Gereksiz Bir Bilgi Verin

• Konuyu başlatan Sanch
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1B
  • Görüntüleme 64B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu sahibi bizden aldığı gereksiz bilgileri FBI ile paylaşıyor.

FBI en gereksiz bilgi verenin evini basacak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2001'de buzdolabı ithalatımız 1 milyon 88 binken bu yıl 2 milyonun üzerinde.

Çinko ve sülfürik asit ile kendi asit yağmuru deneyiniz yapabilirsiniz.

Düzeneğin bir tarafında erlenin içinde 80 derece sabitlenmiş su olacak. Ortada yaprakların olduğu 2. erlen ve 3. olarak ise çinko ve asit bulunacak. 1. ve 3. erlen ortadaki erlene bağlı olacak. İsterseniz cam boru isterseniz plastik boru ile yapabilirsiniz.

Çinko 3. erlende önceden tartılmış şeklide bekleyecek. Su buharı 2. olan yaprakların olduğu erlene ulaşıncak. Hafiften çeperinde nem oluşacak.

O sırada 5g çinko tozu için 15-20ml derişik sülfürik asiti ekleyin, erleni hızlıca kapatacaksınız. Bu sırada asit ile çinko tepkimeye girecek oluşan gaz ortadaki erlene gidecek.

Ortadaki erlen zaten su buharı içerdiği için tepkime sonucu ortaya çıkan gazla birleşik minik bir asit yağmuru oluşturacak. Yapraklar 10 saniye içinde sap sarı olacaktır.

Bu deneyi yaparken çeker ocak veya gaz maskesi kullanmanız gerekiyor. Kısırlık ve kanser gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu işin şakası yok. Özellikle asit buharı adamı içten içe bitirir.

2. deney daha basit.

Metal elementi içeren ve oranı yüksek olan homojen çözeltiye ihtiyacımız var. Çeşit önemli. Arından platin tel ve ateşe ihtiyacımız var. İster ispirto ocağı ister odun ateşi tercih edin size kalmış.

Önce platin teli çözeltiye batıyoruz, ardından ateşe tutuyoruz. Ortaya çıkan rengi not alıyoruz.

Bana göre en güzel renk turkuaza yakın tonuyla bakır 2 sülfat kullanıp elde ederiz. En azından ondan hoşlanıyorum.

Çalışırken ağır metal testi yapmak için can atıyordum. Good old days be !

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı