Gerekçesiz ve hastalıksız ölüm

limoon

Kilopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Yatarken, uyuduğumda birçok düşüncelere dalarım.

Düşündüm de bir insanın psikolojik nedenlerden dolayı, organlarının tamamı düzgün bir şekilde çalışmasına rağmen ölmesi, nasıl gerçekleşebilir? Organların tamamı çalışıyordu, ama adam öldü. Gibisinden bir şey bu? Nasıl gerçekleşebilir ki?

Yakin bir akrabamiz (21 yasinda) gecen sene uykusunda öldü. Gayet saglikli hic hastaligi olmayan bir gencimizdi. Doktorlar dogal ölüm diye teshis koydular ama ölüm nedenini bulamadilar.

Oluyor yani öyle.

Sabah annesi yatagindan kaldirmaya gittiginde yumrugu hala simsiki imis, yani büyük ihtimal acili bir kalp krizinden gitmis. Allah rahmet eylesin.

Yani kisacasi oluyor öyle seyler.

Bir kişinin psikolojisi bozuksa organlarının sağlam olması hormonların dengesiz salgılanmasın önlemez. Bu nedenle stres hormonu başta olmak üzere dopamin vs. sürekli salgılanıp vücuda zarar vermeye başlar, içten içe vücudu yer. Sonra da kalp krizi gibi bir nedenle ölüm gerçekleşebilir.

İnsan uzun süre stress, üzüntüye girdiği zaman vücut fonksiyonları aksar. Bir nevi hissedilen duygu nedeniyle içeride bir enerji toplanır. Bunu burada anlatabilmek uzmanlık ve vakit ister tabii. Bu aksaklık yüzünden gerek koroner damarlarda yağ birikimi olur; gerek midedeki gastrin salınımı artar mide tahrip olur; gerek beyin nöronlarındaki dendritler işlevini kaybeder pıhtı atması olur... Bu saymakla bitirilemez, çok yoğundur. Bir bakarsınız ki hayatında tütün ve alkol kullanmayan insan akciğer kanserinden veya kalp yetmezliğinden gidebiliyor.

Bana kalırsa birtakım fonksiyonların çalışmamaya başlaması şart.

Uykuda ölüm diyorsunuz.

Ben de bunu fonksiyonların eksik çalışmasına bağlı olmayan bir ölüm şekli zannederdim yakın zamana kadar.

Ama değil.

Buralardan da anlaşılacağı gibi,

https://www.quora.com/How-do-people-die-in-their-sleep

7 Possible Explanations for Dying in Your Sleep

esas arka sebepler;

yaşlılık, kan pıhtısı, uyku apnesi, kalp yetmezliği, doğum kusurları(bebeklerdeki ani ölümler), ani kardiyak tutukluk(kalbin aniden işlevini kaybetmesi), kalp krizi, epilepsi ve hipoglisemi gibi şeylerin sözkonusu olması.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı