzerinde çok durmayacağım, hemen başlıyorum anlatmaya.
Öncelikle ekran kartını yapacağız. Ben AMD kullandığım için AMD'ninkini anlatacağım, NVIDIA'nınkini internette bulabilirsiniz. Zaten NVIDIA'da çok sorun çıkmaz, ben karşılaştığım bir sorunun çözümünü de anlatacağım.
Önce ekran kartı markanızın sürücüleri verdiği siteye giriyoruz. https://www.amd.com/en/support. Karşımıza şöyle bir ekran çıkacak:

1616139258920.png

(Küçültülmüştür)
Buradan aşağıdaki seçim yerine geleceğiz:

1616139318791.png

Bu yerden Graphics'e girip ekran kartınızı gireceksiniz. Ekran kartınızı seçtikten sonra 'Submit' yazan yere tıklayacaksınız.

1616139475817.png

Karşınıza böyle bir ekran çıkacak:

1616139520732.png

Buradan size uygun olanı seçeceksiniz. Kullandığınız işletim sistemine tıklayıp çıkan seçeneklerden istediğinizi seçeceksiniz. İlk seçenek Beta aşaması gibi bir şey oluyor, stabil çalışması için Recommended yazanı indirebilirsiniz. Ben Optional olanı seçiyorum. O dosyayı indirip açacaksınız. Gelen seçeneklere İleri deyip kırmızı menü gelene kadar ilerleyin. Yani şurası gelince durun ve rehberi takip edin:

1616139943100.png

Sonra burada sizde Ek Seçenekler açık olmayabilir, üstüne tıklayıp Ek Seçenekler'i açın. Sonra 'Fabrika Ayarlarına Sıfırlama (Önerilen)' seçeneğine tıklayıp etkinleştirin. Bu büyük oranda sorun çıkmasını engelliyor. Ben bunu açmadığım için bir sürü sorunla karşılaştım kurarken. İnternette de çözümü yazmıyordu, deneyerek buldum. Sonrasını kuruluma göre tamamlayabilirsiniz. İlerlemeyeceğim çünkü konu cidden uzayacak. Gerisini programın istediğine göre ayarlayın. İçindeki ayarları da göstermeyeceğim, internetten bulabilirsiniz ne seçmeniz gerektiğini. Ekran kartı güncelleme bu kadardı. Aynı şekilde bunun gibi işlemcinizi de güncelleyin. İşlemcinizin sürücülerinin olduğu siteye girin ve sürücüyü indirin. Basit yerler zaten gerisi.

Performans Seçeneklerini Değiştirme
Burada eskiden Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş sistem özellikleri adımlarını takip ederek performans arttırma işlemini yapabiliyorduk. Ama yeni güncellemelerle artık Denetim Masası'ndan Sistem yerine girdiğinizde Ayarlar açılıyor. Şimdi nasıl Performans Seçeneklerine gireceğinizi göstereceğim.
Önce Denetim Masası'nı açın. Sonra Sistem ve Güvenlik'e girin. Sonra Sistem'e tıklayın. Ayarlar açılacaktır. Buradan aşağı doğru inin ve 'Gelişmiş sistem ayarları' seçeneğine girin.

1616140546567.png

(Biliyorum, çizimim çöp.)
Sonra şu pencere açılacaktır:

1616140595553.png

Buradan Performans'ta bulunan Ayarlar seçeneğine tıklayın. Buradan 'En iyi performans için Ayarla'ya tıklayın. Uygula deyin. Sonra gerisini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Ben şöyle kullanıyorum:

1616140732752.png

Burası bu kadardı.

Nihai Performans Etkinleştirme

Şimdi öncelikle CMD'yi yönetici olarak açın. Sonra oraya şu komutu girin:

Powercfg -duplicatescheme E9A42B02-D5DF-448D-AA00-03F14749EB61

Daha sonra CMD'yi kapatın. Şimdi arama çubuğuna 'Güç planını seçin' yazın ve çıkan ayara tıklayın. Ek planları göster deyin ve Nihai Performans'ı etkinleştirin. Gerisini kendinize göre ayarlayabilirsiniz, şimdi göstermeyeceğim güç planını düzenlemeyi.

Küçük Ayarlar

Burada resim eklemeyeceğim. Ayarlara girip şunları yapabilirsiniz:

Oyun Modunu açın.
Odaklanma Yardımı'nı kapatın.
Saydamlık efektlerini kapatın.
Tanılama ve Geribildirimleri kapatın.

