Gerekçe bulunmadan zam yapmak "aldatıcı" sayılmayacak

Adamın kendi şirketi istediği fiyatı uygular, devlet böyle şeylere karışamaz.
Bu söylediğiniz ar namusu olan ve şeref haysiyet bilen ülkelerde oluyor. 10 liralık ürünü 100 liraya koysalar Türk halkı ses çıkarır mı? Üstüne satın almaya devam eder. Peki bu durumda 10 liralık ürünü 20 liraya satan arkadaş ne yapar? O da 100 liraya satar. Buyur sana serbest piyasa. Herkesin kendi şirketi (!)

Bu cesareti tüketici veriyor AliExpress'te bile ürünün fiyatını üç kuruş düşürünce müşteri azalıyor. "DDR3 anakartlar 500 TL olur mu ya" diyor herkes satışa açılınca stoklar hemen tükeniyorsa olur tabi neden olmasın.
Almayıp ne yapalım? Burada bizim ne suçumuz var ki? Bunu hükümet yapmalı.

Almayıp ne yapalım? Burada bizim ne suçumuz var ki? Bunu hükümet yapmalı.

Hükümetin bunu yapması için sistemi komple değiştirmek lazım. Serbest piyasada devlet müdahalesi beklemek mantıksız. Serbest piyasada bu denge satıcı ile tüketici arasında doğal olarak oluşması lazım. Diğer ülkelerde bu durum böyledir. Biri fiyatı piyasanın üstüne çıkarınca tüketici gözünde itibarını kaybeder ve satışları azalır. Tüketici rakip firmalara yönelir rakip firma da indirim yaparsa müşteri kazanır. Bütün satıcılar yükseltirse bu sefer potansiyel müşteri kaybedilir mallar elde kalır bir müddet sonra elden çıkarmak için daha düşük fiyata satmak zorunda kalırlar.
Diyelim ki zamanında DDR2 anakart ürettim fiyatı 200 TL iken ben 300 TL'ye satmaya çalıştım kimse benden almadı mallar elimde kaldı. Yeni anakartlar çıktı ben bugün 100 TL'den satsam bile teknolojisi eski olduğu kimse benden almaz. Ve bu ben büyük zarar etmiş olurum.
Türkiye'de şu an adam fiyatı 500 iken 600 yapıyor bakıyor hepsi satıldı. Bir sonrakinde 700 yapıyor hala satılıyor. Müşteri dünden hazır yani.
Türkiye'de fiyatlar sürekli yükseldiği için elindekiyle yetineceksin. Ya da bugün yüksek gördüğün fiyat yarın daha da yükseleceği için mecbur alacaksın. Yukarıda bahsettiğim düzen Türkiye'de işlemedi, işlemiyor, işlemeyecek.

Hükümetin bunu yapması için sistemi komple değiştirmek lazım. Serbest piyasada devlet müdahalesi beklemek mantıksız. Serbest piyasada bu denge satıcı ile tüketici arasında doğal olarak oluşması lazım. Diğer ülkelerde bu durum böyledir. Biri fiyatı piyasanın üstüne çıkarınca tüketici gözünde itibarını kaybeder ve satışları azalır. Tüketici rakip firmalara yönelir rakip firma da indirim yaparsa müşteri kazanır. Bütün satıcılar yükseltirse bu sefer potansiyel müşteri kaybedilir mallar elde kalır bir müddet sonra elden çıkarmak için daha düşük fiyata satmak zorunda kalırlar.
Diyelim ki zamanında DDR2 anakart ürettim fiyatı 200 TL iken ben 300 TL'ye satmaya çalıştım kimse benden almadı mallar elimde kaldı. Yeni anakartlar çıktı ben bugün 100 TL'den satsam bile teknolojisi eski olduğu kimse benden almaz. Ve bu ben büyük zarar etmiş olurum.
Türkiye'de şu an adam fiyatı 500 iken 600 yapıyor bakıyor hepsi satıldı. Bir sonrakinde 700 yapıyor hala satılıyor. Müşteri dünden hazır yani.
Türkiye'de fiyatlar sürekli yükseldiği için elindekiyle yetineceksin. Ya da bugün yüksek gördüğün fiyat yarın daha da yükseleceği için mecbur alacaksın. Yukarıda bahsettiğim düzen Türkiye'de işlemedi, işlemiyor, işlemeyecek.
Ülkemizdeki bir tane satıcı artırsa fiyatı tamam hadi neyse ama hepsi aynı anda 10'dan 50'ye çıkarıyor sonra da bir tanesi 47'ye indiriyor onu alıyor millet. Ama asıl fiyatı 10.

''Düzenleme ile döviz fiyatından etkilenmediği halde haksız yere fiyat artışı yapmak, ‘aldatıcı ticari uygulamalar’ arasından çıkarıldı.'' istediğini yap, ben karışmıyorum demek değil mi? Her zamanki gibi yine başarılı bir karara imza atmışlar...

Geri
Yukarı