Gerçekte olduğundan daha az alana sahip gözüken SSD

Fabiix

Hectopat
SSD'im 512 GB Seagate Barracuda C klasörünün içindeki her dosyanın kapladığı alanı toplayıp diskin alanından çıkarınca 180 GB civarı bir boş alaın olması gerektiğini görüyorum ancak Windows 60 GB boş gösteriyor. Tekte bir arada her türlü dosyaların alanını kontrol ettim. Her seferinde istisnasız 180 GB boş alan çıkıyor. Bunun nedeni nedir acaba?

Bu dediğinizi biliyorum zaten 512 olmasına rağmen 475 diyor Windows benim derdim içindeki klasörlerin boyutunu 475'ten çıkarınca 180 civarı boş yer olması gerekiyor ama Windows 60 GB boş yer var diyor.

Forumdaki benzer konularda önerilen bir programı denerken fark ettim gizli dosyalar olduğunu fakat hala yeterli gelmedi 100 GB'a çıkardım boş alanı ama hala anlam veremediğim şekilde az.

Dosya Ekleri

• resim_2020-09-27_225550.png
    resim_2020-09-27_225550.png
    57,4 KB · Görüntüleme: 52
Bu normaldir SSD üzerindeki sektörlerin yaklaşık %10'luk kısmı yedeğe ayrılır. İleri de normal kullanımdaki sektörlerden biri arıza verirse yedekteki ile değiştirilir. Bendeki Samsung 850Evo'da bu yedek sektörleri normale katarak boyutu arttırabiliyordum ama hiç yapmadım, yapılmamalı.
Uygulamada ayarı buldum.

Dosya Ekleri

• cats.jpg
    cats.jpg
    46,8 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:

Geri
Yukarı