Prefetch - Superfetch - SysMain Kapatma

Prefetch'i kapatmak için:

Win + R yapın ve Çalıştır'a 'Prefetch' yazıp enterlayın. İçindeki dosyaları CTRL + A yapıp silin.

Arama çubuğuna Kayıt Defteri Düzenleyicisi yazıp girin. Şu klasörlere sırasıyla girip Prefetch ayarlarına ulaşın:
HKEY_LOCAL_MACHINE > System > CurrentControlSet > Current > SessionManager > MEMORY_MANAGEMENT > PrefetchParameters'a çift tıklayıp 'EnablePrefetcher'a girin ve değeri 0 yapıp çıkın.

SysMain'i kapatmak için:

Hizmetler > SysMain'e sağ tık > Başlangıç Türü > Devre Dışı yapın ve çıkın.

Superfetch'i anlamadım, kusura bakmayın.

Windows 10 Dizine Eklemeyi Kapatma
Bu bilgisayar > Sağ Tık yapın ve şu seçeneği kapatın:

1616142000270.png

Bunu devre dışı bırakın. Çıkan yerde ikinci seçeneği (C: Diskine, alt dosyalara uygula gibi bir şey yazıyordu) seçin ve Tümünü Yoksay deyin çıkan yere.

Laptoplarda Onboard Yerine Harici Ekran Kartını Kullanma

Bu rehberimi inceleyebilirsiniz. Yapmadıysanız oyunlarda gözle görülür bir FPS artışı olacaktır.

Quick CPU

Bu laptoplar için işlemciyi en yüksek ayarda kullanmaya yarayan bir uygulama. Şu an bende yüklü olmadığı için maalesef gösteremiyorum. Ama oradan zaten siz de anlayıp ne yapmanız gerektiğini anlarsınız. Olmazsa internetten de bakabilirsiniz.

Evet bu kadardı. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Format attığımda ben genelde bunları yapıyorum. Çok dağınık oldukları için hepsini bir araya topladım. Umarım beğenirsiniz. :) Bu arada az önce format attım, o yüzden detaylı bir anlatım olmadı pek. O yüzden kusura bakmayın.

Son düzenleme:
8'de derken neyi dediniz hocam? Tam anlamadım. Sağ olun. :)

Yok hocam dediğim gibi format attığım için pek ayrıntıya giremedim. Şu an sürücüler vs. yüklü değil. Yoksa Intel'in onboard ekran kartını da anlatacaktım. Aha aklıma bir şey geldi, hemen ekliyorum. Sağ olun bu arada. :D

Hocam ben onu kullanamadım. O yüzden internetten indiriyorum. Fabrika ayarlarına sıfırlamadan başka bir sorun çıkmadı bende.

Hocam ben zaten onun için vermemiştim. %100 kullanım için vermiştim.

Tamamdır hocam, kaldırayım. Sağ olun.

Ben internetten indirdiğim sürücüyü kurarken hep hata verdi (hatta Technopat'ın YouTube kanalında berker ağabeyin yeni bilgisayar videosunda da aynı hatayı vermişti) Radeon Software'den ise hiç hata vermedi.

Ben internetten indirdiğim sürücüyü kurarken hep hata verdi (hatta Technopat'ın YouTube kanalında berker ağabeyin yeni bilgisayar videosunda da aynı hatayı vermişti) Radeon Software'den ise hiç hata vermedi.

Evet hocam bayağı sorunlu .exe'leri. Ama format atınca bende sürücüler gidiyor. O yüzden bu şekilde kurabiliyorum sadece. Ondan .exe'yi anlattım.

Bir sorum olacak prefetch ne işe yarıyor?

Hocam kusura bakmayın, görmedim mesajınızı. Uygulamaların daha hızlı açılmasını sağlayan bir hizmet, ama eğer sisteminiz iyi değilse sisteminizi yorar. Çok kullanılan uygulamaları hazırda bekletir, ama fazla güç tüketir ve arkada çalıştığı için performansınızı düşürür.

Hocalarım kızgın atmak yerine neden beğenmediğinizi yazsanız çok sevineceğim. Bu sayede hem kendimi geliştiririm. Hani kızgın atın bir sorun yok ama keşke neden kızgın attığınızı da yazsanız.

Yeni konular

Geri
Yukarı