Geotech Life 28 model bisiklet bakımı nasıl olmalı?

xmanford

Hectopat
Herkese merhaba. Kendime 2. el bir bisiklet aldım. Zincirden 2 gündür ses gelmeye başladı. Doğru vites geçişleri yaptığıma eminim bazı forumlarda 150 - 200 km yapınca zincir temizliği yapılması gerek diye yazıyor başka bir sorunu var mıdır bilmiyorum. Ben bir mikat tiner alarak 0.5 ML şişe içine zinciri koyup 4/1 mikarı tiner döküp şişenin ağzını kapattıktan sonra biraz çalkalayıp temizlemeyi düşünüyorum. Dişlileri ise fırça yardımı ve bez yardımı ile temizlemeyi düşünüyorum. Zincir yağı olarak ise Shimano Zincir Yağı Ptfe Dry Lube Naturel kuru koşullarda uygulamalara yönelik olduğu için bu ürünü kullanacağım yapmayı düşündüğüm. Uygulama doğru mudur? Sizlerin önerisini de beklemekteyim teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çıkan ses zincirin aktarıcıya sürtmesinden kaynaklı da olabilir yani yağlamayla geçmeyebilir.

Pedal bölümü yağlandı, zincir ve onu bağlı olduğu bölümler yağlandı ve temizlendi ses olayı ortadan kalktı yalnız 3. viteste ve 8. fiteste zincirin geldiği dişlinin sürtmesi sonu ses geliyor 8. vitesten bir üst vitese yani sol vitesi 1-2-3 yapınca ses kesiliyor ama 3. viteste çözemedim diğer bir konu ise vitesi arttırdığım gibi düşürürken hemen geçmiyor bununla ilgili düşüncenizi alabilir miyim?

Pedal bölümü yağlandı, zincir ve onu bağlı olduğu bölümler yağlandı ve temizlendi ses olayı ortadan kalktı yalnız 3. viteste ve 8. fiteste zincirin geldiği dişlinin sürtmesi sonu ses geliyor 8. vitesten bir üst vitese yani sol vitesi 1-2-3 yapınca ses kesiliyor ama 3. viteste çözemedim diğer bir konu ise vitesi arttırdığım gibi düşürürken hemen geçmiyor bununla ilgili düşüncenizi alabilir miyim?
Vites ayarı da yapılması gerekiyor olabilir.

Vites ayarı da yapılması gerekiyor olabilir.

Belirttiğiniz üzere vites ayarını yaptım basitmiş yapılması şu anda 8. viteste sıkıntı var gibi oda sol vites gurubunu arttırmadığımdan olduğunu düşünüyorum sol vites gurubunu 2-3 buralara çekince düzeliyor ancak bir bisikletçiye göstereceğim vites artırdığımda sorunlar kalktı hiç ses yok fakat düşürürken vitesi sıkıntılı olabileceğini düşündüğüm sesler oluyor ve vites düşerken zor atıyor.

Geri
Yukarı